Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Puķīte par Krimināllikuma izmaiņām: Būs problēmas

Krimināllikuma (KL) izmaiņas, kas jau no aprīļa paredzēs maigāku sodu par bēgšanu no cietuma, varētu sagādāt problēmas ‒ vairāk bēgšanas mēģinājumu, intervijā aģentūrai BNS pieļāva Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) priekšnieks Visvaldis Puķīte.

Jau vēstīts, ka līdz ar jaunās kriminālsodu politikas ieviešanu ‒ grozījumiem KL, kas stājas spēkā šāgada 1.aprīlī, ‒ paredzēts samazināt sodu maksimālās un minimālās robežas par vairākiem noziedzīgiem nodarījumiem, tiesa, lielākoties par mantiskiem noziegumiem.

Soda maksimālā robeža gan samazināta arī KL 310.panta pirmajā daļā par bēgšanu no īslaicīgās aizturēšanas un ieslodzījuma vietas. Līdz 1.aprīlim paredzētais sods ir brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem, savukārt pēc 1.aprīļa ‒ līdz vienam gadam.

«Būs problēmas,» prognozēja Puķīte.

Cik vidēji pašlaik gadā ir bēgšanas mēģinājumu no ieslodzījuma vietām, IeVP priekšnieks neatklāja, vien apstiprināja, ka tādi mēdz būt. «Protams, ar helikopteru neviens iekšā nelido un ar traktoru sienas negrauj,» ironizēja Puķīte.

Tieslietu ministrijas (TM) sabiedrisko attiecību pārstāve Ksenija Novikova norādīja, ka sodu samazinājums KL veikts kompleksi, pārskatot visas Krimināllikuma daļas sankcijas, un KL 310.panta pirmā daļa nav izņēmums.

«Līdz 1.aprīlim mazāk smagi noziegumi ir tādi, kur brīvības atņemšana ir ilgāka par diviem gadiem un nav mazāka par pieciem gadiem. Pēc 1.aprīļa mazāk smagi būs no trim mēnešiem līdz trim gadiem,» paskaidroja Novikova un piebilda, ka tātad arī pēc 1.aprīļa bēgšanai no īslaicīgas aizturēšanas vai ieslodzījuma vietas saglabājas mazāk smaga nozieguma klasifikācija.

Līdz ar to saglabājoties tie paši procesuālie termiņi un juridiskās sekas.

TM pārstāve arī uzsvēra, ka KL 310.panta otrajā daļā, kur bēgšana jau ir ar kvalificējošām pazīmēm ‒ saistīta ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu pret apsardzi, vai izdarīta atkārtoti, vai personu grupā ‒, atstātas iepriekšējās maksimālās sankcijas, proti, līdz pieciem gadiem brīvības atņemšana, tikai klāt nāk vēl arī cietumsodam alternatīvas sankcijas.

1.aprīlī stājas spēkā Krimināllikuma grozījumi, kas paredz mazākus sodus par atsevišķiem nodarījumiem. Izmaiņu mērķis ir plašāk lietot alternatīvos sodus un samazināt cietumsodu apmēru no vidēji sešiem gadiem līdz aptuveni četriem par mazāk smagiem noziegumiem.