Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Plāno stiprināt aizsardzību valsts noslēpuma objektiem

Ceturtdien, 7.martā, valsts sekretāru sanāksmē tiks skatīts grozījumu projekts Ministru kabineta noteikumiem par valsts noslēpuma, NATO, Eiropas Savienības (ES) un ārvalstu institūciju klasificētās informācijas aizsardzību.

Ārlietu ministrija (ĀM) skaidro, ka grozījumi nodrošinās pilnvērtīgāku aizsardzību valsts noslēpuma objektiem, samazinot privātpersonu, kurām nav atbilstošas pielaides, iespējas neatbilstoši iegūt informāciju, kas satur valsts noslēpumu.

Pagājušā gada maijā Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) izdeva rīkojumu izveidot darba grupu, kurā pārstāvjiem no Ārlietu, Aizsardzības un Iekšlietu ministrijas, kā arī Satversmes aizsardzības biroja, Militārās izlūkošanas un drošības dienesta, Drošības policijas, Valsts kancelejas un Ģenerālprokuratūras bija jāizvērtē normatīvais regulējums valsts noslēpumu saturošas informācijas apritē.

Darba grupa identificēja vairākas problēmas līdzšinējā valsts noslēpuma, NATO, ES un ārvalstu institūciju klasificētās informācijas aizsardzības noteikumu piemērošanā.

Saskaņā ar Informācijas atklātības likumu vispārpieejamo informāciju sniedz arī pēc privātpersonas pieprasījuma. Šādu informāciju sniedz jebkuram, kas to vēlas saņemt, ievērojot personu vienlīdzību informācijas iegūšanā. Pieprasītājam nav īpaši jāpamato sava interese par vispārpieejamu informāciju, un to viņam nevar liegt tāpēc, ka šī informācija neattiecas uz pieprasītāju. Savukārt atbilstoši valdības noteikumiem valsts noslēpuma objekta turētājs deklasificē valsts noslēpuma objektu, ja no institūcijas, kas ir izgatavojusi šo objektu, līdz noteiktā slepenības termiņa beigām nav saņemta rakstiska informācija par nepieciešamību saglabāt noteiktu slepenības pakāpi.

Darba grupa konstatējusi, ka piecu gadu termiņš klasificēto dokumentu pārskatīšanai ir pārāk īss, lai varētu pieņemt lēmumu par deklasificēšanu. Minētajā gadījumā pastāv risks, ka saņēmējas institūcijas to rīcībā esošo nosūtītāja institūciju klasificēto informāciju uzskata par deklasificētu, lai gan minētā informācija pēc būtības joprojām ir aizsargājama. Šī iemesla dēļ var rasties gadījumi, kad saņēmēja institūcija, pieņemot, ka attiecīgā informācija nosūtītāja institūcijā ir deklasificēta, aizsargājamo informāciju nodod privātpersonai, tādējādi radot risku valsts drošībai un sabiedrības interesēm.

Lai novērstu minēto risku, darba grupa rosina grozīt valdības noteikumus, paredzot, ka valsts noslēpuma objektu klasificē darbinieks, kas to parakstot apstiprina, un ka valsts noslēpuma objekta turētājam neatkarīgi no klasifikācijas termiņa esamības aizliegts mainīt valsts noslēpumam noteikto klasifikācijas pakāpi vai deklasificēt to, ja nav saņemts rakstisks izgatavotāja pieprasījums.

Darba grupa arī secinājusi, ka nepieciešams papildināt Ministru kabineta noteikumus ar teikumu, ka valsts noslēpuma objektus jāiznīcina, ja tie zaudējuši aktualitāti un nav nepieciešami darbam, izņemot institūcijā sagatavoto un reģistrēto valsts noslēpuma objekta vienu eksemplāru, kura glabāšanu pēc tā deklasificēšanas saskaņo ar valsts arhīviem. Tāpat tiek rosināts noteikt stingrāku valdības noteikumu redakciju, ar kuru valsts noslēpuma objekta turētājam ir obligāti jāiznīcina no citas institūcijas saņemtus valsts noslēpuma objektus, NATO un ES klasificēto informāciju, ja tie zaudējuši aktualitāti un nav nepieciešami darbam.

Atbilstoši pašreizējai kārtībai valsts noslēpuma objekta pirmās lapas noformējuma paraugā ir iekļauta informācija par amatpersonu, kura dokumentu ir klasificējusi. Tāpēc, pat ja institūcija ir klasificējusi savu klasificētās informācijas reģistru atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, trešajām personām ir iespējams iegūt informāciju par amatpersonu, kura ir iepazinusies ar interesējošo klasificēto informāciju. Ja trešās personas var identificēt amatpersonu, kura ir klasificējusi attiecīgās trešās personas interesējošu valsts noslēpumu saturošu informāciju, minētā amatpersona tiek pakļauta papildu riskam, kas var radīt draudus tās privātās dzīves neaizskaramībai un drošībai. Tiek piedāvāts no pašreizējās noteikumu redakcijas svītrot informāciju par klasificētāju.