Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aicina piedalīties «Liktens lietu» muzeja ekspozīcijas veidošanā

Iedzīvotājus aicina līdzdarboties «Liktens lietu» muzeja ekspozīcijas veidošanā, kas būs viens no daudzajiem Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas projektiem. Iedzīvotāji aicināti pieteikt muzejam vismaz vienu priekšmetu vai lietu, kas svarīga pašam vai ģimenei. Tā var būt lieta, kas mainījusi ģimenes vai dzimtas likteni, muzeja ideju skaidro režisore un žurnāliste Ilona Brūvere.

«Liktens lietu» muzejs aicinās uz vērienīgu kultūrvēsturisku liecību ekspozīciju. Mākslinieks Artis Rutks, projekta vadītāja - režisore un žurnāliste Ilona Brūvere muzeju iecerējuši kā ļoti personisku rīdzinieku priekšmetisko laika liecību stenogrammu. 2014. gadā, Rīgas - Eiropas kultūras galvaspilsētas - projektu ietvaros, durvis vērs pirmais muzejs ar ļoti personīgiem priekšmetiem un lietām un stāstiem, kurus veidojuši paši rīdzinieki. Blakus rīdzinieku priekšmetiskajām kultūtvēsturiskajām laika liecībām, muzejā varēs iepazīties arī ar laiku, kas saistīts ar konkrētiem priekšmetu stāstiem. Ekspozīcijai atvēlēts bijušās Stūra mājas 5. stāvs.

Muzeja ekspozīcijai var pieteikt lietu, kas ir arī vienkāršs sadzīvisks priekšmets, kas kalpo vai ir kalpojis gadu desmitiem, kļūstot par nozīmīgu un svarīgu lietu. Tie var būt gan trauki, gan piemiņas lietas, mēbeles un drēbes, vecas fotogrāfijas un albumi, jebkas, kas priekšmetiski saistīts ar dzīves norisēm. Katram no šiem priekšmetiem ir savs stāsts. Un katrs no tiem ir kāda svarīga dzīves notikuma liecinieks.

Ar konkrēto priekšmetu saistītais dzīvesstāsts jāizstāsta piecos līdz septiņos teikumos un kopā ar priekšmeta pieteikuma foto, īpašnieka adresi, tālruni un e-pastu jānosūta uz e-pastu «liktenslietas@gmail.com».

Nekas tik spilgti neraksturo laiku un notikumus kā priekšmeti un lietas, kas cilvēkiem kādreiz piederējuši. Cilvēki tos vienmēr atcerēsies saistībā ar kādu īpašu dzīves posmu, kas apliecina konkrētu laiku un notikumus. Priekšmeti un lietas stāsta par dzīvi patiesāk, palīdz notikušajam palikt atmiņā un neizgaist.

Rīga līdz šim galvenokārt apkopojusi savus atmiņu stāstus, balstoties uz politiskiem vai faktoloģiskiem aspektiem, īpašu uzmanību nepievēršot rīdzinieku personīgajām liecībām. Daudzas svarīgas liecības par laiku un par to, kā dzīvojam, palikušas nepamanītas, lai gan tieši tās vienmēr piesaista vislielāko skatītāju un klausītāju uzmanību.

Priekšmeti un lietas, kas ir apkārt, saistītas ar konkrētiem notikumiem mūsu dzīvē. Lietas ir tās, kas tik daudz stāsta par mums. 21.gadsimts ienāk civilizācijas vēsturē kā minimālisma ēra, atsakoties no visa nevajadzīgā. Modīgi ir atteikties no lietu kulta, bet tai pat laikā būtiski izzināt pasauli priekšmetu liecībās.

Liktens lietu muzejs apkopo personiskos priekšmetus un lietas, kas pieder rīdziniekiem, un apzina ar tiem saistītos dzīvesstāstus - jautros, skumjos, priecīgos un bēdīgos.

Radošā grupa «Mediju komunikācijas darbnīca» un filmu studija «Kinolats» aicina rīdziniekus uzticēt jaunajam muzejam savus stāstus, kā arī laika liecības - lietas un priekšmetus. 25 labākie stāsti tiks atlasīti filmēšanai, bet 50 stāsti tiks iekļauti grāmatas «Liktens lietu stāsti» manuskriptā. Izdevums kopumā apkopos vairāk nekā 100 liktens lietu fotogrāfijas un stāstus.