Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kautuve «Aibi» pārmet PVD informācijas publiskošanu pirms oficiāliem pārbaužu rezultātiem

Saistībā ar zirga gaļas skandālā iesaistītajiem uzņēmumiem Pārtikas un veterinārais dienests ( PVD) nav tiesīgs sniegt informāciju apgalvojuma veidā līdz brīdim, kamēr nebūs konstatēta personas vaina procesā noteiktajā kartībā, biznesa portālam «Nozare.lv» norādīja lopu kautuves SIA «Aibi» pārstāvis zvērināts advokāts Jānis Avotiņš.

«Līdz brīdim, kamēr likumā noteiktajā kārtībā netiks pabeigtas pārbaudes un netiks pieņemti lēmumi, attiecībā uz šo pārbaužu rezultātiem «Aibi» nevar sniegt sīkāku skaidrojumu, lai neliktu šķēršļus šīs lietas apstākļu noskaidrošanai,» norādīja advokāts.

Vienlaikus viņš atzina, ka patlaban «Aibi» tiek veiktas PVD pārbaudes.

»«Aibi» savā darbībā ir pilnībā ievērojusi Latvijas un Eiropas Savienības tiesību aktos noteiktās prasības attiecībā uz kaušanai paredzēto dzīvnieku iegādi un gaļas realizāciju pārtikas ražošana uzņēmumiem,» norādīja Avotiņš.

Viņš arī sacīja, ka katram dzīvniekam, kura gaļa tiek izmantota pārtikas produktu ražošanā, ir piešķirts savs unikāls identifikācijas numurs, pēc kura var nekļūdīgi noteikt, vai tas ir liellops vai zirgs. Pastāv arī visiem pieejama datubāze, kurā var viegli pārbaudīt jebkura dzīvnieka identifikācijas numuru.

«Turklāt zirga gaļa ir ievērojami lētāka nekā liellopu gaļa. Tādēļ nevar būt runa par to, ka gaļas produktu pārstrādes uzņēmums nevar atšķirt liellopu gaļu no zirga gaļas, turklāt zirga kautķermenis tiek marķēts kā zirga gaļa - ja rodas šaubas, to var pārbaudīt gan pēc datubāzes identifikācijas numuriem, gan gaļas cenas,» sacīja uzņēmuma pārstāvis.

«Neizpratni rada PVD publiskotā informācija, kurā ir minēti konkrēti uzņēmumi, lai gan uz šo brīdi nav neviena procesuāla pierādījuma tam, ka kāds no šiem uzņēmumiem būtu veicis jebkādas pretlikumīgas darbības. Pārbaudes norisinās un iesāktajās administratīvajās lietās vēl nav pieņemti nekādi lēmumi, proti, nav konstatēta personu vaina,» norādīja advokāts.

Kā ziņots, vairākās Latvijas kautuvēs un vienā gaļas pārstrādes uzņēmumā - SIA «Forevers» - ir konstatētas aizdomīgas darbības ar zirga gaļu. Lopu kautuvei Ērgļu novadā «Aibi» tiks piemērots sods par pārtikas izsekojamības nenodrošināšanu 500 latu apmērā saistībā ar to, ka kautuve uzņēmumam «Forevers» piegādāto zirga gaļu uzdevusi par liellopu gaļu, biznesa portālam «Nozare.lv» sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

«Mēs esam pārbaudījuši deviņas kautuves un konstatējām, ka sešās no tām ir pārkāpumi produkcijas izsekojamībā. Tā ir liela problēma, ko varam raksturot kā krāpniecisku shēmu, un nekavēsimies piemērot attiecīgo sodu. Patlaban sodu piemērosim «Aibi», kur esam konstatējuši, ka tajā nokauto zirga gaļa pavadzīmju noformēšanā kaut kādā posmā tikusi pārdēvēta par liellopu gaļu, un tas ir klajš pārkāpums un pārstrādes uzņēmuma maldināšana,» sacīja Balodis.

Viņš norādīja, ka soda apmērs ir līdz 500 latiem, bet, ja gada laikā pārkāpums tiek atklāts atkārtoti, sods var sasniegt 3000 latu.

«Esam skatījuši piegādes par pagājušā gada nogali un šī gada sākumu. Visām kautuvēm, kuras nevarēs pierādīt liellopu gaļas izsekojamību, jārēķinās ar soda sankcijām,» norādīja PVD vadītājs.

Viņš arī sacīja, ka zirga gaļas kilograms maksā 95 santīmus, kamēr liellopu gaļa - 1,50 latus par vienu kilogramu. Līdz ar to runa ir ne tikai par krāpšanos ar dokumentiem, bet arī par ievērojamiem naudas līdzekļiem.

Vairāk nekā puse no 416 pērn Latvijā nokautajiem zirgiem jeb 272 zirgi ir nokauti SIA «Aibi» kautuvē. Lielākā daļa no tiem jeb 203 zirgi ir piegādāti gaļas pārstrādes uzņēmumam SIA «Forevers».

Pārbaudes abos uzņēmumos joprojām turpinās, taču jau patlaban iegūtā informācija liecina par to, ka gandrīz visos gadījumos «Aibi» no 203 zirgiem iegūto gaļu pārstrādes uzņēmumam «Forevers» piegādājusi kā liellopu gaļu. To apliecina pavadzīmes, kurās redzami zirgu identifikācijas numuri ar skaidru norādi, ka piegādājamā prece ir liellopu gaļa, informēja Meistere.

«Forevers» ražoto produktu marķējumā zirga gaļa kā sastāvdaļa nav minēta. PVD šodien ir saņēmis informāciju, ka Vācijas laboratorijā pārbaudītajos «Forevers» produkcijas paraugos ir konstatēta zirga gaļa. Jau tuvākajā laikā tiek gaidīti testēšanas pārskati.

«Forevers» zirga gaļu kā liellopu gaļu ir piegādājis arī SIA «Heinors» - starpnieks, kurš kādā citā kautuvē kautu zirga gaļu ar jaunu pavadzīmi, kurā tā uzdota par liellopu gaļu, piegādājis SIA «Forevers», informēja Meistere.

Pārkāpumus PVD ir konstatējis arī trīs citās kautuvēs - SIA «Viļumene», z/s «Kalnpierbes» un SIA «Musino» -, kurās nav nodrošināta zirga gaļas izsekojamība.

Eiropas Komisija ir uzdevusi visu dalībvalstu pārtikas apriti uzraugošajām iestādēm veikt liellopu gaļu saturošu produktu DNS pārbaudes, lai pārliecinātos, vai tie patiešām satur liellopu, nevis zirga gaļu.