Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valmieras teātra režisors Viesturs Meikšāns gadu strādās Maskavas Dailes teātrī

No 23.jūlija Viesturs Meikšāns vairs nav Valmieras Drāmas teātra (VDT) štata režisors, jo uz gadu dodas strādāt Maskavas Dailes teātrī (MDT), ko vada Oļegs Tabakovs.  

Maskavā Viesturs Meikšāns kopā ar savu radošo brigādi - scenogrāfu Reini Suhanovu, kostīmu mākslinieci Annu Heinrihsoni un komponistu Jēkabu Nīmani - iestudēs 19.gadsimta dramaturga Aleksandra Suhovo-Kobiļina triloģiju «Krečinska kāzas», «Lieta» un «Tarelkina nāve».

Ielūgumu iestudēt Suhovo-Kobiļina triloģiju Oļegs Tabakovs izteica pēc tam, kad gada sākumā Meikšāns MDT Mazajā zālē bija veiksmīgi iestudējis lugu «A.Kareņins». Savukārt šim iestudējumam viņu rekomendēja Kirils Serebreņņikovs, kas redzēja Viestura mēģinājumus izrādei «7 Fausti» Nacionālajā teātrī, noskatījās fragmentus no izrādēm VDT, kā arī atbrauca uz Valmieru, lai tiktos ar Oļģertu Kroderu. «Sākumā no mums ar Reini neko īpašu negaidīja, mums «A.Kareņins» bija jāveido ļoti ierobežotos apstākļos. Pierādījām, ka spējam tos maksimāli izmantot,» saka Meikšāns.

Meikšāns neatvadās ne no Valmieras, ne Latvijas. «Negribu moralizēt vai ieslīgt patriotiskā terminoloģijā. Es daru to, kas mani bagātina, kas atbilst maniem meklējumiem teātrī, un man ir svarīga daudzveidība, dažādi konteksti, kas ietekmē arī izrādi. Mani interesē alternatīvais teātris, opera, kino, un ir arī piedāvājumi. Alternatīvais teātris man asociējas ar Skandināviju, tāpēc, iespējams, ka pēc gada es strādāšu Norvēģijā, un opera varbūt būs Francijā. To nevar zināt. Es esmu latvietis un nekad nekļūšu nekas cits. Un domāju, ka Maskavā jūt, ka mums ir cita teātra valoda, tāpēc jau mūs aicina. Kur nu vēl latviskāki cilvēki par Reini Suhanovu, Jēkabu Nīmani. Tas skan banāli, bet tā ir latviešu vārda nešana ārpusē. Jo tie, kas mūs aicina, jūt šo starpību.»

«Valmieras teātrī piecos gados es iemācījos profesijas pamatus,» saka režisors. «Mani pamanīja, pateicoties tiem darbiem, kas iestudēti Valmierā. Te ir ļoti radoša un ģimeniska atmosfēra un liela brīvība, par ko varu būt tikai pateicīgs.»

«Uzaicinājums mūsu režisoram strādāt tik prestižā teātrī kā MDT ir priecīgs un rosinošs,» uzsver VDT direktore Evita Sniedze. «Tas tikai pierāda, cik pareizi ir teātra mērķi, cenšoties piesaistīt jaunus māksliniekus un aicinot viņus te radīt savu, interesantu teātra valodu. Tieši tāpēc arī nākamajā sezonā līdzās mūsu vecmeistariem pie mums strādās seši no Latvijas jaunākās paaudzes talantīgākajiem režisoriem. Neskaitot Indru Rogu un Dž.Dž.Džilindžeru. Ar Viesturu esam runājuši, ka tad, ja viņa darba plānā pēc gada būs kāds «robs», viņš to labprāt aizpildīs Valmierā.»