Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Esam piedzīvojuši iespaidīgu marta otro dekādi

Esam aizvadījuši pēdējos 50 gados Latvijā aukstāko marta otro dekādi. Tās vidējā gaisa temperatūra bija -8,1 grādi, kas ir 6,6 grādus zem ilggadīgās normas, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) sinoptiķu apkopotie dati.

Sinoptiķi vēstī, ka vēl aukstāks šis laika periods ir bijis 1963.gadā: -9,5 grādi, bet absolūtais rekordists ir 1942.gada pavasara sākums – tad marta otrās dekādes vidējā gaisa temperatūra bija -15 grādi. Savukārt šogad auksts laiks Latvijā bija janvāra otrajā pusē.

Šogad, marta pirmās dekādes beigās sācies, aukstums stabili turpinājās visu otro dekādi. Diennakts vidējā gaisa temperatūra turējās 4-8 grādus zem normas. Naktīs un rīta pusē sals, atkarībā no mākoņu daudzuma, bija visai plašā diapazonā: no -6...-9 grādiem 20.martā, kas bija siltākā dekādes nakts, līdz -25...-26 grādiem Vidzemes augstienē 11.-13.martā.

Kopā sešās diennaktīs minimālā gaisa temperatūra noslīdēja zem -20 grādiem, pirms tam marta 2.dekādē tas Latvijā ir bijis 1980.gadā. Arī dienā gaisa temperatūra Latvijā lielākoties bija 1-5 grādus zem nulles. Līdz +2..+3 grādiem tā pakāpās Kurzemes un centrālajos rajonos 16. un 17.martā.

Anticiklona ietekmē aizvadītā dekāde Latvijā bija ļoti sausa. Teritorijas lielākajā daļā neliels, īslaicīgs sniegs bija tikai dekādes pēdējā dienā un atsevišķās vietās - perioda vidū. Tādējādi pēc kopējā nokrišņu daudzuma – četri procenti no normas – tā kļuva par astoto sausāko marta otro dekādi Latvijā.

Dekādes laikā dāsni spīdēja saule – pēc saules spīdēšanas ilguma šī bija vissaulainākā marta otrā dekāde, dalot pirmo vietu ar analoģisku periodu 1972.gadā.

Sniega sega dekādes laikā bija bez būtiskām izmaiņām. Visbiezākā tā vēl joprojām ir Austrumlatvijas iekšzemes rajonos – dekādē vidēji 21-41 centimetri, Alūksnē 50 centimetru, kas 1,5-2,4 reizes pārsniedz normu. Turpretī jau no marta sākuma gandrīz bez sniega ir Kurzemes rietumu jūras piekraste – šeit 0,5-1 centimetru biezs sniegs bija tikai atsevišķās dienās.

Vējš dekādes laikā bija samērā rāms, brāzmās līdz 15-17 metriem sekundē pastiprinoties atsevišķās Latvijas vietās 15. un 16.martā.