Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Obama: Divu valstu risinājums joprojām ir dzīvotspējīgs

ASV prezidents Baraks Obama, viesojoties Izraēlā un palestīniešu teritorijās, ceturtdien uzsvēris, ka divu valstu risinājums joprojām ir dzīvotspējīgs, bet atturējies no striktas nostājas ieņemšanas jautājumā par Izraēlas īstenotās kolonistu mājokļu būvniecības apturēšanu.

Obama norādīja, ka Izraēla nonākusi krustcelēs un tai jāizvēlas miers ar palestīniešiem, jo tas nepieciešams pašas Izraēlas drošībai un morālajai stājai.

ASV prezidents arī pauda pārliecību, ka nevar pieļaut kodolieroču nonākšanu Irānas rokās, jo tad šī valsts vairs nebūs savaldāma, un aicināja citas valstis iekļaut Libānas šiītu grupējumu «Hizbollah» teroristu organizāciju sarakstā.

Šī ir Obamas pirmā vizīte Izraēlā prezidenta statusā.

Vizītes otrajā dienā Obama apmeklējis Rietumkrasta politisko galvaspilsētu Rāmallu, kur viņam notika ilgas sarunas ar palestīniešu pašpārvaldes prezidentu Mahmudu Abasu.

Obama ieradās Rāmallā ar jūras kājnieku helikopteru no Jeruzalemes.

Tiekoties ar Obamu, Abass paziņoja, ka palestīnieši neatgriezīsies pie sarunām, kamēr Izraēla turpinās būvēt kolonistu mājokļus uz palestīniešu zemes.

Mieru nevar panākt caur «vardarbību un okupāciju, un sienām», liedzot bēgļiem viņu tiesības, paziņoja Abass.

Obama savukārt apliecināja, ka Vašingtona vēl arvien atbalsta neatkarīgas Palestīnas valsts izveidošanu un atbalsta Izraēlas okupācijas izbeigšanu.

Kopīgā preses konferencē ar Abasu ASV prezidents uzsvēra, ka divu valstu risinājums joprojām ir dzīvotspējīgs un palestīniešu tauta ir pelnījusi okupācijas beigas.

«Izsakoties vienkārši, palestīnieši ir pelnījuši paši savu valsti,» atzīmēja Obama.

Viņš nevilcinoties atzina, ka Izraēlas īstenotā kolonistu mājokļu celtniecība nenāk par labu miera procesam, tomēr, palestīniešiem par sarūgtinājumu, izvairījās no jautājuma par apmetņu celtniecības iesaldēšanu.

Kolonistu apmetņu būvniecības atsākšana okupētajās teritorijās bija galvenais iemesls, kāpēc palestīnieši 2010.gada septembrī atteicās piedalīties tiešās miera sarunās ar Izraēlu, to turpināšanu laikā, kad Izraēla īsteno okupēto teritoriju kolonizāciju, uzskatot par bezjēdzīgu. Un, neraugoties uz starptautiskās sabiedrības centieniem, tiešās sarunas joprojām nav atsāktas.

Izraēla ir paudusi gatavību atsākt sarunas, bet bez priekšnosacījumiem.

Obama jau pirms vizītes paziņoja, ka tās laikā negatavojas nākt klajā ar jauniem priekšlikumiem, kas varētu atdzīvināt strupceļā nonākušās sarunas, un norādīja, ka viņa mērķi ir klausīties un noskaidrot, kāds ir abu pušu nākotnes redzējums un stratēģija.

Tomēr, uzstājoties ar runu Jeruzalemē, Obama brīdināja, ka Izraēla nonākusi krustcelēs un tai sevis pašas labā jāizvēlas miers ar palestīniešiem.

Viņš pauda pārliecību, ka, neskatoties uz tuva darbības rādiusa pretraķešu sistēmas «Iron Dome» («Dzelzs kupols») radīto aizsardzību un barjerām pašnāvnieku spridzinātāju notveršanai, patiesu drošību spēj sniegt tikai miers.

Pievēršoties Irānas jautājumam, Obama brīdināja, ka kodolieročiem bruņota Irāna vairs nebūs savaldāma un apdraudēs visu pasauli.

Obama norādīja, ka atbalsta diplomātiskus līdzekļus Irānas jautājuma risināšanā, bet neizslēdz arī militāru iejaukšanos.

Viņš brīdināja, ka dotais laiks ir ierobežots.

«Es esmu skaidri paudis Savienoto Valstu pozīciju: Irāna nedrīkst iegūt kodolieroci. Tās nav briesmas, ko var savaldīt.»

Obama arī aicināja citas valstis iekļaut «Hizbollah» teroristu organizāciju sarakstā un nosodīja grupējuma veiktos uzbrukumus izraēliešiem.

«Visām valstīm, kas novērtē taisnīgumu, būtu jāsauc «Hizbollah» tā īstajā vārdā - par teroristu organizāciju,» uzsvēra Obama, acīmredzot dodot mājienu Eiropas Savienībai (ES), kas atteikusies iekļaut grupējumu teroristu organizāciju sarakstā.