Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mācāmies svinēt Jāņus. Otrais solis

Diena pirms Jāņiem

1. Uzpoš māju, tīra, slauka, mazgā, kārto un gatavo ēdienu.

2. Vīri sagādā meijas un ozolzarus vainagiem. Meijām ņem bērziņus, nekad - alksni vai apsi, jo tas ir velna koks. Tur cieņā pīlādzi, kam katrai ogai krustiņš virsū, un tic tā spēkam. Tur pīlādzi aiz galotnes un atmuguriski velk mājās no meža (tas pret ļaunumu). Pušķo māju.

3. Sievas ar meijām pušķo pagalmu, istabas stūrus, galdu, durvis un gultas, lai nodrošinātu labklājību un namā neizceltos ugunsgrēks vai ļaunas sērgas. Pie griestiem sprauž dadzi ar deviņiem žuburiem, uz grīdas kaisa skalbes un kalmes. Jāņos pie visām ieejām (vārtiem, durvīm) un griestiem, kā arī logos un atslēgas caurumos liek dadžus, nātres, mežrozītes un citus augus, kam ir asumi vai asa smaka, lai aizbaidītu sliktumu, slimības un neveiksmes. Pie akas, ēku sienām, durvīm, gultām, uz galdiem un citur liek jāņuzāļu pušķus un vainagus. Ar ziediem kaisa ikdienā ejamās darba takas, ticot, ka tas vairo veiksmi.

4. Lasa jāņuzāles. Ļoti izplatītas jāņuzāles ir madara, nārbulis jeb zilgalvīte, vībotne, sarkanais āboliņš, buldurjānis un asinszāle. Neplūc augus ar saknēm un nevij vainagā aizsargājamos augus, piemēram, naktsvijoles. Vij jāņuzāļu vijas, to vajag ļoti daudz. Vītnes ātri pinas bizē - ņem sauju zāles kā matus un pin, noplūc sauju zāles, pieliek klāt un tā turpina. Iesāk ar smilgām, īpaši iepinot vītnēs trejdeviņas zāles, veido burampīnes, ko vēlāk met ugunskurā vai ūdenī. Pinumus glabā vēsumā, lai nesavīst. Vainagus vij arī lopiem - govīm un zirgiem.

5. Zīlē: Zāļu dienā pusdienas laikā, pulksten 12, nevienam neredzot, iet uz mežu un izrauj papardes sakni. To noglabā tā, lai neviens neierauga. Pusnaktī, ejot pāri pagalmam, pārgriež sakni uz pusēm, tad tajā var ieraudzīt sava mīļotā cilvēka vārda pirmo burtu.

6. Izpļauj takas uz svētku norises vietām, sanes jauno sienu jāņubērniem gulēšanai un āboliņu lopiem.

7. Vāc dziedinošas zāļu tējas visam gadam. Augus liek žāvēties tā, kā tie auguši, vai guļus, nekad nekar ar ziediem uz leju, jo tas augiem nepatīk. Lasa pirmās zemenes.

8. Sagriež pirtsslotas visam gadam. Jāņos peras ar dažādām slotām, arī ne tik tradicionālām: vītola slota - sievietēm, lai iegūtu maģisku spēku, ceriņu slota - mīlestības enerģētikas pastiprināšanai, priežu slota - spriedzes mazināšanai, jasmīnu slota - lai noskaņotos uz garīgumu, margrietiņu slota - iztēles rosināšanai.