Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Plāno «ķerties klāt» elektroniskajām cigaretēm

Šobrīd Latvijā nav specifisku normatīvo aktu, kas noteiktu elektronisko cigarešu regulējumu, tomēr sabiedrības veselības aizsardzības nolūkos tādu drīzumā varētu ieviest, nosakot ierobežojošus nosacījumus elektronisko cigarešu realizācijai, reklāmai un lietošanai.

Šādu soli rosina Veselības ministrija (VM), Finanšu ministrija (FM) un Zemkopības ministrija (ZM). Ministrijas mudina tuvākajā laikā izveidot darba grupu, kas izstrādātu elektronisko cigarešu tiesisko regulējumu, liecina šodien valdībā izskatītais VM informatīvais ziņojumu «Par elektronisko cigarešu statusu, lai noteiktu līdzvērtīgus ierobežojošos nosacījumus šo produktu realizācijai, reklāmai, lietošanai un aplikšanai ar akcīzes nodokli».

Valdības sēdē sākās diskusija par elektronisko cigarešu aplikšanu ar akcīzes nodokli. Finanšu ministrija apgalvoja, ka šīs cigaretes ir sarežģīti aplikt ar akcīzes nodokli, jo ministrija nav saskatījusi iespēju, kādā veidā no šīm cigaretēm izdalīt īpaši nikotīnu un pateikt, kurš ir tas brīdis, kad nikotīna devai būtu jāpiemēro akcīzes nodoklis.

Par to neizpratni pauda gan valdības vadītājs Valdis Dombrovskis (V), gan arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V) un veselības ministre Ingrīda Circene (V). Pabriks aicināja saprast, ka elektroniskās cigaretes arī ir cigaretes un neviens nav teicis, ka cigarete var būt tikai tā, ko «aizdedzina ar sērkociņu». Ari Circene skaidroja, ka visa veida cigaretes, kā rezultātā organisms saņem nikotīnu, ir pielīdzināmas cigaretēm. Viņa pauda neizpratni, kāpēc notiek šāda pretestība, jo no tā iegūtu gan valsts, gan arī sabiedrības veselība.

Dombrovskis aicināja Veselības ministriju un Finanšu ministriju divu mēnešu laikā tomēr izvērtēt iespēju par elektronisko cigarešu aplikšanu ar akcīzes nodokli.

Ziņojumā teikts, ka šī brīža situācija, kad nepastāv elektronisko cigarešu lietošanas ierobežojumi, nav pieļaujama. Tāpat nav pieļaujams, ka šo cigarešu marķējumā vai reklāmā parādās informācija, ka tās ir mazāk kaitīgas par tabakas izstrādājumiem vai sniedz labumu veselībai un palīdz atmest smēķēšanu - ja vien šīs ierīces netiek reģistrētas kā zāles vai medicīniskas ierīces.

Patlaban elektronisko cigarešu iegādei nav arī vecuma ierobežojuma, bet arī to iecerēts mainīt. VM, FM un ZM piedāvā noteikt, ka elektronisko cigarešu, tostarp arī visu tās sastāvdaļu, tirdzniecība nav pieļaujama personām, kas nav sasniegušas 18 gadu vecumu.

Informatīvajā ziņojumā izskatīta arī iespēja piemērot elektroniskajām cigaretēm akcīzes nodokli, tomēr tā kā šobrīd Eiropas Savienībā (ES) elektroniskās cigaretes nav uzskatāmas par tabakas izstrādājumiem, uz tām nav attiecināmas akcīzes nodokļa jomu reglamentējošo normatīvo aktu prasības. Arī neviena no ES dalībvalstīm neplāno elektroniskās cigaretes aplikt ar akcīzes nodokli.

Vienlaikus ziņojumā apsvērta iespēja reģistrēt elektroniskās cigaretes kā zāles vai medicīniskās ierīces, tomēr secināts, ka Latvijā tas pašreiz nav iespējams reģistrāciju nepieciešamās pamatojošās dokumentācijas trūkuma dēļ. Pašreiz arī nevienā no ES dalībvalstīm elektroniskās cigaretes vai to sastāvdaļas nav ieguvušas zāļu vai medicīniskās ierīces statusu, jo to tirgotāji nav spējīgi izpildīt zāļu vai medicīnisko ierīču reģistrācijas prasības.

Latvijā elektroniskās cigaretes tiek pārdotas mazumtirdzniecības tīklā un internetā. Tai pašā laikā atsevišķas ES dalībvalstis - Grieķija, Lietuva, Norvēģija un Vācija - ir aizliegušas elektronisko cigarešu tirdzniecību.

Pēc 2012.gada «Eurobarometer» pētījuma par eiropiešu attieksmi pret tabaku datiem, vairāk nekā divas trešdaļas jeb 69% ES iedzīvotāju ir dzirdējuši par elektronisko cigarešu esamību. Vislielākā informētība par elektroniskajām cigaretēm ir Somijā - 92%, Grieķijā - 90% un Latvijā - 88%. Pētījums arī parāda, ka visvairāk elektroniskās cigaretes atpazīst ES iedzīvotāji vecuma grupā no 15 līdz 24 gadiem.

Minētais pētījums arī norāda uz elektronisko cigarešu lietošanas pieaugumu. Pēc pētījuma datiem, 7% respondentu visās aptaujātajās valstīs ir lietojuši elektroniskās cigaretes. Latvijā 10% aptaujāto apgalvojuši, ka ir lietojuši elektroniskās cigaretes vienu līdz divas reizes.

Arī 2010.gadā veikts Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums. Tā rezultāti liecina, ka Latvijā elektronisko cigarešu smēķēšana kļūst populāra. Pēdējā gada laikā elektroniskās cigaretes ir lietojuši 2,1% respondentu - 3,1% vīriešu un 1,5% sieviešu.