Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Biedrība sagatavojusi piedāvājumu progresīvās nodokļu sistēmas ieviešanai

Biedrība «Progresīvie» sagatavojusi priekšlikumus, kas paredz ieviest Latvijā progresīvu nodokļu sistēmu. Biedrība priekšlikumus iesniegusi Finanšu ministrijai un visām Saeimas frakcijām.

Biedrība, apzinot un izmantojot par pamatu daudzu Eiropas valstu pieredzi un praksi ienākumu nodokļu likmju noteikšanā, atbildīgās iestādes jau no nākamā gada arī Latvijā ieviest progresīvu nodokļu sistēmu, ievērojot šādus principus: ar iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) neapliekamo minimumu noteikt 150 latu apmērā; darba algām noteikt 15 % IIN bāzes likmi; sākot no 800 latiem, par katru nākamo latu noteikt 25 % IIN likmi; sākot no 1500 latiem, par katru nākamo latu noteikt 30 % IIN likmi; par katru apgādībā esošu personu noteikt ar IIN neapliekamo minimumu 150 latu apmērā; jebkura cita veida personas ienākumiem (dividendes, kapitāla pieaugums u.c.) piemērot tādas pašas IIN limes, kā ienākumiem no darba algas.

«Izmantojot statistikas datus par Latvijas iedzīvotāju atalgojumu, valsts budžeta ieņēmumiem un par strādājošo apgādībā esošajām personām, esam aprēķinājuši, ka gadījumā, ja tiks ieviestas šādas izmaiņas, valsts budžets necietīs finansiālus zaudējumus. Gluži pretēji - ilgtermiņā valsts budžeta ieņēmumi pieaugs straujāk nekā, saglabājot esošo nodokļu sistēmu,» norāda biedrības vadītājs Ansis Dobelis.

«Veicot progresīvas reformas ienākumu nodokļu aprēķināšanā, to ietekme uz valsts budžetu jāskata kompleksi. Jāsaprot, ka, atstājot vairāk līdzekļus cilvēkiem jeb tautsaimniecībai, augs ekonomiskā aktivitāte, un palielināsies ieņēmumi no citiem nodokļiem,» skaidro Dobelis, papildinot, ka faktiski šādas izmaiņas nodokļu politikā būtu automātisks reālās algas pielikums ļoti daudziem strādājošajiem gan privātajā, gan valsts sektorā.

«Būtisku algas pielikumu saņemtu skolotāji, medmāsas, ārsti, iekšlietu sistēmas darbinieki un daudzi jo daudzi citi. Līdz ar to attiecīgajā periodā valsts budžetā nebūtu jāparedz papildus līdzekļi algu palielināšanai, jo visiem mazāk atalgotajiem valsts sektora darbiniekiem tāpat automātiski notiktu algas pieaugums.»

Biedrība cer uz nopietnu priekšlikumu izvērtēšanu no politiķu un Finanšu ministrijas puses, kā arī to pilnīgu vai daļēju ieviešanu.