Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

TP politiķi pašvaldību vēlēšanās kandidēs citu partiju rindās

Pašlikvidējusies un valstij miljonu latu parādā palikusī Tautas partija (TP) ar saviem politiķiem stiprinājusi vairāku pašvaldību deputātu rindas; daudzi no viņiem - nu jau citu partiju rindās - kandidēs šogad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībās.

Gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās bijušie tautpartijieši kandidēs gan lielajos politiskajos spēkos - Zaļo un zemnieku savienībā (ZZS), nacionālajā apvienībā «Visu Latvijai»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK (VL-TB/LNNK) un «Vienotībā», gan no jauna izveidotajās reģionālajās partijās - «Reģionu aliansē», Kuldīgas novadam», «Valmierai un Vidzemei», «Talsu novada attīstībai» Vidzemes partijā un citās.

TP pozīcijas Vidzemē bija īpaši spēcīgas - Inesis Boķis Valmierā, Gints Šķenders Cēsīs, Andrejs Ceļapīters Madonā, Nikolajs Stepanovs Gulbenē, Ivars Fomins Alūksnē.

Cēsu novada domes priekšsēdētājs Gints Šķenders šogad pašvaldībā būs nostrādājis 12 gadus jeb trīs sasaukumus. Viņš uzskata, ka ir laiks pašam prasties un dot vietu jauniem politiķiem. Pēc TP likvidācijas Šķenders nebija plānojis un arī nav iestājies citā partijā. Viņš viennozīmīgi izlēmis politisko karjeru neturpināt - tā esot viņa iekšējā pārliecība, ne ārēju apstākļu ietekmēts lēmums. Šķenders savus nākotnes plānus neatklāj - tās esot viņa privātās lietas. Tikmēr Cēsu vicemērs Jānis Rozenbergs, kurš arī savulaik bijis TP biedrs, tagad pieslējies «Vienotībai» un būs tās līderis pašvaldību vēlēšanās.

Valmieras novada domes priekšsēdētājs Boķis politiskās darbības laikā pabijis trīs politiskajos spēkos, kopš 2012.gada aprīļa kļuvis par paša izveidotās partijas «Valmierai un Vidzemei» līdzdibinātāju un valdes locekli un ir apņēmības pilns turpināt vadīt pilsētu.

Stepanovs pēc TP likvidēšanas ilgi domāja par pievienošanos citai partijai, līdz izvēlējās sākotnēji Pierīgas pašvaldībās balstīto «Reģionu aliansi».

Līdzšinējais Alūksnes novada priekšsēdētājs Aivars Fomins pēc TP likvidēšanas iesaistījies reģionālās «Vidzemes partijas» dibināšanā, no kuras sarakstā kandidēs arī šajās pašvaldību vēlēšanās, cerot atkārtoti ieņemt novada vadītāja krēslu.

Madonas mērs Andrejs Ceļapīters, kurš bijis uzticīgs TP kopš pašiem tās pirmsākumiem, izlēmis savu nākotni saistīt ar pašlaik valdībā dominējošo «Vienotību».

Vienīgi Valkas eksmērs Vents Armands Krauklis no TP attālinājās, vēl nesagaidot tās galu, un 2011.gada jūlijā bija viens no Vidzemes partijas dibinātājiem. Tolaik Krauklis apgalvoja, ka Vidzemes partija nebūs TP turpinājums, lai arī tās izveidē bija iesaistījušies vairāki iepriekš TP esoši pašvaldību darbinieki.

Vidzemes partijai pieslējies arī Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums, kurš esot vīlies TP par tās nespēju pielāgoties sabiedrības pieprasījumam. Līdums no TP izstājās 2011.gada 1.jūnijā, taču domājis par to esot jau sen. «Uzskatu, ka TP kļūda bija tā, ka partija nespēja būt elastīga un tā pirms laika kļuva pārāk konservatīva un lepna,» savu lēmumu par partijas nomaiņu skaidroja Līdums.

Aktīvākos Zemgales TP politiķus pārvilina citas partijas. Tagadējie Bauskas novada domes deputāti Jānis Feldmanis un Uģis Zeltiņš, kuri 2009.gada pašvaldību vēlēšanās domē tika ievēlēti no likvidētās TP, šā gada vēlēšanās plāno kandidēt katrs citas partijas sarakstā. Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Feldmanis aģentūrai LETA pastāstīja, ka esot labi sastrādājies ar Bauskas mēru Valdi Veipu (V), Feldmani apmierina Veipa komandas darbs un politiskā nostāja, tāpēc, visticamāk, viņš kandidēšot «Vienotības» sarakstā. «Pagaidām neesmu iestājies «Vienotībā», tāpat vēl nav apstiprināts kandidātu saraksts, taču mani uzaicināja kandidēt kopā ar «Vienotības» kolēģiem un es piekritu. Visticamāk, ka kandidēšu tajā sarakstā kā bezpartijiskais,» skaidroja Feldmanis, uzsverot, ka kandidātu saraksts vēl nav pilnībā izveidots.

