Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

SAB rīcībā ir informācija par centieniem destabilizēt situāciju Latgalē

Satversmes aizsardzības birojam (SAB) ir operatīvā informācija, kas ļauj domāt, ka caur diskusijām par Latgales autonomiju ir vērojami centieni panākt tādu pašu situācijas destabilizāciju kā Abhāzijas vai Dienvidosetijas reģionos Gruzijā, tomēr tas neizdosies, piektdien intervijā Latvijas Radio raidījumam «Krustpunktā» sacīja SAB direktors Jānis Kažociņš.

Viņš norādīja – lai gan šādas intereses ir vērojamas, Latgales gadījumā apstākļi ir pilnīgi citi, tomēr SAB direktors atzina – «jo vairāk kāds mēģina kaut ko kurināt, jo vairāk aiz tā mēģina aizķerties».

Kā līdzīgu gadījumu dažādu diskusiju un aizspriedumu radīšanai Kažociņš minēja Krievijas valdības finansētās organizācijas «Mir bez nacizma» aktivitātes «Tā ir starptautiska organizācija, kas pēc būtības ir valstiski organizēta nevalstiskā organizācija. Tā tiek finansēta no valsts līdzekļiem, un tās mērķis ir parādīt, ka Baltijas valstīs, Moldovā un Ukrainā palielinās fašisms,» pastāstīja SAB direktors

Viņš teica, ka vienīgais veids, kā šādas organizācijas var pievērst uzmanību, ir ar tendencioziem ziņojumiem. Bet, ja šos ziņojumus paraksta daudz dažādu citu organizāciju, kas realitātē ir viena vai divu cilvēku radītas organizācijas, šādi apgalvojumi izskatās reāli.

Kažociņš pavēstīja, ka jebkurš gudrs cilvēks, paskatoties uz 16.martu, redz, ka te neatdzimst fašisms, tomēr, ja šādas organizācijas šādu aplamu viedokli skaļi pauž ne tikai Rīgā, bet arī Briselē un vēl ved to uz Vašingtonu, tad tur cilvēkiem, nezinot reālo situāciju Latvijā un šejienes vēsturi, varētu rasties aplams iespaids

Tā visa ir daļa no maigās varas jeb ietekmes politikas, kas Krievijas federācijai ļauj palielināt savu ietekmi bijušajā PSRS. Tas iekļauj arī Baltijas valstis.

Aģentūra BNS jau ziņoja, ka pagājušajā gadā Satversmes aizsardzības biroja uzmanības lokā nonākušas vairākas ar Krieviju saistītas organizācijas un personas, kuru aktivitātes bijušas vērstas pret Latvijas interesēm, liecina SAB pagājušā gada darbības pārskats.

Saskaņā ar nesen atklātībā nonākušo SAB pagājušā gada darbības pārskata publisko daļu viens no Krievijas finansēto nevalstisko organizāciju pasākumu virzieniem bija sabiedrības diskusijas veicināšana par Latgales reģiona atšķirību no pārējās Latvijas. Šīs diskusijas tika veicinātas, organizējot atsevišķu ekspertu izteikumus par šā reģiona etniskajām, ekonomiskajām vai vēsturiskajām atšķirībām, veidojot šo izteikumu publicitāti.

SAB norāda, ka šajā gadījumā zīmīga ir Latvijas krievvalodīgo tiesību aizstāvja Aleksandra Gapoņenko grāmatas «Latgale: citas esības meklējumos» prezentāciju, kurā tika popularizēta doma par latgaļiem kā patstāvīgu tautu, kas aktualizē autonomijas nepieciešamību. Šīs grāmatas prezentāciju Maskavā organizēja un vadīja SAB identificēts Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta virsnieks Dmitrijs Jermolajevs.

SAB ir Ministru kabineta pārraudzībā esoša valsts drošības iestāde. SAB galvenie uzdevumi ir izlūkošana, pretizlūkošana un valsts noslēpuma aizsardzība.

Dienvidosetija un Abhāzija 90.gadu sākumā pasludināja neatkarību no Gruzijas, tomēr tās par neatkarīgām valstīm pēc 2008.gada Krievijas un Gruzijas militārā konflikta atzina tikai Krievija, Nauru, Nikaragva, Tuvalu un Venecuēla. Gruzija abas separātiskās republikas joprojām uzskata par neatņemamu savas teritorijas sastāvdaļu.