Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par nelicencētu datorprogrammu lietošanu ierosināti 58 kriminālprocesi

Pagājušajā gadā ierosināti 58 kriminālprocesi pret vairākiem uzņēmumiem un organizācijām, kuri lieto nelicencētas datorprogrammas. Kriminālprocesu ietvaros datorprogrammu ražotāji pieprasījuši kompensācijas vairāk nekā 400 tūkstošu latu apmērā, portālam «Apollo» ziņo «BSA|The Software Alliance» (BSA) pilnvarotā pārstāve Latvijā Ingrīda Veikša.

Aizvadītajā gadā Valsts policija sadarbībā ar starptautisko organizāciju drošas un likumīgas digitālās vides veicināšanā BSA, un Latvijas autortiesību aizsardzības biedrību «Datorprogrammu autortiesību apvienība» ik nedēļu veica 10 līdz 15 pārbaudes Latvijas uzņēmumos. Programmatūras pārbaužu laikā tika atklāti 237 pārkāpumi uzņēmumos Rīgā un reģionos, kā rezultātā tika ierosināti 58 kriminālprocesi un sastādīti 98 administratīvā pārkāpuma protokoli.

«Aizvadītā gada rezultāti parāda, ka Latvijā nelicencētu programmatūru lietotāju skaits joprojām ir augsts, tāpēc esmu gandarīts, ka Valsts policija ar panākumiem sadarbojusies ar BSA un Latvijas autortiesību aizsardzības biedrību «Datorprogrammu autortiesību apvienība», lai atklātu prettiesiski iegūtu datorprogrammu lietotājus, kuru skaits Latvijā joprojām ir lielāks nekā vidēji Eiropas Savienībā. Šīs problēmas risināšanā nepieciešams ne tikai sodīt un ķert vainīgos, bet arī vairot izpratni un veikt izglītojošu darbu par autortiesību nozīmi, tāpēc aicinu visas iesaistītās puses aktīvi turpināt sadarbību, lai mazinātu nodarīto kaitējumu datorprogrammu ražotājiem,» norāda iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.

Latvija joprojām ir starp valstīm, kur nelicencētās programmatūras lietotāju skaits pārsniedz 50%, vidēji Eiropas Savienībā nelicencētu programmatūru izmanto 33% datoru lietotāju.

Latvijā par autortiesību pārkāpumiem, tostarp datorprogrammu nelicencētu lietošanu, ir paredzēta gan administratīvā, gan kriminālā atbildība. Ja nodarītais kaitējums ir lielāks par piecām minimālajām mēnešalgām, tad iestājas kriminālatbildība, par ko var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem vai naudas sodu līdz 30 000 latu.