Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Cilvēki paši sevi varēšot pasargāt no «ātrajiem kredītiem»

Latvijas nebanku kredītdevēju asociācija izveidojusi sistēmu, kas ļauj kredītņēmējam ar iesnieguma palīdzību iekļaut sevi sarakstā, kam aizdevējs uz noteiktu laika periodu neizsniedz kredītu.

Kā informē Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas komunikācijas konsultante Elīna Dobulāne, šāds lūgums būs neatsaucams un tas būs spēkā pēc kredītņēmēja izvēles – vienu, divus vai trīs gadus. Jaunā kārtība sāks darboties ar pirmdienu, 18.martu. Tā attieksies uz asociācijas biedru klientiem.

«Atsevišķi gadījumi, kas pēdējo nedēļu laikā ir parādījušies medijos, spilgti iezīmē problēmu, ka nebanku kredītdevējiem nav pieejams vienots reģistrs, kurā būtu informācija par pārējām klienta saistībām. Līdz ar to veidojas situācija, ka atsevišķi klienti, vieglprātīgi izturoties pret savām finansēm, vienlaicīgi aizņemas pie vairākiem kredītdevējiem,» norādījusi Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane.

Viņa uzsver, ka jaunā sistēma pasargās tos kredītņēmējus, kuriem ir grūtības ar savu personīgo finanšu plānošanu. Tāpat tas ļaus klientiem nodrošināties pret vieglprātīgu vai nesaprātīgu aizņemšanos.

Asociācija izstrādājusi iesnieguma paraugu, kurš kredītņēmējam būs jāaizpilda, lai sevi iekļautu atteikuma sarakstā. Tajā jānorāda tie asociācijas biedru uzņēmumi, no kuriem klients nevēlas saņemt aizdevumu. Tāpat jāatzīmē laika periods, cik ilgi klients vēlas aizdevuma izsniegšanas liegumu.

Lai nodrošinātos, ka aizdevuma lieguma kārtība netiek izmantota ļaunprātīgi, iesniegumam pielikumā būs jāpievieno pases kopija, uz kuras norādīts, ka kopija ir iesniegšanai Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijai, norāda asociācijā.

Aizdomu gadījumā par datu ļaunprātīgu izmantošanu asociācija sazināsies ar konkrēto personu, lai pārliecinātos, vai informācija ir patiesa.

Lai patērētājiem būtu vieglāk atpazīt tos uzņēmumus, kas ir vienojušies par iespēju kredītņēmējam sevi iekļaut sarakstā aizdevuma liegumam, asociācijas biedru mājas lapās ir publicēta atpazīstamības zīme «Atbildīgs aizdevējs», kas apliecina uzņēmuma apņemšanos īstenot atbildīgu un godprātīgu biznesa praksi.