Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Specvienības aizturētā jaunieša advokāte atklātā vēstulē norāda uz dažādiem pārkāpumiem

Smagos kibernoziegumos apsūdzētā Imantas iedzīvotāja, bijušā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenta Denisa Čalovska advokāte Ilona Bulgakova izplatījusi atklātu vēstuli plašsaziņas līdzekļiem, uzskaitot pārkāpumus, kādi pieļauti Čalovska aizturēšanas operācijas laikā.

Kā zināms - ja Čalovskis tiks izdots ASV, tur viņam var draudēt pat 30 gadu cietumsods.

Bulgakova medijus informē, ka izdošanas lūgums balstīts uz starpvaldību līmenī noslēgtas vienošanas, līgums Latvijas valsts un ASV starpā neeksistē, kas saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 697.panta pirmās daļas 6.punktu var būt par personas izdošanas atteikuma iemeslu.

Kriminālprocesa principi un izdošanas procedūra ASV neatbilst Latvijas kriminālprocesa un krimināltiesību principiem un procedūrai, uzskata advokāte, paskaidrojot, ka Latvijā nepastāv zvērināto tiesa, nav pieļaujama tiesas lēmuma pieņemšana in absentia aizstāvja prombūtnē, nav pieļaujams tiesu dokumentos lietot diskriminējošos apzīmējumus - baltais vīrietis, nav pieļaujama bez robežu brīvības atņemšanas sodu piemērošana, aizliegt pielietot spīdzināšanu attiecībā uz apcietinātajiem. Saistībā ar ko šajā izdošanas procesā saskatāmi Kriminālprocesa likuma 697.panta otrās daļas 2., 7.punkta, 12., 13.panta pārkāpumi, Satversmes 95 panta neievērošana, norāda Bulgakova.

Viņa arīdzan norāda, ka Kriminālprocesa likuma 704.panta ceturtās daļas normas pārkāpums, ka prokurors iepazīstina izdodamo personu ar izdošanas lūgumu 48 stundu laikā no tā saņemšanas brīža un dod attiecīgai personai iespēju sniegt paskaidrojumus, sakarā ar ko 2012.gada 6.decembrī. aizstāvībai nebija nodrošināta procesuālā līdztiesība tiesā, kas ir vienlīdzības likuma un tiesas priekšā neatņemama sastāvdaļa.

Viņa arī norāda: «Darbības veiktas ar Kriminālprocesa likuma 12., 63.panta pirmās daļas 1., 2.punkta, 130., 182.panta trešās daļas, 698.panta otrās daļas 1., 3., 5., 6.punkta, 831.panta pārkāpumiem, Satversmes 92., 93.panta pārkāpumiem sakarā ar Čalovska tiesību ierobežošanas samērīgumu, pierādījumu pieļaujamību kratīšanas laikā, tiesību uz aizstāvību nenodrošināšana no izdošanas procesa sākuma, kratīšanas nelikumīgu izdarīšanu no ārvalsts pārstāvju puses (nenodibinot apvienotu izmeklēšanas grupu), nepaziņošana par aizturēšanu tuviniekam, aizstāvja nenodrošināšana no izdošanas procesa sākuma, materiālu nesavlaicīga izsniegšana, dezorientēta Čalovska iesaiste vienlaicīgi divās procesuālajās darbībās - aizturēšanā un kratīšanā, dezorientēta Čalovska iesaiste vienlaicīgi divās procesuālajās darbībās - aizturēšanā un kratīšanā.»

Advokāte uzskata, ka no 4.decembra līdz šim tiek pārkāptas Čalovska tiesības uz objektīvas un neatkarīgas tiesas pieejamību (Kriminālprocesa likuma 701. un 702.pants neparedz izdodamās personas tiesību uz sūdzību par apcietinājuma piemērošanu izskatīšanu, neparedz tiesību uz apcietinājuma pārsūdzības garantijas, tiesa ignorēja jautājumu par turpmāku apcietinājumu, ignorēja nevainīguma prezumpcijas pārkāpumus), kas ļauj izdarīt secinājumu par izdodamās personas nevienlīdzību likuma un tiesas priekšā salīdzinot ar aizdomās turēto un apsūdzēto. Iesniegumi tiek pāradresēti «pēc piekritības» iestādēm, par kuru amatpersonu rīcību tiek iesniegtas sūdzības.

«Dīvaini, bet nedz prokuratūra, nedz tiesa, nedz policija neatzīst nekādus pārkāpumus. Taču arī vienas garantijas efektivitātes trūkums var novest pie visa procesa netaisnīguma un netaisnīga rezultāta. Čalovska gadījumā viņa tiesību pārkāpumi ir reāli, izdošanas procesā - gan ASV teritorijā, gan Latvijas valsts teritorijā pieļauti Satversmes 90., 91., 92., 94., 95.pantā garantēto tiesību pārkāpumi, Kriminālprocesa likuma principu un normu pārkāpumi. Valsts varai, konkrēti, izpildu varas galvenajai institūcijai - Ministru kabinetam, vēl ir iespēja pārtraukt Čalovska tiesību pārkāpumus un novērst viņa tiesību turpmāku pārkāpumu draudus. Spēja atzīt pret savu pilsoni pieļautus pārkāpumus ir stipras valsts varas izpausme, tas liecinātu par Satversmē ierakstīto normu patiesu nozīmi un realizāciju dzīvē. Nepieļaujot izdot Čalovski tiktu panākts ne tikai taisnīgs rezultāts konkrēta cilvēka - Denisa Čalovska tiesību nodrošināšanā, bet arī kopumā tiktu panākts sabiedrības uzticības valsts varai nostiprināšanas mērķis,» norāda Bulgakova.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka 1985.gadā dzimušais Čalovskis pēc ASV tiesībsargājošo iestāžu lūguma īstenotas speciālas operācijas laikā tika aizturēts savā dzīvesvietā Imantā pagājušā gada 4.decembrī. Lai jauno vīrieti pārsteigtu nesagatavotu, likumsargi viņa dzīvesvietā iekļuva, pa trosēm nolaižoties no daudzstāvu mājas jumta. Vēlāk tiesa Čalovskim kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu, kurā viņš atrodas joprojām, pastāstīja advokāte.

ASV federālie prokurori trešdien izvirzīja apsūdzības trim iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem - Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, Rumānijas iedzīvotājam Mihajam Paunesku un Latvijas iedzīvotājam Čalovskim, kurš pazīstamas arī ar iesauku «Miami». Viņš no 2004. līdz 2008.gadam studējis informācijas tehnoloģiju zinātni RTU, taču pēc tam atskaitīts, aģentūrai LETA pastāstīja augstskolas pārstāvis Krišjānis Ozols.

ASV tiesībsargājošās iestādes uzskata, ka trīs aizturētie vīrieši ir atbildīgi par datorvīrusa «Gozi Virus» radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) da+toros.

Internetā publiski pieejamā informācija liecina, ka «Gozi Virus» ticis radīts, lai piekļūtu datiem par svešiem banku kontiem un pēc tam iztukšotu tos. Ar minēto vīrusu dators var tikt inficēts, atverot šķietami nekaitīgu «PDF» formāta failu.

Atsaucoties uz ASV tiesā nonākušajiem dokumentiem, aģentūra «Reuters» šonedēļ vēstīja, ka ar minētā datorvīrusa palīdzību no banku kontiem visā pasaulē izzagti vairāki miljoni ASV dolāru.