Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

CVK izsludinās pašvaldību vēlēšanas

Ceturtdien notiks Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sēde, kurā paredzēts izsludināt šā gada 1.jūnijā plānotās republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanas, informē CVK pārstāve Kristīne Bērziņa.

Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likums paredz, ka CVK pašvaldību vēlēšanas jāizsludina ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms vēlēšanu dienas. Savukārt vēlēšanu likumā noteikts, ka kārtējās pašvaldību vēlēšanas sarīkojamas jūnija pirmajā sestdienā, kas šogad būs 1.jūnijs.

Pašvaldību vēlēšanas notiks 119 pašvaldībās – deviņās republikas pilsētās un 110 novados. Pašvaldību vēlēšanās katra pašvaldība ir atsevišķs vēlēšanu apgabals. Atbilstoši iedzīvotāju skaitam vēlēšanu izsludināšanas dienā katras pašvaldības domē ir ievēlams noteikts skaits deputātu. Tie var būt deviņi, 13, 15, 17 vai 19 deputāti, bet galvaspilsētas domē - 60 deputāti.

Par pašvaldību vēlēšanu sarīkošanu un norisi katrā pašvaldībā atbild attiecīgās pilsētas vai novada vēlēšanu komisija, kurai iesniedzami arī deputātu kandidātu saraksti. Republikas pilsētu un novadu vēlēšanu komisijas deputātu kandidātu sarakstus pašvaldību vēlēšanām pieņems no 12.aprīļa līdz 22.aprīlim.

Vēlētājiem jāiegaumē, ka pašvaldību vēlēšanās vēlētāju uzskaitei tiek lietoti iepriekš sagatavoti vēlētāju saraksti. Vēlēšanām katrs vēlētājs tiks iekļauts noteikta iecirkņa vēlētāju sarakstā, un balsot būs iespējams tikai šajā iecirknī. Spiedogi pasē par dalību vēlēšanās netiks likti, tāpēc kā balsošanas dokumentu varēs izmantot gan pasi, gan personas apliecību (eID).

Sākotnēji vēlētājus reģistrēs vēlēšanu iecirknī atbilstoši deklarētajai dzīvesvietai šā gada 3.martā jeb 90 dienas pirms vēlēšanu dienas. Tomēr līdz 7.maijam vēlētājiem būs tiesības sākotnējo vēlēšanu iecirkni mainīt. Vēlēšanu iecirkni varēs mainīt pašvaldības ietvaros vai arī izraudzīties citu vēlēšanu iecirkni tajā pašvaldībā, kur vēlētajam pieder likumā noteiktajā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums.

No 18. līdz 23.martam Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde sagatavos un uz vēlētāju deklarēto dzīvesvietu izsūtīs vēstuli ar informāciju, kura iecirkņa sarakstā vēlētājs iekļauts. Šo informāciju vēlētāji varēs noskaidrot arī internetā vai zvanot pa CVK uzziņu tālruni.