Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Veidos vienotu valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas informācijas sistēmu

Plānots izveidot vienotu valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas informācijas sistēmu, lai nodrošinātu ātru un efektīvu informācijas par valsts nekustamajiem īpašumiem apmaiņu starp iesaistītajām institūcijām.

Iecerēts, ka šādas sistēmas izveidošana sekmēs valsts iestāžu optimālu izvietošanu valsts īpašumā esošajos nekustamajos īpašumos.

Lai ieviestu vienotu valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas informācijas sistēmu, sagatavoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos par valsts nekustamā īpašuma pārvaldīšanas principiem un kārtību. Šos noteikumus šodien atbalstīja Ministru kabineta komiteja.

Kā skaidro Finanšu ministrijā, paredzēts uzkrāt informāciju par valsts nekustamo īpašumu četrās galvenajās pozīcijās: par nekustamo īpašumu, par zemes vienībām, par būvēm, par valsts nekustamā īpašuma pārvaldīšanu.

Grozījumi valdības noteikumos paredz informācijas apkopošanu VAS «Valsts nekustamie īpašumi» (VNĪ) mājaslapā, katram valsts nekustamajam īpašumam izveidojot atsevišķu informācijas profilu.

Paredzēts, ka Valsts zemes dienests, izmantojot Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas datus, un Tiesu administrācija, izmantojot Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas sistēmas datus, tiešsaistes režīmā nodrošinās VNĪ ar informāciju par nekustamo īpašumu, zemes vienībām un būvēm. Tādējādi iespējams efektīvi izmantot jau pašreiz valsts institūciju rīcībā esošās informācijas izmantošanu valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas nodrošināšanai un šīs informācijas operatīvu apmaiņu un šķirošanu. Savukārt valdītāja, pārvaldītāja vai pilnvarotā pārvaldītāja pienākums būs nodrošināt VNĪ ar informāciju par valsts nekustamā īpašuma pārvaldīšanu, norādot un aktualizējot informāciju attiecīgās informācijas pozīcijas apakšpozīcijās.

Valdība noteiks informācijas ievietošanas un aktualizācijas kārtību, proti, valsts nekustamā īpašuma pārvaldīšanas informācijas (datu) profila informācijas aktualizācija jāveic līdz ar izmaiņu izdarīšanu Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas informācijā, Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas sistēmas informācijā vai ne vēlāk kā viena mēneša laikā no pārvaldīšanas darbību veikšanas dienas.

Ja nekustamo īpašumu nostiprina zemesgrāmatā uz valsts vārda valdītāja personā pirmo reizi, nekustamā īpašuma pārvaldīšanas informācijas profils jāizveido un informācija tajā tiešsaistes režīmā jāiekļauj viena mēneša laikā no īpašuma tiesību nostiprinājuma ieraksta izdarīšanas dienas attiecīgajā zemesgrāmatas nodalījumā. Savukārt nekustamā īpašuma īpašnieka maiņas gadījumā nekustamā īpašuma pārvaldīšanas informācijas profils jādzēš viena mēneša laikā no ieraksta par valdītāja īpašuma tiesības izbeigšanos izdarīšanas dienas attiecīgajā zemesgrāmatas nodalījumā.

Ņemot vērā Tieslietu ministrijas ierosinājumu, datubāzē tiks atspoguļots arī valstij piekrītošais īpašums, nevis tikai tas, kas ir zemesgrāmatā.

Lai nodrošinātu vienreizēju esošās informācijas izvietošanu vienotajā valsts nekustamo īpašumu informācijas sistēmā, paredzēts, ka pēc valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas informācijas profilu programmnodrošinājuma izstrādes sadarbībā ar Valsts zemes dienestu, Tiesu administrāciju mēneša laikā tiek izveidoti valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas informācijas profili par visiem tobrīd esošajiem valsts nekustamajiem īpašumiem. Pēc valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas informācijas profilu izveides mēneša laikā valsts nekustamo īpašumu valdītājiem būs jāaizpilda informācijas lauki par valsts nekustamā īpašuma pārvaldīšanu.

Finanšu ministrijai un VNĪ sadarbībā ar Tieslietu ministriju, Valsts zemes dienestu un Tiesu administrāciju līdz 2014.gada jūlija sākumam būs jāizstrādā un jāievieš programmnodrošinājums, lai īstenotu informācijas par zemesgrāmatā uz valsts vārda ierakstīto nekustamo īpašumu pārvaldīšanu apkopošanu tiešsaistes režīmā un valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas informācijas profilu izveidošanu VNĪ mājaslapā.

Plānots, ka informācijas uzkrāšanas un apkopošanas tehniskā risinājuma ieviešana tiks nodrošināta par VNĪ finanšu līdzekļiem.

Savukārt Valsts zemes dienestam jaunās kārtības ieviešanai 2014.gadā papildu būtu nepieciešami 25 000 latu. Par šī finansējuma piešķiršanu tiks lemts valdībā vienlaikus ar visu ministriju budžeta prioritāšu pieteikumiem vidēja termiņa budžeta ietvara 2014.-2016.gadam sagatavošanas procesā.

Papildu šīm izmaiņām paredzēta iespēja valsts nekustamā īpašuma pārvaldītājam uzdot valsts nekustamā īpašuma nomniekam uzdot veikt arī pārvaldīšanas darbību - slēgt līgumus ar komunālo pakalpojumu sniedzējiem par apkures, ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu nodrošināšanu, sadzīves atkritumu izvešanu un citu pakalpojumu nodrošināšanu.