Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mobilitātes pabalstu salīdzina ar biļeti uz Īriju

Labklājības ministrijas (LM) ieviestais mobilitātes pabalsts bezdarbniekiem ir kā signāls iedzīvotājiem pamest savas dzīvesvietas, uzskata Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēža vecākais padomnieks Māris Pūķis.

Lai gan LPS negatavojas pieņemt negatīvu pozīciju pret šiem pabalstiem, taču entuziasms neesot liels. «Cilvēki domā, ka valdībai vajadzētu lielāku akcentu likt nevis uz aizbraukšanas stimulēšanu, bet gan uz to, lai cilvēki paliktu savās dzīvesvietās. Sekmīga pašvaldība ir tā, kurā cilvēki atgriežas,» aģentūrai LETA sacīja Pūķis.

Savukārt patlaban tiekot izjaukts līdzsvars, turklāt pabalsts nav liels un cilvēkiem tas situāciju daudz neuzlabošot. Drīzāk tas ir signāls, mudinot cilvēkus aizbraukt, pat palīdzot to izdarīt. «Tas ir apmēram tā, ka kāds sāktu dalīt lidmašīnas biļetes uz Angliju, Īriju, sakot - brauciet prom, nemocieties šeit,» viņš salīdzināja.

Jau ziņots, ka marta beigās vai aprīļa sākumā bezdarbnieki varēs sākt pieteikties mobilitātes pabalstiem jeb atbalstam darba sākšanai tādās darbavietās, kas atrodas vairāk nekā 20 kilometrus no bezdarbnieka reģistrētās dzīvesvietas.

Pabalsts būs pieejams četrus mēnešus, un tā maksimālā summa nevarēs pārsniegt 280 latus. Pabalsta izmaksas gaitā būs iespējamas variācijas atkarībā no konkrētā cilvēka vajadzībām un īres vai transporta izdevumu attaisnojuma dokumentiem. Atbalsta saņēmējs avansā saņems 100 latus, bet pēc pirmā darba tiesisko attiecību mēneša atbalsta saņēmējam Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) būs jāiesniedz īres vai transporta izdevumus apliecinoši dokumenti. Tie nepieciešami, lai NVA varētu aprēķināt nākamajiem mēnešiem piešķiramo atlīdzības apmēru. Atlīdzības apmēra summu noteiks vienu reizi finanšu atbalsta laikā, proti, pēc pirmā darba tiesisko attiecību mēneša. Ja bezdarbnieks saņems pirmo avansu 100 latu apmērā, tad pārējos trīs mēnešos viņam izmaksās ne vairāk kā 60 latus.

Pabalsts tiks maksāts transporta izdevumu kompensācijai no dzīvesvietas uz darba vietu vai mājokļa īres izdevumu kompensācijai, preses konferencē informēja Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta direktors Imants Lipskis. Maksimālais pabalsta izmaksas termiņš būs četri mēneši, jo iecerēts, ka šajā laikā darba vieta būs kļuvusi par pastāvīgu. Pabalsts tiks maksāts par mēnesi ilgāk nekā trīs mēnešu iespējamais pārbaudes laiks cilvēkam, kas sāk darbu.

Pabalstam varēs pieteikties tie bezdarbnieki, kas vismaz sešus mēnešus bijuši reģistrēti NVA un kas vismaz gadu dzīvo deklarētajā dzīvesvietā. Arī potenciālajai darbavietai būs jābūt reģistrētai NVA, un darba devējam jāmaksā vismaz minimālā darba alga, taču atalgojums nevar pārsniegt divu valstī noteikto minimālo mēneša darba algu apmēru. NVA arī vērtēs, vai darba tiesiskās attiecības būs nodibinātas uz nenoteiktu laiku. Tāpat NVA pārbaudīs, vai darba devējs nekompensē darbiniekam īres vai transporta izmaksas, lai izslēgtu dubultās finansēšanas risku.