Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Elksniņš satraukts, ka ASV Čalovski varētu spīdzināt

Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš (SC) nosūtījis vēstuli Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V), kurā norāda, ka Latvijas pilsoņa Denisa Čalovska izdošana ASV nav pieļaujama, vēršot uzmanību uz vairākiem būtiskiem apstākļiem, kas par to liecina.

«Ir vairāki būtiski aspekti, kāpēc Denisa Čalovska izdošana ASV nav pieļaujama. Sākot ar cilvēktiesību aspektiem un beidzot ar juridiskajiem argumentiem,» paziņojumā medijiem norāda Elksniņš.

Deputāts uzskata, ka «Latvijas pilsoņa izdošana pēc ASV pirmā svilpiena rada bažas».

«Pastāvošais tiesiskais regulējums pieļauj ASV izvirzīt priekšlikumu izdalīt Latvijas pilsoņa Denisa Čalovska lietu atsevišķā lietvedībā un nosūtīt to izskatīšanai prokuratūrai apsūdzības celšanai un izskatīšanai pēc būtības Latvijas tiesu instancēs. Nepastāv nekādu būtisku šķēršļu, lai tiesvedība notiktu Latvijā,» saka deputāts.

Elksniņš norāda, ka pastāv būtiskas atšķirības Latvijas un ASV tiesību sistēmā jautājumā par iespējamā kriminālsoda piemērošanu. Izdodot Latvijas pilsoni, viņam draud cietumsods, kas būtiski pārsniedz Latvijas krimināltiesību sistēmā piemērojamus sodus. Tas rada bažas, ka mūsu valsts pilsoņa tiesības netiks pienācīgi nodrošinātas. ASV tiek piemērota kriminālsodu noteikšana, saskaitot sodus matemātiski, kas nav raksturīgi mūsu valsts krimināltiesību sistēmai.

Deputāts uzsver, ka ASV nav ratificējusi Eiropas Cilvēktiesību konvenciju un uz to nav attiecināmas šajā starptautiskajā dokumentā uzskaitītās jebkura cilvēka pamata tiesību garantijas.

2012.gada 20.decembrī ASV Senāts pieņēma likumu par nacionālo drošību kas būtiski ietekmē ieslodzīto personu, tai skaitā ārvalstnieku ieslodzīto tiesisko stāvokli un tiesību ievērošanu. Minētais likums atļauj lietot spīdzināšanu un turēt nenoteiktu laiku bez tiesas ieslodzītas personas. Tādējādi pastāv pamatotas bažas par Latvijas pilsoņa cilvēktiesību garantēšanu un viņa aizsardzību pret iespējamu spīdzināšanu.

No ASV būtu arī jāpieprasa garantijas, kas nodrošinātu Latvijas pilsoņu aizstāvības tiesību, tiesību uz nevainīguma prezumpciju, tiesību netikt pakļautam spīdzināšanai un necilvēcīgai apiešanai, ievērošanu.

<em><strong>Augstākā tiesa: hakera Čalovska izdošana ASV ir pieļaujama.</strong></em>