Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

SAB nerunīgs par spiegošanas datorprogrammu izmantošanu

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) neatklāj, vai izmanto iedzīvotāju izsekošanai paredzēto spiegošanas datorprogrammu «FinSpy», taču norāda, ka jebkuru tehnisko līdzekļu izmantošana tiek stingri reglamentēta un kontrolēta.

«Satversmes aizsardzības birojs publiski nekomentē jautājumus par valsts drošības iestāžu un citu operatīvās darbības subjektu tehniskajiem līdzekļiem un to izmantošanas metodiku, jo šī informācija saskaņā ar likumu ir valsts noslēpums. Birojs vērš uzmanību, ka jebkuru tehnisko līdzekļu izmantošana tiek stingri reglamentēta un kontrolēta,» aģentūrai LETA pauda SAB preses sekretāres pienākumu izpildītāja Iveta Maura.

Cits Latvijas specdienests - Drošības policija - arī aģentūrai LETA norāda, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem informācija par valsts drošības iestāžu materiāltehnisko nodrošinājumu un tā iegādi ir klasificēta informācija, līdz ar to specdienests nav tiesīgs sniegt informāciju.

Jau ziņots, ka datordrošības eksperti 25 valstīs, tostarp arī Latvijā, atklājuši spiegošanas datorprogrammu «FinSpy», ko izmanto valdības savu iedzīvotāju izsekošanai, vēsta laikraksts «New York Times».

Programmas «FinSpy» izplatību atklājis Toronto Universitātes Munka Ārlietu skolas «Citizen Lab» drošības pētnieks Morgans Markiss-Buārs un Kalifornijas universitātes datorzinātņu doktorantūras students Bils Marčaks, kas pērn sāka pētīt dažiem Bahreinas aktīvistiem nosūtītas aizdomīgas e-pasta vēstules.

Pētot aizdomīgās vēstules, abi eksperti atklāja, ka tās satur izspiegošanas programmas, kas var uzņemt ekrānšāviņus, ierakstīt «Skype» sarunas, ieslēgt kameras un mikrofonus un fiksēt rakstīto ar klaviatūru.

Spiegošanas programmas kodā eksperti atrada nosaukumu «FinSpy», kas ir Lielbritānijas kompānijas «Gama Group» pārdota spiegošanas programma. Pēc «Gamma Group» apgalvojumiem, tā pārdod valdībām uzraudzības datorprogrammas, kas paredzētas kriminālizmeklēšanai.

Aptuveni gadu ilgā izmeklēšanā Markiss-Buārs un Merčaks atraduši pierādījumus, ka «FinSpy» darbojas no serveriem 25 valstīs, tostarp arī Latvijā.

Līdz abu pētnieku nejaušajai programmas atrašanai virkne datordrošības ekspertu gadu mēģināja to izsekot.

«FinSpy» plašāku uzmanību iemantoja 2011.gada martā, kad protestētāji iebruka Ēģiptes valsts drošības dienestu galvenajā mītnē un tur atrada dokumentu, kas bija «Gamma Group» piedāvājums pārdot spiegošanas programmu «FinSpy» tagad gāztā prezidenta Hosni Mubaraka valdībai.

«Gamma Group» izpilddirektors Martins Menšs norādījis, ka kompānija neizpauž savu klientu loku, taču piebildis, ka uzņēmums pārdod valdībām tehnoloģiju kriminālnoziedznieku uzraudzīšanai.

Pēc Menša sacītā, šīs tehnoloģijas tiek izmantotas «pret pedofiliem, teroristiem, organizēto noziedzību, cilvēku nolaupīšanu un cilvēku kontrabandu».

Tomēr Markisa-Buāra un Merčaka atklājumi liecina, ka programma pārdota arī valstīm, kur ir augsts ļaunprātīgas izmantošanas risks.

«Paskatoties uz valstu sarakstu, kurām «Gamma» pārdod [savu programmu], daudzās no tām nav veselīgas likuma varas. Tā vietā, lai izsekotu nolaupītājus un narkotiku tirgotājus, drīzāk izskatās, ka programma tiek izmantota politiski motivētai uzraudzībai,» norāda pētnieki.

Eksperti līdz šim atklājuši, ka «FinSpy» darbojas no komandas un kontroles serveriem 25 valstīs - Austrālijā, Bahreinā, Bangladešā, Lielbritānijā, Brunejā, Kanādā, Čehijā, Igaunijā, Etiopijā, Vācijā, Indijā, Indonēzijā, Japānā, Latvijā, Malaizijā, Meksikā, Mongolijā, Nīderlandā, Katarā, Serbijā, Singapūrā, Turkmenistānā, Apvienotajos Arābu Emirātos, ASV un Vjetnamā.

Etiopijā «FinSpy» bija apslēpts e-pasta vēstulēs, kuras nosūtītas politiskajiem disidentiem. Savukārt Turkmenistānā, ko cilvēktiesību organizācijas raksturo kā vienu no visrepresīvākajām valstīm, programma darbojas uz servera, kura IP adrese pieder Komunikāciju ministrijai.

Eksperti norāda, ka iedzīvotāju uzraudzības tehnoloģiju pārdošana pašlaik faktiski netiek regulēta.

«FinSpy», kas pazīstams arī ar nosaukumu «FinFisher», mērķdatoros tiek iesūtīts līdzīgi kā ļaundabīgās programmas ar krāpniecisku e-pasta vēstuli vai kā populāru programmu viltus papildinājums. Programma īpaši izstrādāta, lai izvairītos no pretvīrusu programmām.

Izspiegšanas programma arī sastopama populārāko zīmolu viedtālruņu operētājsistēmās.