Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mežs satraukts: LM sāk interpretēt vienošanos par māmiņalgām

Demogrāfs Ilmārs Mežs pauž satraukumu, ka Labklājības ministrija (LM) sākusi interpretēt tā sauktā demogrāfijas veicināšanas vienošanās protokola tekstu un Demogrāfijas lietu padomē piedāvājusi citu minimālās māmiņalgas aprēķināšanas metodi – ne vairs nākamgad plānotos 70% no minimālās algas, kas, pēc Meža domām, nav godīgi.

Aģentūrai BNS demogrāfs uzsvēra, ka tā dēļ mazāk varētu saņemt tie vecāki, kuriem ir pabalsts minimālajā apmērā.

Vienošanās protokolā, ko parakstīja koalīcijas partijas pērn oktobrī, teikts, ka bērna kopšanas un vecāku pabalsta minimālo apmēru – bāzi – no bērna piedzimšanas līdz pusotra gada vecumam pakāpeniski plānots palielināt līdz 70% apmēram no minimālās algas no 2014.gada 1.janvāra Kopš šāgada 1.janvāra minimālais vecāku pabalsts, ko mēdz dēvēt par māmiņalgu, ir 100 latu jeb 50% no minimālās algas, tādējādi pabalsts ir par 37 latiem lielāks nekā pērn.

«Man bija ļoti žēl dzirdēt, ka Labklājības ministrija nedaudz sāk interpretēt vienošanās tekstu, kur rakstīts, ka 2014.gadā minimālā māmiņalga būs 70% no minimālās algas. Sanāk, ka [ministrija] tagad jau apšauba, vai tas ir vajadzīgs, jo acīmredzot ir iespējams atrast zemāku ciparu. Manuprāt, tas ir nemērķtiecīgi un mazliet negodīgi, izskatās pēc politiskās slēpšanās,» sacīja demogrāfs Mežs.

Viņam ir bažas, ka varētu būt plānots «piespiest sievietes» vispirms strādāt, lai uzkrātu «sociālo fondu», un tikai tad pievērsties ģimenes veidošanai.

LM sabiedrisko attiecību pārstāve Marika Kupče norādīja, ka premjera vadītajā Demogrāfijas lietu padomē LM nerunāja par konkrētu ciparu, bet piedāvāja, ka minimālo vecāku pabalstu metodiski sasaistīs nevis ar minimālo algu, kā pašlaik, bet ar minimālo ienākumu slieksni, kuru aprēķināšanas metodiku piedāvās Pasaules Bankas pētījums, kas vēl nav publiskots. Kāds būs pabalsta apmērs, pagaidām neesot zināms.

Pērn piedzima 19 640 bērnu, savukārt vēl gadu iepriekš – 18 825 bērni, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Mirušo skaits savukārt pēdējos gados bijis starp 28 un 29 tūkstošiem iedzīvotāju. Mežs atzina, ka pieaugums dzimstībā bija vien par nepilniem 4%.

«Ja šie 4% būtu IKP vai bezdarba samazināšanas rādītāji, tas būtu liels sasniegums, bet [demogrāfijā] tā ir desmitā daļa no tā, lai mēs varētu atslābt, lai varētu normalizēties tautas ataudzes rādītāji,» paskaidroja eksperts.

Minimālā programma, kas Latvijai jāsasniedz, pēc Meža domām, ir, lai dzimušo skaits līdzinātos mirušo skaitam. Tādus rādītājus jau sasniegusi Igaunija.

Demogrāfs arī minēja, ka pēc gadiem pieciem vai septiņiem jauno potenciālo māmiņu skaits ļoti būtiski samazināsies, līdz ar to būšot grūti runāt par tautas ataudzi. «Ir cerība, ka nākamgad dzimstība varētu nedaudz pieaugt, bet jāatceras, ka pieaugums būs galvenokārt tādēļ, ka mums lielā skaitā ir jaunas sievietes vecumā no 25 līdz 29 gadiem, kurām gribas savu pirmo bērniņu. Valsts politikai jāstrādā tā, lai tas nebūtu vienīgais bērniņš,» aģentūrai BNS pavēstīja Mežs.