Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Netanjahu atvainojas Erdoganam: Izraēla un Turcija normalizēs attiecības

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu piektdien telefonsarunā ar Turcijas premjerministru Redžepu Tajipu Erdoganu atvainojies par deviņu turku nāvi 2010.gadā notikušajā izraēliešu desantnieku uzbrukumā Gazas joslas palīdzības misijas kuģim, paziņoja premjerministra birojs.

Viņi vienojušies par pilnīgu diplomātisko attiecību atjaunošanu un kompensācijām nogalināto aktīvistu ģimenēm.

Kā paziņoja Netanjahu birojs, «abas puses vienojās normalizēt attiecības starp valstīm, ieskaitot vēstnieku atgriešanos un tiesvedības pārtraukšanu pret Izraēlas armijas karavīriem».

«Premjerministrs Netanjahu atvainojās Turcijas tautai par ikvienu kļūdu, kas varēja novest pie dzīvību zaudēšanas, un piekrita izstrādāt vienošanos par kompensācijām,» teikts biroja paziņojumā.

To apstiprinājis Erdogana dienests, pavēstot, ka «abi premjerministri vienojās izstrādāt vienošanās» par kompensācijām upuru ģimenēm, piebilstot, ka Erdogans «Turcijas tautas vārdā atvainošanos pieņēmis».

Pārrāvumu teju trīs gadus ilgajā diplomātiskajā strīdā organizēja ASV prezidents Baraks Obama, kurš piektdien noslēdz vēsturisku trīs dienu vizīti Svētajā zemē. Obama jau pabeidzis vizīti Izraēlā un palestīniešu teritorijās, un vēl viņam piektdien paredzēts apmeklēt Jordāniju.

Izraēlas desantnieki, 2010.gada 31.maijā iebrūkot lielākajā Gazas palīdzības misijas - tā dēvētās «Brīvības flotiles» - kuģī «Mavi Marmara», nogalināja deviņus Turcijas aktīvistus.

Izraēlas desantnieku uzbrukums Gazas joslas palīdzības misijas «Brīvības flotile» kuģiem izraisīja asu starptautisko nosodījumu, un rezultātā Izraēla mīkstināja četrus gadus ilgstošo Gazas joslas blokādi.

Izraēla apgalvo, ka tās karavīriem uzbrukts, kad tie nokļuvuši uz kuģa «Mavi Marmara» klāja, un ka viņi atklājuši uguni pašaizsardzības nolūkā. Savukārt uz kuģa bijušie aktīvisti uzstāj, ka Izraēlas desantnieki sākuši šaut, tiklīdz nonākuši uz kuģa augšējā klāja.

Incidenta dēļ Telavivas un Ankaras attiecībās izveidojās sen nepieredzēta spriedze, Turcija izraidīja Izraēlas vēstnieku un sarāva ar to militārās saites.

Ankara vairākkārt deklarējusi, ka attiecības ar Telavivu tiks normalizētas tikai tad, kad Izraēla oficiāli atvainosies, izmaksās kompensācijas upuriem un izbeigs Gazas joslas jūras blokādi.