Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jaunais Čehijas prezidents Zēmans nodevis zvērestu

Politikas veterāns un kreiso ideju sekotājs Milošs Zēmans piektdien nodevis Čehijas prezidenta amata zvērestu, nomainot valsts vadītāja amatā eiroskeptiski noskaņoto Vāclavu Klausu.

68 gadus vecais Zēmans, kurš ir ietekmīga figūra Čehijas politikā jau kopš komunistiskā režīma sabrukuma, janvārī uzvarēja Čehijas pirmajās tiešajās prezidenta vēlēšanās.

Viņam šis būs pirmais prezidentūras posms.

Izpelnoties skaļas ovācijas, Zēmans savā inaugurācijas runā solīja pildīt «vidutājā un starpnieka lomu» valsts sarežģītajā politiskajā vidē.

Tomēr analītiķi uzskata, ka jaunais prezidents, visticamāk, iesaistīsies cīņā ar nestabilo un uz taupības pasākumiem orientēto premjerministra Petra Nečasa centriski labējo valdību.

Prezidenta zvērestu Zēmans nodeva Prāgas pils Vladislava zālē likumdevēju, valdības ministru, diplomātu, tiesnešu un garīdzniecības pārstāvju klātbūtnē.

Viņš solīja cīnīties pret mafiju, neonacistiem un medijiem, kas «koncentrējušies uz smadzeņu skalošanu un manipulēšanu ar sabiedrības viedokli».

Zēmans ir pazīstams ar savu nepatiku pret žurnālistiem, kurus viņš reiz nosaucis par mēsliem.

No 1998. līdz 2002.gadam Zēmans ieņēma premjera krēslu, un tieši viņa vadībā tika īstenota liela daļa reformu, kas ļāva Čehijai 2004.gadā pievienoties Eiropas Savienībai (ES). Arī tagad, atšķirībā no Klausa, Zēmans ir ļoti labvēlīgi noskaņots pret ES un pats sevi raksturo kā «eirofederālistu».

Kopš bijušās Čehoslovākijas sadalīšanas 1993.gadā Čehijā notikušas četras prezidenta vēlēšanas, taču tajās nākamo valsts galvu izvēlējās abu parlamenta palātu deputāti.

2012.gadā prezidenta ievēlēšanas kārtība tika mainīta, pārejot uz vispārējām tiešām vēlēšanām, jo sabiedrībā valdīja viedoklis, ka Klausa pārvēlēšana 2008.gadā bijusi vairāk saistīta ar politisko tirgošanos, nevis ar valsts interesēm.

Lai gan Čehijas prezidenta pilnvaras ir ierobežotas un lielā mērā ceremoniālas, viņam ir veto tiesības likumdošanas procesā un liela loma centrālās bankas vadītāja izvēlē.

Tomēr politikas analītiķi norāda, ka tiešās vēlēšanas prezidentam piešķir lielāku autoritāti un ka Zēmana uzvara var sagādāt grūtus laikus Nečasa valdībai, kuras izdzīvošana ir atkarīga no neatkarīgo deputātu atbalsta parlamentā.