Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

OCTA svin 15 gadus Latvijā

Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana (OCTA) Latvijā ir ieviesta no 1997.gada 1.septembra. Šā gada 30. jūnijā apdrošināta bija 751 553 Latvijā reģistrēto transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskā atbildība jeb 79,8 % no visiem CSDD reģistrētajiem auto īpašniekiem - praktiski visiem tehniskajā kārtībā esošiem spēkratiem. Autovadītāji apzinās OCTA nepieciešamību, jo līdz ar to ikviens satiksmes dalībnieks var justies drošāk - skaidri noteikti pienākumi un tiesības, kā arī apdrošinātājs vienmēr aizstāvēs sava klienta intereses.

«Ja vēl deviņdesmito gadu sākumā, notiekot auto sadursmei uz ceļa, nereti izcēlās kautiņš, tad šodien, neatkarīgi no tā, vai jums ir Mercedes vai Zaparožec markas automašīna, uz ceļa esat vienlīdzīgi, un izpaliek necivilizētā skaidrošanās, kas valdīja uz ceļiem, pirms ieviesa OCTA apdrošināšanu,» skaidro Jeļena Alfejeva, «BTA Insurance Company» SE valdes locekle.

«Vienmēr esam aktīvi iesaistījušies OCTA attīstībā Latvijā, šobrīd aktuālākais jautājums - vienotas tiešo zaudējumu regulēšanas sistēmas ieviešana, kas nodrošinātu iespēju cietušajam negadījumu pieteikt pie sava, nevis negadījumā vainīgās puses apdrošinātāja. «BTA» atbalsta šī principa ieviešanu, ko paredz jau 2011.gada 22.septembrī pieņemtie OCTA likuma grozījumi. Gadu gaitā esam pilnveidojuši savus pakalpojumus un OCTA polises ietvaros klientiem piedāvājam arī citus pakalpojumus, piemēram, Bezmaksas palīdzību uz ceļa visā polises darbības teritorijā. BTA ir arī vienīgais apdrošinātājs Latvijā, kam ir pašam savs Palīdzības dienests, kas gatavs sniegt klientam palīdzību uz ceļa 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā. Plānojam paplašināt un attīstīt savus OCTA pakalpojumus arī turpmāk, piedāvājot arī juridisko palīdzību transportlīdzekļu īpašniekiem, ko šobrīd nepiedāvā neviens apdrošinātājs Latvijā,» komentē Alfejeva.

OCTA attīstību var sadalīt divos posmos: līdz 1997.gadam, kad Latvija iestājās Eiropas Savienībā, un pēc tam. Pirmo posmu raksturo valsts noteikta apdrošināšanas prēmija, zemi atlīdzību limiti, iespēja OCTA noslēgt uz ļoti īsu laiku, kā arī, braucot uz citām Eiropas valstīm, bija nepieciešama Zaļā karte vai robežapdrošināšanas līgums. Pēc iestāšanās ES tika ieviestas OCTA jomu regulējošas direktīvas: apdrošināšanas prēmijas apjomu nosaka apdrošinātājs, ievērojot transportlīdzekļa veidu, izmantošanas mērķi un citus risku ietekmējošus faktorus. Ievērojami palielinājās apdrošinātāja atbildības limiti, tika ieviesta nemateriālo zaudējumu atlīdzināšana, standartlīgumi un robežapdrošināšanas līgumi ir spēkā visā ES. Ar likumu tika noteikta apdrošinājuma ņēmēja un apdrošinātāja atbildība un pienākumi.

2004. gadā, ieviešot saskaņoto paziņojumu, notika vēl viens lēciens OCTA attīstībā, kas ļāva autovadītājiem, neiesaistot policiju, atrisināt negadījumu uz ceļa. «Ieviešot šo pakalpojumu, sabiedrība bija skeptiski noskaņota un vēl ilgu laiku to neizmantoja pilnvērtīgi. Tagad redzam, ka ceļu satiksmes negadījumu, kas reģistrēti uz saskaņoto paziņojumu pamata, kļūst arvien vairāk, 2007.gadā tie bija 54,2 %, 2010.gadā - 59,6 %, bet 2012.gada 6 mēnešos jau 63,7 % no visiem reģistrētajiem negadījumiem,» uzsver Alfejeva.

Savukārt 2006.gadā ieviestā «Bonus - Malus», jeb atlaižu - piemaksu sistēma ļauj atbalstīt auto īpašniekus ar labu izraisīto ceļu satiksmes negadījumu statistiku, piemērojot pazeminātu maksu par OCTA polisēm, izvērtējot autovadītāja apdrošināšanas vēsturi. Ja sākumā arī šī sistēma izraisīja sabiedrībā neizpratni, tad pēdējos gados pierādījies, ka tā kalpo par motivāciju autovadītājiem ievērot ceļu satiksmes noteikumus, jo katrs pārkāpumus var samazināt bonus, līdz ar ko par OCTA polisi jāmaksā vairāk.

Savukārt 2008. gadā tika ieviesta iespēja iegādāties apdrošināšanas polises ar interneta starpniecību, kas gadu no gada kļūst arvien populārāks polises iegādes veids - šogad no visām iegādātajām OCTA polisēm Latvijā 14,6 % iegādātas internetā.

Pēc LTAB statistikas no 2012.gada 6 mēnešos apdrošināšanas sabiedrībās reģistrētajiem 13596 negadījumiem 12 570 notikuši Latvijā (t.sk. 7 385 ir notikuši Rīgā, kas ir 58,8 % no notikušajiem Latvijā), savukārt ārvalstīs iestājušies 1 026 apdrošināšanasgadījumi, kas ir 7,5 % no visiem reģistrētajiem.. Valstis, kurās reģistrēts vislielākais gadījumu skaits, kad iestājusies apdrošināšana, ir Vācija (178), Krievija (128), Lietuva (121), Polija (120) un Igaunija (70).