Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pēc mājas renovācijas siltumenerģijas patēriņš samazinājies par vairāk nekā 50%

Nekustamā īpašuma pārvaldīšanas un apsaimniekošanas uzņēmuma «Latio namsaimnieks» apsaimniekotajā daudzdzīvokļu mājā Rīgā pēc renovācijas projekta pabeigšanas siltumenerģijas patēriņš samazinājies par vairāk nekā 50%, portālu «Apollo» informēja Roberts Kārkliņš, «Latio» tirgus pārskatu projektu vadītājs.

Dzīvokļu ēka Viestura prospektā 3 nodota ekspluatācijā 1958.gadā un kopš tā laika tai nebija veikts kapitālais remonts. Būves tehniskais nolietojums saskaņā ar tehniskās apsekošanas rezultātiem pirms renovācijas bija 50%. Trīs stāvu ēkā ir 24 dzīvokļi. Renovācijas projekta laikā veikta fasādes un gala sienu siltināšana, cokola siltināšana, bēniņu pārseguma siltināšana, jumta hidroizolācijas atjaunošana, seguma nomaiņa, ārdurvju nomaiņa, pagraba griestu siltināšana, apkures sistēmas cauruļu siltināšana un sistēmas uzlabošana, kā arī kāpņu telpās un koplietošanas telpās esošo kvēlspuldžu nomaiņa pret energoefektīviem apgaismojuma ķermeņiem.

Ēkas renovācijas izmaksas ir 97 000 latu, no tiem 49 500 latu kā līdzfinansējumu piešķīra Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), bet pārējo izmaksu segšanai tika ņemts kredīts.

«Latio namsaimnieks» valdes priekšsēdētājs Aivars Gontarevs uzsver, ka dzīvojamās mājas renovācijas ekonomiskie ieguvumi ir acīmredzami jau pirmajos mēnešos pēc darbu pabeigšanas. Siltuma patēriņš salīdzinājumā ar laiku pirms renovācijas ir kļuvis ievērojami mazāks. Tas izraisījis arī AS «RĪGAS SILTUMS» darbinieku interesi, kas, redzot būtisku siltumenerģijas patēriņa samazinājumu, apsekoja renovēto māju.

«Kopumā par renovācijas rezultātā iegūto efektivitāti varēs spriest pēc apkures sezonas beigām, jo mājas klimatiskais režīms stabilizējas, ar katru mēnesi uzrādot arvien mazāku siltumenerģijas patēriņu. Panāktais ietaupījums kopā ar ERAF līdzfinansējumu pilnībā sedz ikmēneša maksājumus bankai. Šāda ekonomija īpaši jūtama laikā, kad siltumenerģijas cena turpina palielināties – laikā kopš pagājušās apkures sezonas pieaugums veido 32%. Svarīgs renovācijas ieguvums ir iespēja dzīvokļu īpašniekiem pašiem regulēt sava mājokļa siltumenerģijas patēriņu un norēķināties atbilstoši tam, nevis saskaņā ar dzīvokļa kvadrātmetru apjomu,» skaidro Gontarevs.

«Ar renovāciju esmu ļoti apmierināta, jo par siltumu tagad jāmaksā daudz mazāk. Pagājušā gada janvārī par apkuri samaksāju 80 latus, bet šogad vien 40 latus. Beidzot esam ieguvuši sakoptu un energoefektīvu māju labā tehniskā stāvoklī,» atzīst mājas Viestura prospektā 3 iedzīvotāja Marina Markovska.

«Redzot šādu siltumenerģijas ekonomiju, bijām pārsteigti, tādēļ veicām pārbaudi, lai pārliecinātos, ka nav notikusi kāda siltumenerģijas uzskaites kļūda. Kā siltumenerģijas piegādātāji esam apmierināti ar dzīvokļu īpašnieku apņēmību energoefektivitātes pasākumu veikšanā. AS «RĪGAS SILTUMS» siltumenerģijas tarifs atkarīgs no dabasgāzes cenas, kuru ne mēs, ne iedzīvotāji nevar ietekmēt. Taču, veicot energoefektivitātes pasākumus, dzīvokļu īpašnieki samazina ēkas siltumenerģijas patēriņu un līdz ar to arī maksu par patērēto siltumenerģiju dzīvojamā ēkā, maksājuma lielumu vairs nevar būtiski ietekmēt siltumenerģijas tarifa vai ārgaisa temperatūras izmaiņas.Veicot dzīvojamās ēkas Viestura prospektā 3 siltumenerģijas patēriņa salīdzinājumu un pārrēķinu uz vienādu ārgaisa temperatūru, var secināt, ka siltumenerģijas patēriņš trijos mēnešos – decembrī, janvārī, februārī – pret iepriekšējo gadu samzinājies par 55%, kas ir augsts rādītājs,» norāda AS «RĪGAS SILTUMS» komercdirektors Ojārs Svētiņš.

Saņemot mājas renovācijai nepieciešamo aizdevumu, dzīvokļi bankā nebija jāieķīlā, jo kredīta nodrošinājums ir mājas nākotnes naudas plūsma, akcentē A.Gontarevs. Iedzīvotājus izšķirties par projektu iedrošināja arī iespēja saņemt ERAF līdzfinansējumu līdz 50% no ēkas renovācijas izmaksām. «Tiem dzīvokļu īpašniekiem, kuri vēlas renovēt savas mājas, ieteiktu pasteigties ar lēmumu pieņemšanu, jo līdz 2014.gadam piešķirtie ERAF līdzekļi pakāpeniski sarūk, iespējamas izmaiņas arī līdzfinansējuma nosacījumos,» norāda Gontarevs.

«Latio namsaimnieka» vadītājs uzsver, ka daudzdzīvokļu māju renovācijas apjomu palielināšanā būtiska loma ir ne vien finansējuma pieejamībai vai apsaimniekotāja atbalstam, bet pašiem iedzīvotājiem, viņu vēlmei uzlabot savas mājas tehnisko stāvokli un celt īpašuma vērtību. «Lai daudzdzīvokļu mājas sakārtošanas process varētu sākties un veiksmīgi noritēt, jābūt iedzīvotājiem, kas var uzņemties iniciatīvu un noformulēt kopējo viedokli par īpašuma uzturēšanu un nākotnes mērķiem, piemēram, mājas energoefektivitātes paaugstināšanu,» norāda Gontarevs.

«Latio namsaimnieks» šogad turpinās apsaimniekoto daudzdzīvokļu māju renovāciju. Patlaban ir sākti un dažādās stadijās atrodas 18 ēku siltumnoturības uzlabošanas projekti. Vistuvāk būvniecības darbu uzsākšanai ir sešas mājas Rīgā un divas Saulkrastos, par šo projektu līdzfinansējumu ir noslēgti līgumi ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un tuvāko mēnešu laikā plānots uzsākt iepirkuma procedūras un būvdarbus.