Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Vienotības» Ētikas komisija saskata pārkāpumus Grestes privātā mersedesa līzinga lietā

Apvienības «Vienotība» Ētikas komisija šodien atzinusi, ka Mārtiņš Greste pārkāpis divus apvienības Ētikas kodeksa punktus, piekrītot, ka pēc kļūšanas par AS «Pasažieru vilciens» (PV) valdes locekli par viņa privātuzņēmuma līzingā iegādāto automašīnu «Mercedes-Benz» maksājumus veic uzņēmums.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja Ētikas komisijas priekšsēdētāja Ina Druviete, pēc iepazīšanās ar informāciju un Grestes argumentu uzklausīšanas komisija konstatējusi, ka ar šo Ētikas kodeksa pārkāpumu Greste nodarījis kaitējumu politiskā spēka reputācijai. «Mēs uzskatām, ka šajā gadījumā var runāt par ētikas pārkāpumu,» teica Druviete.

Komisija savā lēmumā paudusi atbalstu tam, ka Greste apņēmies pārslēgt automašīnas nomas līgumu un atmaksāt automašīnas remonta izdevumus. Tiek pieļauta arī iespēja, ka Greste varētu atmaksāt visus automašīnas līzinga izdevumus.

Ētikas komisija informēs «Vienotības» valdi par savu lēmumu un aicinās to izvērtēt Grestes rīcību.

Druviete norādīja, ka komisija uzskata par steidzami maināmu valsts kapitālsabiedrību uzraudzības un pārvaldības modeli. Viņa arī vērsa uzmanību uz to, ka līdzīgā situācijā atrodoties vēl viens PV valdes loceklis - Edmunds Kancēvičs.

Portāls «Pietiek.com» vēstīja, ka PV maksājumus par Grestes automašīnu sācis veikt nepilnu mēnesi pēc viņa stāšanās amatā. To apliecinot portāla rīcībā nonācis dokuments, ko 2009.gada 3.septembrī parakstījis PV valdes priekšsēdētājs Andulis Židkovs.

Saskaņā ar šo vienošanos «par saistību pārņemšanu un līzinga veida maiņu» PV no mazpazīstamās SIA «GSM Birojs» pārņēmis visas tās saistības pret līzinga uzņēmumu «DnB Nord Līzings» saistībā ar automašīnas «Mercedes-Benz S320» finanšu līzingu.

Līdz ar to valsts uzņēmums PV uzņēmies turpmāk privātās kompānijas vietā veikt līzinga maksājumus par tās līzingā ņemtu automašīnu, kuras atlikusī vērtība bijusi vairāk nekā 22 000 eiro (15 400 latu). Tāpat veikti ievērojami maksājumi par automašīnas remontu.

Savukārt, kā rāda «Lursoft» datu bāze, «GSM Birojā» jau kopš tā dibināšanas 2007.gadā puse kapitāldaļu pieder pašam Grestem, bet otra puse - uzņēmuma valdes loceklei 1960.gadā dzimušajai Silvijai Grestei (Grestes amatpersonas deklarācijā Silvija Greste uzrādīta kā viņa dzīvesbiedre).

Tas nozīmē - jau nepilnu mēnesi pēc Grestes stāšanās PV valdes locekļa postenī šis valsts uzņēmums sācis maksāt par sava jaunā valdes locekļa privātfirmas līzingā iegādāto «Mercedes-Benz» automašīnu. Precīza summa, ko katru mēnesi par Grestes firmas līzingā ņemto automašīnu maksājis valsts uzņēmums, nav zināma.

Savukārt pats Greste «Pietiek.com» apgalvoja, ka viņam šādi labumi vienkārši pienākušies un nekā slikta tur neesot: «Man kā valdes loceklim pienākas mašīna. Bija vai nu jāpērk jauna vai kādi citi varianti. Es piedāvāju šo variantu, kas ir daudz lētāks nekā tie varianti, kas ir «Pasažieru vilcienam».»

Kā rāda «Lursoft» datu bāze, Grestu ģimenes firma «GSM Birojs», pārcēlusi Grestes mersedesa līzingu uz valsts uzņēmuma pleciem, neuzskata par nepieciešamu publiskot savas darbības rezultātus: uzņēmumam nav reģistrēta ne 2009., ne 2010.gada pārskata iesniegšana.

«Mersedes-Benz» līzings Grestem, spriežot pēc viņa amatpersonas deklarācijas, ir vēl papildu vērā ņemamajam atalgojumam PV - vidēji 2686 latiem mēnesī.

Tiesa, kā rāda Grestes amatpersonas deklarācija, pat tad, ja viņš parādu kārtošanai atdotu visus savus oficiālos ienākumus, no tiem viņš atbrīvotos aptuveni 13 gadu laikā, jo Grestes deklarētās parādsaistības ir vairāk nekā 410 000 latu, bet nekādas citas oficiālas uzņēmējdarbības nav. Tiesa, nezināmām personām Greste aizdevis 290 000 latu, līdz ar ko viņa kopējā bilance ir tikai mīnus 120 000 latu.