Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Debesīs uzkāpušie» apkures rēķini: Vai ļaut iedzīvotājiem pašiem maksāt piegādātājam?

Ko darīt, lai samazinātu izdevumus par apkuri, un vai Ekonomikas ministrijas ierosinājums par tiešajiem norēķiniem ir izpildāms? Par to runāja Pašvaldību savienībā, vēstī Latvijas Televīzijas raidījums «Panorāma».

Pagaidām nekas konkrēts nav nospriests. Siltuma ražotāji neizslēdz, ka varētu nodarboties ar rēķinu sadali un apmaksas iekasēšanu tieši no iedzīvotājiem, taču pirms tam jānoskaidro, cik tas izmaksās un kas segs papildu tēriņus.

Kā norāda siltuma ražotāji, lai varētu veikt tiešos norēķinus, jāmaina Civillikums. Ražotāji šobrīd ir atbildīgi tikai par siltuma piegādi līdz mājas sienām, bet par to, kā sadalās rēķini par apkuri un silto ūdeni, atbild ēkas apsaimniekotājs.

Latvijas Siltumuzņēmumu asociācijas valdes loceklis Andris Akermanis raidījumam sacīja: «Tā ir sveša darba darīšana, ja mēs dramatizējam situāciju, bet, nu, ja par to var labāk panākt norēķinus, tad siltumnieki piespiedu kārtā to dara.»

Turklāt siltuma tarifā pašlaik ir atļauts iekļaut samaksu tikai par viena - mājai kopējā rēķina piegādi, taču slēdzot vienošanos ar katru dzīvokli par katra pakalpojuma atsevišķu apmaksu, būtiski pieaugšot administratīvās izmaksas, kas kādam būs jāsedz.

AS «Rīgas siltums» valdes locekle Biruta Krūze sacījusi: «Tās būs izmaksas vismaz trīskārtīgas, jo kādam ir datubāze jāuztur, jādarbojas ar vienu un to pašu debitoru, jo parasti, ja viņš nemaksā par siltumu, tātad viņš ir parādā arī par ūdeni, viņš ir parādā arī par, teiksim, pārējo apkalpošanu. Tā ir viena persona un vajadzēs tad trīs atsevišķiem pakalpojumu sniedzējiem ar vienu personu strādāt. Tas būtu ļoti nesaimnieciski un ļoti nelietderīgi.»

Jelgavā iedzīvotāji jau gadiem par apkuri maksā tieši pašam uzņēmumam, tas notiek uz namu pārvaldnieka pilnvarojuma pamata, tomēr, kā atzīst siltuma piegādātājs, būtu labāk, ja rēķinus kārtotu apsaimniekotājs. Izmaksas par rēķinu izrakstīšanu simtiem dzīvokļu un naudas iekasēšanu ir lielas. Uzņēmumā darbojas vesels klientu apkalpošanas centrs.

Vairāk skaties «Panorāmas» sižetā!