Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Polijas finanšu ministrs: Eiropai draud sabrukums

Polijas finanšu ministrs Jans Rostovskis uzskata, ka Eiropas Savienībai (ES) draud sabrukums, ja tādas vadošās ekonomikas kā Vācija nespēs atrisināt finanšu krīzi.

Intervijā Polijas laikrakstam «Gazeta Wyborcza» Rostovskis norādīja, ka «Eiropas elitei, tostarp Vācijas elitei, nepieciešams izlemt, vai viņi vēlas, lai eiro izdzīvo - pat par augstu cenu -, vai nē. Ja ne, tad mums jāgatavojas valūtas zonas kontrolētam sabrukumam.«

«Mums ir vienkārša izvēle - solidaritāte vai Eiropas sabrukums,» piebilda ministrs.

Rostovskis kritizēja «Vācijas eliti» pēc tam, kad Vācijas prezidents Kristiāns Vulfs pagājušajā nedēļā sacīja, ka Eiropas Centrālajai bankai (ECB) vajadzētu pārtraukt iegādāties finanšu grūtībās nonākušās Itālijas un Spānijas obligācijas.

Ministrs norādīja, ka ECB programma nodrošina svarīgus pagaidu pasākumus, līdz Eiropas Finanšu stabilitātes fondam (EFSF) tiks nodrošinātas plašākas pilnvaras iegādāties valstu parādsaistības.

Viņš uzskata, ka eirozonas valstīm nāksies atvēlēt vēl vairāk līdzekļu 440 miljardu eiro (309,2 miljardu latu) vērtajam EFSF, lai tas spētu pildīt tam paredzētos uzdevumus.

«Mēs nedrīkstam ļaut tirgiem šaubīties, ka EFSF nav pietiekami liels, lai stabilizētu visas eirozonas valstis, kurām nepieciešama palīdzība,» sacīja Rostovskis.

Tā kā Itālijas parādsaistības vien veido gandrīz 1,9 triljonus eiro (1,3 triljonus latu), EFSF jābūt ļoti lielam, piebilda ministrs.

Tāpat viņš ir pārliecināts, ka ilgtermiņa risinājums pašreizējai krīzei ir dziļāka integrācija.

«Eirozonas galvenā problēma nav ekonomiska, bet gan politiska. Pastāv izvēle - dziļāka makroekonomikas integrācija eirozonā vai tās sabrukums. Citas iespējas nepastāv,» norādīja ministrs.

Rostovskis arī pavēstīja, ka Polija nepievienosies eirozonai, kamēr valsts nebūs pārliecināta, ka šī vienotās valūtas savienība ir droša pret satricinājumiem.

Taču viņš atzina, ka gan turīgās Ziemeļvalstis, gan ES dalībvalstis ārpus eirozonas cietīs, ja eiro piedzīvos sabrukumu.