Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kā nosvinēt Jāņus bez lietus

Pirms apaļiem desmit gadiem «Laiksne» izdeva albumu «Jāņu nakti zelta rasa», apkopojot daļu no skaistākajām senajām latviešu Jāņu dziesmām. Taču vasaras saulgriežu dziesmu kopskaitā ir vairāki tūkstoši, tāpēc šogad ir tapusi jauna programma, kuru «Laiksne» drīzumā spēlēs un dziedās Austrijā, bet vispirms tepat Latvijā – Vasaras saulgriežu koncertā kopā ar «Saviešiem» 12. jūnijā 19.00 Ģertrūdes ielas teātrī.

Pirms koncerta Elīna Cire aicināja «Laiksnes» dalībnieci Vinetu Romāni uz ekspresinterviju.

Kādas ir jūsu mīļākās Jāņuzāles?

- Margrietiņas, sarkanais āboliņš, nārbuļi....visas, kas zied Jāņu vakarā.

Ko darīt, ja Jāņos lietus gāž kā ar spaiņiem?

- Jāņos parasti līst un tam jau laikus var sagatavoties. Vai arī labāk ir svinēt vasaras saulgriežus (21.06.), jo tad parasti nelīst. Ir arī īpašas lietus aizbaidāmās dziesmas - reizēm tās iedarbojas:). Un galu galā - latviešiem ir teiciens - līst kā pa Jāņiem, tātad lietus piederas pie Jāņu svinēšanas:).

Kura ir, jūsuprāt, dīvainākā Jāņu tradīcija?

- Mūsdienās – sašliku cepšana.

Kā pārliecināsit tos, kas božas un negrib svinēt Jāņus?

- Apdziedāsim.

Kuras tautas folklora jūs uzrunā gandrīz tikpat stipri, kā latviešu?

– Tuvāko tautu – lietuviešu, baltkrievu,...

Kas latviešu folklorā piesaista ārzemniekus?

- Tradicionālie instrumenti, balsis, izpildījums... Arī arhaiskums, jo reti kurai tautai līdz mūsdienām ir saglabājušies senākie tautas kultūras slāņi.

Kādā satāvā «Laiksne» spēlēs Ģertrūdes ielas teātrī?

- Baiba Indrēvica – spēlēs kokli un akordeonu, Kaspars Indrēvics – bungas, Vineta Romāne – varganu, Dina Liepa – kokli un stabuli, Imanta Nīgale – mandolīnu, Lauma Garkalne – vijoli, Gatis Gaujenieks – ģīgu. Visi arī dziedāsim.

Kā uztaisīt improvizētu instrumentu, ko spēlēt Jāņu vakarā?