Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ES tiesa liek grozīt Spānijas māju īpašnieku izlikšanas kārtību

Spānijas likums, kas atļauj maksātnespējīgo māju īpašnieku izlikšanu, ir pretrunā ar Eiropas Savienības (ES) normām, ceturtdien nolēmusi Eiropas Savienības Tiesa.

Spānijas likums neļauj tiesai pasludināt aizdevuma vienošanās nosacījumus par netaisniem, tādejādi apturot tiesību atņemšanu uz ķīlas zīmes izpirkšanu, secinājusi tiesa.

Turklāt, ja tiesa pēc izlikšanas tomēr nolemj, ka aizdevuma nosacījumi bijuši netaisni, mājas īpašnieks ar šo spriedumu var tikai mēģināt panākt kompensāciju, bet vairs nevar atgūt zaudēto īpašumu.

Spānijas valdība apsolījusi, ka «visi aspekti, ko tiesa atzinusi par nesavienojamiem ar ES normām, tiks izlaboti».

Pamatojoties uz šo likumu, Spānijā no mājām izlikti tūkstošiem cilvēku, kuri vairs nespēj atmaksāt bankām aizdevumus.

Spānijas ekonomika nonākusi dziļā recesijā, un bezdarba līmenis pēc nekustamo īpašumu tirgus sabrukuma 2008.gadā pārsniedzis 26%.

Ņemot vērā tautas protestus un pašnāvību gadījumus, Spānijas valdība novembrī nolēma smagākajos gadījumos uz diviem gadiem apturēt hipotekāro kredītu parādnieku izlikšanu no mājām, tomēr protestētāji apgalvo, ka šāda prakse turpinās joprojām.

Pagājušajā mēnesī protestētāji vērsās pie valdības ar priekšlikumu izbeigt maksātnespējīgo māju īpašnieku izlikšanu un atļaut tiem norakstīt savus parādus, atsakoties no īpašuma.

Priekšlikumu parakstīja aptuveni 1,4 miljoni spāņu.

Šobrīd Spānijas likumi nosaka, ka bankas ir tiesīgas piedzīt no hipotekāro kredītu parādniekiem atlikušo aizdevuma summu, ja konfiscētā īpašuma vērtība nenosedz to visu.