Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bermudu salās aizturētais latviešu narkokurjers nogādāts uz jahtas

Bermudu salās aizturētais latviešu narkokurjers Jānis Zēģelis pirmo reizi kopš aresta brīža nogādāts atpakaļ uz jahtas «Arturs», ar kuru viņš transportēja vērtīgo kravu, vēsta laikraksts «The Gazete».

Uz jahtu kopā ar apsūdzēto devās arī izmeklētāji un tiesas zvērinātie, kuri piedalās lietas izskatīšanā.

Tikmēr neilgi pēc aizturēšanas pats Zēģelis policijai atzinis, ka viņam bija jāpiestāj Bermudu salās, lai salabotu jahtu, citādi viņam draudētu nāve, liecina videoieraksti ar Zēģeļa nopratināšanu policijas iecirknī.

Kā ziņots, pirmdien Sentdžordžas tiesā sākts tiesas process pret 29 gadus veco Zēģeli, kurš apsūdzēts narkotiku, ieroča un munīcijas glabāšanā un importēšanā.

Zēģelis ar Londonā reģistrēto burulaivu «Arturs» aizturēts 2011.gada 1.augustā sākumā Bermudu salu Sentdžordžas ostā. Policija uz jahtas atrada 165 kilogramus kokaīna, kā arī deviņu milimetru pusautomātisko pistoli «Beretta» un 192 patronas.

Nnarkokurjers vedis kokaīna kravu 48 miljonu dolāru (27 miljonu latu) vērtībā. Pēc Zēģeļa sacītā, par kokaīna pārvešanu pār Atlantijas okeānam būtu saņēmis atlīdzību divu miljonu ASV dolāru (1,14 miljonu latu) apmērā, tiesā pastāstījis policists Deivids Bagvans.

Pēc Zēģeļa sacītā, kokaīna krava viņa jahtā iekrauta jūrā pēc izbraukšanas no Trinidādas un Tobāgo ūdeņiem. Izbraucis jūrā, viņš piezvanījis narkotiku sūtītājiem un sniedzis savas atrašanās vietas koordinātes. Pie viņa burulaivas tad ieradies kuteris, no kā pārkrautas narkotikas.

Saskaņā ar vienošanos Zēģelim, kad viņš būtu sasniedzis Skageraka šaurumu pie Dānijas krastiem, būtu jāzvana narkotiku saņēmējam, lai sarunātu narkotiku nodošanu.

Jautāts, kāda ir viņa profesija, Zēģelis izmeklētājiem sacījis, ka viņš ir komerciālo kuģu otrais kapteiņa palīgs. Nopratināšanā aizturētais arī pastāstīja, ka viņš aptuveni sešus mēnešus dzīvojis Sentlūsijā, pēc tam viesojies Dominikānas Republikā, kur dzīvo viņa māte, un pēc tam apmeklējis Trinidādu un Tobāgo.

Pēc narkotiku saņemšanas viņš viens pats ar vienmasta 12 metrus garo buru laivu devies pāri Atlantijas okeānam ceļā uz Eiropu. Taču ceļā viņu pārsteigusi vētra, kas sabojājusi mastu, tāpēc Zēģelis 21.jūlijā piestājis Sentdžordžas ostā.

Valsts svētku dēļ jahtas remontdarbi aizkavējās, bet 1.augustā policija un muitas darbinieki veica reidu uz jahtas, atklājot tur narkotiku kravu.

Uz jahtas atrastais kokaīns bijis pulvera formā un sapakots plastmasas maisiņos. Tā vidējā tīrība ir 81%, skaidroja policija.

Pēc Zēģeļa sacītā, 12 metrus garā vienmasta burulaiva «Arturs» ir viņa personīgais īpašums, kuru viņš iegādājies pirms diviem gadiem.

Izmeklētāji Zēģeli raksturoja kā prasmīgu burātāju. Viņa jahta «Arturs» ir «pietiekami maza, lai ar to burātu vienatnē, bet pietiekami liela transatlantiskam ceļojumam no Karību jūras uz Baltiju».

Kaut arī apsūdzētais noliedz savu vainu, prokuratūra norāda, ka pierādījumi diezgan skaidri apliecina Zēģeļa vainu visos sešos apsūdzības punktos.

Zēģelim tiesā nozīmēts tulks, kas runā latviešu valodā. Pēc vietējo mediju ziņotā. Zēģelis labi pārvalda angļu valodu, kā arī runā krievu un spāņu valodā.

Ārlietu ministrijas (ĀM) preses sekretārs Jānis Sīlis aģentūrai LETA sacīja, ka Zēģelis ir sazinājies ar Latvijas vēstniecību ASV, kas ir iesaistījusies Zēģeļa tiesību un interešu aizstāvībā tādā apmērā, kādā tā ir pieļaujama saskaņā ar 1963.gada Vīnes konvenciju par konsulārajiem sakariem. Zēģelim ir nodrošināts advokāts un tulks.

Zēģelis izteikt lūgumu izciest sodu Latvijā var vien tad, ja tiks notiesāts. Līdz šim šādu lūgumu Zēģelis nav izteicis ne ĀM, ne Latvijas vēstniecībai ASV.

Zēģelis bija nonācis arī Latvijas tiesībsargājošo iestāžu uzmanības lokā, vēl pirms tika aizturēts Bermudu salās.

Valsts policijas preses pārstāve Sintija Virse aģentūrai LETA sacīja, ka šo kokaīna kravu, visticamāk, nebija plānots realizēt Latvijas teritorijā. Tas neesot iespējams mazā pieprasījuma pēc kokaīna dēļ. Virse atturējās vērtēt, kurā valstī krava nonāktu, ja viņš būtu sasniedzis Eiropas krastus, jo policijas rīcībā šādas informācijas pagaidām nav. Policija uzsver, ka kokaīna krava bija paredzēta kādas lielās valsts tirgum.