Savukārt iepriekš no TP ievēlētais domes deputāts Uģis Zeltiņš, kurš ir arī SIA «Bauskas slimnīca» valdes loceklis, aģentūrai LETA pastāstīja, ka līdzīgā veidā vēlēšanās plāno kandidēt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) sarakstā. Arī Zeltiņš skaidroja, ka ZZS saraksts Bauskas novadam vēl pilnībā nav izveidots un apstiprināts, taču viņš atsaucies aicinājumam un plāno kandidēt ZZS sarakstā pagaidām kā bezpartijisks atbalstītājs.

Kurzemē TP aktīvistus savaņģo gan reģionālās, gan lielās partijas. Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa, kura savulaik domē tika ievēlēta no TP saraksta, pašlaik ir 2012.gada pavasarī dibinātās reģionālās partijas «Kuldīgas novadam» vadītāja. Partija tika nodibināta, gatavojoties šogad gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. Dibinot partiju, Bērziņa pauda cerību, ka viņas vadītais politiskais spēks 2013.gada pašvaldību vēlēšanās Kuldīgas novadā gūs vairāk nekā 50% vietējo vēlētāju atbalstu.

Saldus novada domes priekšsēdētāja Indra Rassa pēc TP likvidācijas iestājusies «Reģionu aliansē» un šogad gaidāmajās Saldus novada domes vēlēšanās kandidēs no šīs partijas saraksta ar pirmo kārtas numuru, savukārt kādreizējais TP biedrs, Brocēnu novada domes priekšsēdētājs Arvīds Mēters tagad iestājies Latvijas Zaļajā partijā. «Man ir tuvas šīs partijas nostādnes. Uzskatu, ka uzņēmējdarbības attīstībai novadā jāiet roku rokā ar vides aizsardzību,» teica Mēters. Domes priekšsēdētājs pauda gatavību kandidēt šogad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās: «Ja partijas biedri mani virzīs, tad iešu.»

Durbes novada domes priekšsēdētājs, kādreizējais pašvaldību lietu ministrs Andrejs Radzevičs, lai gan savulaik bijis TP biedrs, domē ievēlēts, kandidējot no vēlētāju apvienības saraksta. Pašlaik viņš nav nevienas partijas biedrs un šogad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās arī, visticamāk, kandidēs no vēlētāju apvienības saraksta. Radzevičs nav saņēmis piedāvājumus iestāties kādā partijā, un arī pats nav meklējis iespējas pievienoties kādam politiskajam spēkam.

Priekules novada domes priekšsēdētāja Vija Jablonska pašvaldībā tika ievēlēta, kandidējot no apvienotā TP un «Tēvzemei un brīvībai»/LNNK saraksta. Toreiz viņa nav bijusi nevienas partijas biedre, taču 2012.gada decembra beigās iestājusies VL-TB/LNNK. Viens no iemesliem, kādēļ Jablonska nolēmusi iestāties VL-TB/LNNK, bijis tas, ka viņai izveidojusies laba sadarbība ar šīs apvienības biedru, savu novadnieku un Saeimas deputātu Dzintaru Kudumu. Iepriekšējās Priekules novada domes vēlēšanās Jablonska un Kudums kandidējuši no viena saraksta. Šajā partijā Jablonska iestājusies arī patriotisku motīvu vadīta - viņas tēvs bijis politiski represētais un darbība nacionālajā apvienībā Jablonskai nozīmējot cieņas apliecinājumu tēvam. Jablonska plāno kandidēt šogad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās no nacionālās apvienības saraksta.

Neliela daļa bijušo tautpartijiešu iesaistījušies jaunās reģionālās partijas «Talsu novada attīstībai» (TNA) dibināšanā, tomēr lielākā daļa partijas dibinātāju līdz šim aktīvajā politikā neesot bijuši iesaistīti. Viens no redzamākajiem bijušajiem TP biedriem, kas ievēlēts jaundibinātās TNA valdē, ir bijušais Talsu pašvaldības vadītājs Aivars Lācarus, kurš pēc 2009.gada pašvaldību vēlēšanām, kad par Talsu novada domes priekšsēdētāju tika ievēlēts Miervaldis Krotovs (ZZS), nonāca Talsu novada domes opozīcijā. Jaunās partijas vadītājs Vilsons laikā, kad Talsu pašvaldību vadīja Lācarus, bija domes priekšsēdētāja padomnieks un savulaik vadījis arī TP nodaļu Talsos. Vilsons savulaik bijis uzņēmējs, bet pašlaik ir analītiķis kokapstrādes uzņēmumā «Ingrid D». Jaunās partijas veidošanā iesaistījušies vēl divi Talsu novada domes opozīcijas deputāti - bijusī TP biedre Elga Vērdiņa un Edgars Šterns, kas domē ievēlēts no TP saraksta, bet nav bijis šīs partijas biedrs.

Latgalē TP bija tikai viens pašvaldības vadītājs - Riebiņu novadā. Šīs pašvaldības priekšsēdētājs Ilmārs Meluškāns pēc TP pašlikvidācijas nākamajās pašvaldību vēlēšanās nolēmis startēt no ZZS.