Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Reklāmas rīmu naktī» - Žana Marī Bursiko privātkolekcijas skate

21. augustā Dzintaru koncertzālē notiks pasaules leģendārais šovs «Reklāmas rīmu nakts». Ieeja zālē no plkst. 19.00, sākums plkst. 20.00. Nakts garumā zvaigžņu žūrija, kurā būs Latvijā pazīstami cilvēki (radio dīdžejs Alekss Dubass, modelētāja Natālija Jansone, aktrise Mirdza Martinsone u.c.), izraudzīsies labāko videorullīti no konkursa programmas. 

Skaņu nodrošinās spicā DJ Ksenija Kamikaza. Pats galvenais – skatītājus gaida ap 300 reklāmas rullīšu no pasaulslavenās kolekcijas, ko ir veidojis Žans Marī Bursiko – pasauli iekarojošā projekta dibinātājs.

Garlaikoties nevarēs – kolekcijā nav vietas tādiem rullīšiem, no kādiem nāk žāvas. Katra reklāma ir fantāzijas lidojums, spilgts meistardarbs vai provokatīvs joks.

Tāpat kā viss ģeniālais, «Nakts» ideja ir vienkārša. Uz lielā ekrāna tiek demonstrēti reklāmas rullīši, kombinēti pēc tēmām. Projekts ir unikāls tādā ziņā, ka visi šie šedevri nāk no viena cilvēka – Žana Marī Bursiko – privātkolekcijas.

Šis savādnieks ir krājis reklāmas rullīšus kopš bērnības, jo draudzējies ar kinomehāniķi (kādreiz rullīši tika pielīmēti pie filmu kopijām, bet pēc tam šos reklāmas rullīšus meta ārā). Mazais Žans nesis šos nevajadzīgos atgriezumus mājās un licis apavu kastēs. Mamma, protams, nebija sajūsmā par šādu dēla vaļasprieku.

Kas tad būtu zinājis, ka ar laiku pagultē glabātie krāmi kļūs par kolekciju, ko atzīs par Francijas nacionālo dārgumu? Šobrīd Bursiko sinematēkā ir vairāk nekā 1 miljons rullīšu no visām pasaules malām, sākot ar 1898. gadu un līdz pat mūsdienām. Visvecākais eksponāts ir brāļu Lumjēru radītais reklāmas rullītis, kas pastāvīgi tiek iekļauts katras «Nakts» «ēdienkartē».

Pirmā «Reklāmas rīmu nakts» notika 1981. gadā kādā Parīzes kinoteātrī – tik daudz bija interesentu, kas vēlējās noskatīties Bursiko krājumus. Tolaik viņš jau strādāja reklāmas aģentūrā. Pasākuma nakts formāts bija nejaušs – tumšajā diennakts laikā kinoteātra telpas varēja īrēt par brīvu.

Jūrmalā uz lielā ekrāna skatītājiem rādīs trīs pusotru stundu garus reklāmas blokus. 31 gada laikā, kopš pastāv projekts, Žans Marī Bursiko personīgi sastāda katra pasākuma programmu, veidojot videorullīšu tematiskās kompozīcijas.

Līdz šim «Reklāmas rīmu nakts» notika 150 pasaules pilsētās, tai skaitā Rīgā. Šogad tā pirmoreiz notiks Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē.

Pasākumu atklās Latvijā ražotā saldējuma «Ekselence» reklāma – «visgaršīgākais» videorullītis starptautiskajā reklāmas festivālā «Golden Hummer 2012», kas šogad ir papildinājis Bursiko sinematēku.

«Mūsdienās reklāmas rullīši kļūst arvien garāki,» šādi definēja izmaiņas šajā nozarē projekta producents Krievijā un Baltijas valstīs, reklāmas vēstures pasniedzējs Daniils Kostinskis. «Reklāmdevējus nebaida, ka ētera laiks ir dārgs. Tāpēc šogad pirmoreiz «Nakts» programmā Jūrmalā demonstrēs nevis 400 rullīšus, kā iepriekš, bet tikai 300. Toties kādu!

Vēl viena manāma tendence – tā dēvētās «vīrusu reklāmas» izplatīšanās, ko interneta lietotāji labprāt sūta viens otram.»

Patlaban Žana Marī Bursiko kolekcija glabājas kādā Šveices pilī, kur viņš dzīvo jau vairākus gadus. Viņš pārcēlies uz Šveici no Francijas labvēlīgākās nodokļu sistēmas dēļ, jo Bursiko projekts nesaņem valsts dotāciju. Katrs, kas iegādājas biļeti uz pasākumu, veic savu ieguldījumu unikālā projekta pastāvēšanā.

Savulaik daļa kolekcijas bija cietusi 2008.gada Eiropas plūdu laikā. Lai tas vairs neatkārtotos, tagad kolekcija tiek glabāta pils otrajā stāvā. 30% no Bursiko kolekcijas eksponātiem ir rullīši uz kinofilmas. Kolekcija pakāpeniski tiek digitalizēta, taču tas nenotiek ātri.