Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kipras prezidents: Vienošanās ar aizdevējiem ir «mazāk sāpīgā» alternatīva

Kipras prezidents Niks Anastasiads svētdien vakarā sacīja, ka nodeva privātajiem noguldījumiem bankās, kas tiks uzlikta saskaņā ar vienošanos par starptautiskās palīdzības piešķiršanu, ir «mazāk sāpīgā» alternatīva finanšu grūtībās nonākušajai valstij.

«Es izvēlējos mazāk sāpīgo alternatīvu, un es par to uzņemos politisko atbildību, lai cik vien iespējams ierobežotu sekas, kas skars tautsaimniecību un mūsu Kipras līdzpilsoņus,» uzrunā televīzijā sacīja Anastasiads.

Vienošanās, kas panākta ar Eiropas Savienību (ES) un Starptautisko Valūtas fondu (SVF), paredz, ka Kiprai tiks piešķirti desmit miljardi eiro (septiņi miljardi latu).

Atbilstoši palīdzības programmas nosacījumiem noguldītājiem, kuru kontos ir mazāk nekā 100 000 eiro, būs jāmaksā vienreizējā nodeva 6,75% apjomā. Tie, kuru kontos ir lielāka summa, būs jāmaksā 9.9% nodeva. Noguldītāji kompensācijās saņems savu banku akcijas.

Ja ES prasības tiktu noraidītas, Kiprai būtu jāpamet eirozona, turklāt valsts bankrotētu, brīdināja prezidents.

«Pirmā alternatīva novestu juceklīga defolta, jo Eiropas Centrālā banka pārtrauktu ārkārtas finansējuma piešķiršanu, lai divās lielākajās bankās saglabātu likviditāti.»

«Otrā izvēle bija ļoti sarežģīta, tomēr situācija tiktu kontrolēta un vadīta, kas novestu pie tautsaimniecības ekonomiskās stabilitātes,» Anastasiads.

Vienošanās ar aizdevējiem vēl ir jāapstiprina parlamentā. Sākotnēji debates bija paredzētas svētdien, tomēr vēlāk tās tika atliktas uz pirmdienu.

Prezidenta Abastasiada partijai «Demokrātiskā apvienība» ir 20 no 56 parlamenta vietām. Lai panāktu atbalstu glābšanas programmai, tai būs vajadzīgs arī citu frakciju atbalsts.