Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zatlera rezidences slepenās mēbeles iegādātas kā kaujas vadības punkta inventārs

Iepriekšējā Valsts prezidenta Valda Zatlera Jūrmalas rezidencei savulaik iegādātās un noslepenotās mēbeles bijušas klasificētas kā kaujas vadības punkta inventārs, liecina Valsts kontroles (VK) šodien publiskotais revīzijas starpziņojums. 

Ziņojumā VK secinājusi, ka saskaņā ar Militārās izlūkošanas un drošības dienesta (MIDD) sniegto skaidrojumu Valsts prezidenta telpās atrodas Valsts prezidenta Nacionālo bruņoto spēku vadības punkts. 

MIDD uzsvēris, ka Valsts prezidenta kanceleja 2008. un 2009.gadā, iegādājoties mēbeles Valsts prezidenta vadības punkta vajadzībām, pamatoti tās uzskatījusi par vadības punkta aprīkojumu. Revidentiem uzsvērts, ka, iegādājoties šo aprīkojumu, tika ievēroti nepieciešamie pretizlūkošanas drošības pasākumi, to iegādi uzticot MIDD ieteiktam un pārbaudītam uzņēmumam, kuram piešķirts industriālais drošības sertifikāts.

VK secinājusi, ka Valsts prezidenta kanceleja 2008.gada 28.novembrī un 2009.gada 3.decembrī noslēgusi divus līgumus ar kādu juridisku personu par mēbeļu iegādi kancelejas vajadzībām, nepiemērojot publiskos iepirkumus reglamentējošos normatīvos aktus. Saskaņā ar noslēgtajiem līgumiem kanceleja 2009.gadā saņēmusi un iegrāmatojusi pamatlīdzekļu uzskaitē mēbeles 46 644 latu vērtībā.

Revīzijas starpziņojumā uzsvērts, ka Valsts prezidenta kancelejā nav noteikta kārtība, kādā tiek organizētas preču un pakalpojumu iegādes gadījumos, kad nav jāpiemēro publiskos iepirkumus reglamentējošie normatīvie akti. Tāpat mēbeļu iegādes un lēmuma pieņemšanas process nav dokumentēts - to iegādei nav definētas prasības un izstrādāta specifikācija, kā arī nav noteikta un izvērtēta paredzamā līguma cena. Savukārt mēbeļu iegādes dokumenti nav klasificēti atbilstoši normatīvajos aktos noteiktai kārtībai un tie nesatur norādi par iepirkuma īpašo statusu, norāda VK.

Revīzijā secināts, ka nav iespējams identificēt iegādāto mēbeļu īpašo statusu - kaujas vadības punkta inventārs -, jo mēbeļu iegādes dokumenti nav klasificēti atbilstoši normatīvajos aktos noteiktai kārtībai, tie nesatur norādi par iepirkuma īpašo statusu, to iegādei nav definētas prasības un izstrādāta specifikācija.

Tā kā kancelejā nav noteikta kārtība, kādā tiek organizētas preču un pakalpojumu iegādes gadījumos, kad nav jāpiemēro publiskos iepirkumus reglamentējošie normatīvie akti, un preču un pakalpojumu iegādes un lēmuma pieņemšanas process netiek dokumentēts, nav iespējams pārliecināties, ka kanceleja budžeta līdzekļus 46 644 latu apmērā ir izlietojusi pēc iespējas efektīvākā un ekonomiskākā veidā, norādīts revīzijas starpziņojumā.

Tāpēc, lai nodrošinātu preču un pakalpojumu iegādes un lēmuma pieņemšanas procesa caurskatāmību, VK ieteikusi Valsts prezidenta kancelejai pilnveidot iekšējos tiesību aktus, nosakot kārtību, kādā tiek organizētas preču un pakalpojumu iegādes gadījumos, kad nav jāpiemēro publiskos iepirkumus reglamentējošie normatīvie akti, un dokumentāri pamatot preču un pakalpojumu iegādes un lēmuma pieņemšanas procesu.

LETA jau ziņoja, ka Valsts prezidenta kanceleja jūlija beigās rīkoja Jūrmalas rezidences divu atslepenoto telpu un tajās esošo mēbeļu apskati, kuras laikā mediju pārstāvjiem bija iespēja uzzināt, ka mēbeļu sarakstā atrodas sarkans dīvāns, sarkani spilveni, ar ādu apvilkti krēsli un citas sadzīves mēbeles.

Ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis (V) pēc VK ziņojuma tviterī ironizēja par šo situāciju, sakot, ka «nekas tāds nekur nav redzēts» un

Zatlera mēbeļu klasificēšana esot pielīdzināma pašlaik jau tikai nosacītā Lībijas līdera Muamara Kadafi īpašuma situācijai.

«Iespējams, ka līdzīgi dārgas mēbeles, kam nav nekāda sakara ar komandcentra uzdevumiem, meklējamas vairs tikai zem Kadafi mājokļu drupām...,» ironizē ārlietu ministrs, kurš gaidāmajās 17.septembra ārkārtas Saeimas vēlēšanās būs Zatlera konkurents.