Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas psihoneiroloģiskajām slimnīcām milzīgi kredīti

Kopš 2006.gada sešu Latvijas psihoneiroloģisko slimnīcu infrastruktūrā ieguldīti vairāk nekā 23,2 miljoni latu, tomēr šī nauda gandrīz pilnībā ņemta kredītos ar valsts galvojumu, šodien Saeimas sociālo un darba lietu komisijā pastāstīja VM valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško.

Kā liecina VM sniegtā informācija, lielāko kredītu paņēmusi VSIA «Daugavpils psihoneiroloģiskā slimnīca» - 9,4 miljonus latu, tad seko VSIA «Slimnīca «Ģintermuiža» ar gandrīz 7,7 miljonu latu lielu kredītu, VSIA «Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs» - 5,5 miljoni latu, VSIA «Aknīstes psihoneiroloģiskā slimnīca» - 3,3 miljoni latu, VSIA «Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca» - gandrīz 1,9 miljoni latu un VSIA «Bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca «Ainaži»» - gandrīz 1,3 miljoni latu.

Visās slimnīcās, izņemot VSIA «Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centru», infrastruktūras uzlabošanas darbi ir pilnībā realizēti.

Komisijas deputāti bija ļoti satraukti, izdzirdot, ka slimnīcām ir tik lielas saistības. «Lai arī tas ir būtisks ieguvums slimnīcām un pacientiem, nauda gandrīz pilnībā ņemta kredītā ar valsts galvojumu, un nedzēstais saistību apjoms joprojām veido 29 miljonus latu. Šeit saskatām bīstamību, jo, tiklīdz slimnīcas vairs nespēs maksāt parādu, tā kļūs par valsts budžeta problēmu, kā jau to ne vienreiz vien esam pieredzējuši,» sacīja komisijas priekšsēdētāja, deputāte Aija Barča (ZZS).

Tikmēr deputāts Andrejs Klementjevs (SC) aicināja nepieļaut situāciju, ka parāda dzēšana notiek uz slimnīcu pacientu rēķina. Viņš arī jautāja, kādēļ slimnīcu modernizācijai lielākā mērā netika piesaistīts Eiropas Savienības (ES) fondu finansējums.

VM pārstāve atbildēja, ka visās slimnīcās ir bijuši arī ES fondu ieguldījumi, piebilstot, ka droši vien varēja piesaistīt vairāk. Vienlaikus Mūrmane-Umbraško sacīja, ka slimnīcas ir iesniegušas VM kredītu atmaksas plānus un šobrīd neviena no slimnīcām maksājumus nekavējot.

Deputāti vienojās jautājumu par psihoneiroloģisko slimnīcu finansiālo situāciju analizēt atsevišķā tikai šim jautājumam veltītā sēdē. Savukārt VM apsolīja detalizēti informēt par finansiālo situāciju slimnīcās, tostarp jau atmaksātajiem kredītiem, kā arī iestādes ieguldītajiem ES fondu līdzekļiem.