Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vēl saskaņos plānu par veselības aprūpes sasaisti ar nodokļu nomaksu

Valdība, šodien izskatot Veselības ministrijas (VM) sagatavoto koncepcijas projektu par jauno veselības aprūpes finansēšanas modeli, kas paredz sasaistīt plānveida veselības aprūpes saņemšanu ar nodokļu nomaksu, nolēma šo jautājumu novirzīt ministrijām papildu saskaņošanai.

Valdība nolēma novirzīt šo jautājumu papildu saskaņošanai ar Finanšu ministriju, Labklājības ministriju un Valsts kancelejas juristiem, lai izstrādātu alternatīvu modeli attiecībā uz sociālās apdrošināšanas iemaksu sasaistīšanu. Jautājums pēc divām nedēļām atkārtoti tiks skatīts valdības sēdē.

Jau ziņots, ka VM piedāvā divus jaunus veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Pirmais modelis paredz, ka plānveida veselības aprūpi varētu saņemt tikai tie iedzīvotāji, par kuru gūtajiem ienākumiem ir aprēķināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) vai arī valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI). Savukārt otrs paredz ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu, ieviešot veselības nodokli 3,65% apmērā, nodalot to 4% apmērā no spēkā esošās IIN likmes.

Īstenojot pirmo VM piedāvāto modeli, plānveida veselības aprūpes pakalpojumus varēs saņemt personas, par kuru gūtajiem ienākumiem ir aprēķināts IIN vai arī VSAI. Kā norāda VM, nomaksātā nodokļa apmērs nebūs svarīgs, šajā gadījumā tiktu vērtēts tikai nodokļu aprēķināšanas fakts.

Ja tiks nolemts vērtēt IIN aprēķināšanu, plānveida veselības aprūpi varēs saņemt personas, par kurām par iepriekšējo ceturksni Valsts ieņēmumu dienestā (VID) būs iesniegta informācija par aprēķināto IIN. Reizi ceturksnī VID nodos Nacionālajam veselības dienestam (NVD) informāciju par vairākām IIN maksātāju kategorijām, tostarp darba ņēmējiem, saimnieciskās darbības veicējiem, mikrouzņēmuma īpašniekiem un darbiniekiem, patentmaksas maksātājiem un par IIN maksātājiem no citiem ienākuma veidiem.

Lai realizētu minēto modeli, VM plāno izveidot jaunu vai papildināt jau esošo NVD informācijas sistēmu, kas nodrošinātu nepieciešamo datu pieejamību ārstniecības iestādēm. Šobrīd NVD reģistra funkcionalitāte ir ierobežota un neparedz datu apmaiņu ar koncepcijas ietvaros iesaistīto iestāžu datubāzēm, IT sistēmām un reģistriem.

Personām, par kurām par iepriekšējo ceturksni VID nebūs iesniegta informācija par aprēķināto IIN un kuras neiekļausies kādā no grupām, par kurām maksājumus veic valsts, būs tiesības saņemt plānveida veselības aprūpes pakalpojumus, maksājot pilnu veselības aprūpes pakalpojumu cenu vai maksājot brīvprātīgu pievienošanās maksājumu jeb veselības nodevu - 60 latus ceturksnī.

Līdzīgi noteikumi attiecas arī uz pirmā modeļa otro variantu, kurā tiktu vērtētas VSAOI iemaksas. Personām, kurām par iepriekšējo ceturksni VID būs iesniegta informācija par aprēķināto VSAOI, būs tiesības saņemt valsts apmaksātus plānveida veselības aprūpes pakalpojumus. Reizi ceturksnī VID nodos NVD informāciju par četrām VSAOI maksātāju kategorijām - darba ņēmējiem, patentmaksas maksātājiem, mikrouzņēmuma īpašniekiem un darbiniekiem un pašnodarbinātajiem.

Kā minēts, otrais VM piedāvātais modelis paredz ieviest valsts veselības obligāto apdrošināšanu. Tās obligāto iemaksu minimālā maksājuma apmērs šobrīd plānots 7,30 lati mēnesī jeb 87,60 lati gadā.

Šis variants paredz Latvijā ieviest speciālo veselības aprūpes budžetu. Tā finansējuma avots galvenokārt būtu valsts veselības apdrošināšanas obligātās iemaksas 3,65% apmērā, kuras maksās nodarbinātās personas un pašnodarbinātie un kuras tiks nodalītas no spēkā esošās IIN likmes 4% apmērā. Modeļa īstenošanas gadījumā jau 2014.gadā IIN likme tiktu samazināta līdz 18% no šī brīža 22% un 2015.gadā un turpmāk IIN likme tiktu samazināta līdz 16% šobrīd likumdošanā paredzēto 20% vietā.

Veselības aprūpes budžetu šajā variantā veidotu arī maksājumi no valsts par valsts apdrošinātajiem iedzīvotājiem un iedzīvotāju brīvprātīgās iemaksas dalībai sistēmā 7,30 latu apmērā mēnesī, kā arī ienākumi no maksas pakalpojumiem un citiem pašu ieņēmumiem.

Tāpat šo budžetu pildītu maksājumi no iedzīvotājiem, par kuriem nebūs veiktas iemaksas vai maksāti brīvprātīgo iemaksu maksājumi, bet viņi vēlēsies nekavējoties pievienoties sistēmai. Šīs personas veselības aprūpes pakalpojumus varēs saņemt jau nākamajā mēnesī, veicot vienreizēju maksājumu valsts budžetā trīs minimālo mēnešalgu apmērā - šobrīd 600 latus.

Tikmēr vairākām iedzīvotāju grupām nebūs jāsatraucas par iekļaušanos jaunajā sistēmā, jo viņus apdrošinās valsts. Attaisnoto nodokļa nemaksātāju saraksts ir garš, tajā iekļautas vairāk nekā 20 iedzīvotāju grupas, kuru starpā ir arī bērni, pensionāri, bezdarbnieki un cilvēki ar invaliditāti, dažādu pabalstu saņēmēji, ilgstošie sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klienti, kā arī personas ieslodzījuma vietās, politiski represētie un vēl vairākas iedzīvotāju grupas.

Vienlaikus valsts joprojām nodrošinās ikvienam iedzīvotājam medicīniskās palīdzības minimumu.

No valsts budžeta tiks nodrošināta neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Tāpat tiks nodrošināta plānveida veselības aprūpe pacientiem šādu diagnožu vai veselības stāvokļu noteikšanai un ārstēšanai - grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā līdz 42 dienām, pacientiem, kas slimo ar psihiskām slimībām, onkoloģiskām un hematoloģiskām saslimšanām, cukura diabētu, kā arī tuberkulozes slimniekiem un pacientiem, kuriem veic izmeklējumus tuberkulozes noteikšanai. Tāpat šajā grupa iekļauti infekciju slimību slimnieki un pacienti, kuriem veic izmeklējumus infekcijas slimību noteikšanai, pacienti, kas saņem hroniskās hemodialīzes, hemodiafiltrācijas un peritoneālās dialīzes procedūras, un pacientiem, kas saņem ilgstošu plaušu mākslīgo ventilāciju, kā arī paliatīvo veselības aprūpi.

Valsts nodrošinās kompensējamos medikamentus visām iepriekš minētajām diagnozēm vai veselības stāvokļiem, kā arī tiem cilvēkiem, kuriem pienākas medikamentu kompensācija 100% apmērā.