Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rīgā notiks vairāki leģionāru atceres pasākumi

Rīgas centrā šodien notiks vairāki pasākumi, kuros dažādas organizācijas paudīs pretējus viedokļus par leģionāru piemiņas godināšanu, aģentūra LETA uzzināja Rīgas domē.

Aptuveni 20 biedrības «Paspēlēsimies!» aktīvisti jau no plkst.8 līdz 10 laukumā pie Brīvības pieminekļa uzrunās jauniešus, skaidrojot dažādu datumu nozīmi latviešu tautai, un mudinās iesaistīties to atzīmēšanā.

No plkst.10 pie Brīvības pieminekļa sāksies dažādi latviešu leģionāru atceres pasākumi - no plkst.10 līdz 14 Aspazijas bulvāra un Brīvības ielas krustojumā, pie «Laimas» pulksteņa, biedrība «Gustava Celmiņa centrs» pieteikusi piketu, kurā varētu pulcēties ap 20 domubiedru.

Organizācijas «Daugavas vanagi Latvijā» Limbažu nodaļas domubiedri pēc latviešu leģionāriem veltītā piemiņas dievkalpojuma Rīgā, Doma baznīcā, dosies gājienā cauri Vecrīgai uz Brīvības pieminekli, lai tur noliktu ziedus. Plānots, ka gājienā no plkst.11 līdz 13 piedalīsies aptuveni 300 cilvēku.

Savukārt biedrība «Apvienība pret nacismu» pieteikusi uzreiz trīs pasākumus vienu pēc otra, kurā plāno paust pretēju viedokli leģionāru piemiņas godinātājiem. Vienlaikus ar «Gustava Celmiņa centru» apvienība uz Raiņa bulvāra trotuāra pie Brīvības pieminekļa no plkst.10 līdz 13 rīkos sapulci un piketu «pret nacisma glorifikāciju Latvijā», kurā varētu piedalīties ap 100 domubiedru. No plkst.10.15 līdz 10.45 aptuveni 20 apvienības domubiedru noliks ziedus pie Brīvības pieminekļa, un šo akciju viņi plāno atkārtot arī no plkst.14.30 līdz 15.30.

Savukārt pie centrālās dzelzceļa stacijas pulksteņa šodien plkst.10.15 pulcēsies apvienības «Sociālais bloks» domubiedri, lai ar elektrovilcienu plkst.10.50 dotos uz Salaspils memoriālo ansambli, un laikā, «kad Rīgā, vienā no Eiropas valstu galvaspilsētām, notiek nacistu un viņu piekritēju kopējais gājiens», plkst.12 noliktu pie memoriāla ziedus nacistiskā genocīda upuru piemiņai.

Kā ziņots, Rīgas dome iepriekšējos divos gados aizliedza visus pasākumus 16.martā, taču tiesa šos aizliegumus atcēla un pasākumi notika. Šogad pašvaldība nav noteikusi ierobežojumus pasākumu organizēšanai. Tiesībsargājošo institūciju sniegtajos atzinumos par sagaidāmajiem riskiem esot norādīts, ka ievērojami draudi sabiedriskajai kārtībai un drošībai šajā dienā nepastāvēšot.

16.marts - Leģionāru piemiņas diena - ir neoficiāla piemiņas diena, kad latviešu leģiona veterāni un citi cilvēki piemin Latvijas iedzīvotājus, kuri cīnījās hitleriskās Vācijas bruņotajos spēkos latviešu leģiona sastāvā.

Pirmoreiz to kā piemiņas dienu 1952.gadā ierosināja svinēt bijušo leģiona karavīru organizācija «Daugavas Vanagi», jo 1944.gada 16.martā abas Latviešu leģiona divīzijas pirmoreiz darbojās kopīgi Austrumu frontē pie Veļikajas upes pret Sarkano armiju.

Jau vairākus gadus galvenie 16.marta pasākumi notiek Rīgā, kad pēc dievkalpojuma Rīgas Doma baznīcā bijušie leģionāri un viņu atbalstītāji dodas gājienā uz Brīvības pieminekli, lai noliktu ziedus. Šajā vietā viņus parasti, protestējot pret šādu gājienu, sagaida antifašistisko organizāciju pārstāvji.