Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

No 1.aprīļa sāksies elektrības patēriņa uzskaite pēc «Starta» tarifa

Līdz brīdim, kad mājsaimniecībām būs jāpievienojas brīvajam elektroenerģijas tirgum, Latvijā būs spēkā regulētais tarifs, kas ir nemainīgs kopš 2011.gada, norāda AS «Latvenergo».

Tāds tas paliks arī 1.aprīlī, kad sākas jauns elektroenerģijas patēriņa uzskaites periods, par pirmajām patērētajām 1200 kilovatstundām (kWh) maksājot «Starta» tarifu jeb 8,18 santīmus par kWh, bet par nākamajām - «Pamata» tarifu jeb 10,65 santīmus par kWh.

Patlaban plānots, ka elektroenerģija brīvā tirgū mājsaimniecībām būs jāpērk no 1.septembra, savukārt savs tirgotājs jāizvēlas līdz 15.augustam. Energokompānija norāda, ka, pērkot elektrību brīvajā tirgū, patērētāja gala rēķinu veidos trīs pamata sastāvdaļas.

Divas no tām ir regulētas, valsts noteiktas. Proti, obligātā iepirkuma komponentes jeb valsts noteiktais atbalsts ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo koģenerācijā vai no atjaunojamajiem energoresursiem. Saskaņā ar patlaban pieņemtajiem lēmumiem šis maksājums līdz nākamā gada 1.aprīlim būs 1,89 santīmi par kWh. Otrs ir pārvades un sadales sistēmu pakalpojums, kas ir elektroenerģijas piegādes izmaksas 3,96 santīmu par kWh apmērā.

Savukārt trešā sastāvdaļa, kas ir mainīga un ko nosaka lietotāja izvēlētais tirgotājs, ir elektroenerģijas cena - tā var būt atšķirīga dažādiem tirgotājiem.

«Elektrības pirkšanas principus var salīdzināt arī ar banku darbību - būs klienti, kas izvēlēsies stabilus un fiksētus produktus, citi - mainīgas likmes atkarībā no biržas cenas,» norāda energokompānija.

Tā vērtē, ka ieradumu maiņa, pārejot no regulētā tarifa uz tirgu, notiek ātri, piemēram, Igaunijā jau pirmā mēneša laikā vairāki simti mājsaimniecību ir mainījušas gan produktus, gan tirgotājus.

«Pieredze liecina, ka klienti Latvijā ātri novērtē sev piemērotāko un izdevīgāko piedāvājumu, līdz ar to augs arī konkurence starp tirgotājiem, no kuras galvenais ieguvējs būs lietotājs. Tas ir ne tikai galvenais ieguvums, bet arī mērķis - tirgus ir izvēles iespēja. Ne tikai iespēja izvēlēties tirgotāju, bet gan - labāko produkta piedāvājumu, ko veido klienta vajadzību zināšanas,» paziņojumā vēsta energokompānija.

«Latvenergo» informē, ka patlaban Ekonomikas ministrijā un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā norit darbs, nosakot kārtību, kā notiks mājsaimniecību pievienošanās tirgum, piemēram, līgumu slēgšana, rēķinu noformēšana. Līdz tirgus atvēršanai ir sagaidāma arī informatīva kampaņa, kā arī paredzamas tirgotāju aktivitātes, kas arī iekļautu informāciju par tirgus principiem.

Patlaban Latvijā ir reģistrēti vairāki elektroenerģijas komersanti, par kuriem informācija atrodama sadales sistēmas operatora AS «Sadales tīkls» interneta mājaslapā. Iespējams, līdz ar pilnīgu tirgus liberalizāciju savus pakalpojumus piedāvās arī jauni komersanti, pieļauj «Latvenergo».