Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Plāno izstrādāt 12 tipveida māju siltināšanas projektu paraugdokumentāciju

Pašvaldības aģentūra «Rīgas enerģētikas aģentūra» lūgusi Rīgas domi 2013.gada budžeta grozījumos piešķirt papildus 44 000 latu, lai izstrādātu paraugdokumentāciju 12 tipveida daudzdzīvokļu namu siltināšanas projektiem.

Valstī, tostarp Rīgā, tiek plaši izvērsta daudzdzīvokļu dzīvojamo māju renovācija, kuras sagatavošanai līdz iesniegšanai līdzfinansējuma saņemšanai no struktūrfondiem nepieciešami trīs dokumenti - energoaudits, tehniskais apsekojums un renovācijas tehniskais projekts.

Ņemot vērā, ka Rīgā lielākā daļa daudzdzīvokļu namu ir celti pēc tipveida projektiem, renovācijas sagatavošanas darbu atbalstam ir lietderīga minēto paraugdokumentu izstrāde 12 dažādiem ēku tipiem, ko kā pamatu varētu izmantot dzīvokļu īpašnieku biedrības, māju pārvaldītāji un apsaimniekotāji, kā arī ESKO uzņēmumi, sagatavojot konkrētai mājai pieteikumu renovācijai, norādīja aģentūras vadītāja Maija Rubīna.

Šāda veida paraugdokumentācija ievērojami atvieglotu un padarītu ātrāku Rīgas daudzdzīvokļu siltināšanas procesu.

Ja nepieciešamais finansējums tiks piešķirts, aģentūra šo uzdevumu varētu paveikt līdz 2014.gada aprīļa beigām.

Rīgā izplatītākās ir «1-316» sērijas četru un piecu stāvu mājas, kas būvētas no 1957. līdz 1964.gadam Āgenskalnā, Tirzas ielā, Viestura prospektā un Grīvas ielā, kā arī «1-318» sērijas piecstāvu mājas, kas Purvciemā, Iļģuciemā un citur būvētas no 1964.gada.

Siltināšanas projektus iecerēts izstrādāt arī «46A», «464A», «464A/L», «464A/L66» un «467A» sērijas piecstāvu mājām, kas izvietotas Āgenskalnā, Ķengaragā, Juglā, Purvciemā, Mežciemā, Iļģuciemā, kā arī deviņstāvu «467B» un «602» sērijas namiem Purvciemā, Mežciemā, Imantā, Pļavniekos un «103», «104» sērijas piecu un sešu stāvu ēkām Ķengaragā. Visi daudzdzīvokļu nami celti pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados.

«Rīgas enerģētikas aģentūra» iecerējusi izstrādāt nepieciešamo dokumentāciju siltināšanas projektiem arī «119» sērijas namiem, kas 80.gados celti Purvciemā un Zolitūdē.

Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas deputāti šodien atbalstīja 44 000 latu piešķiršanu šim mērķim no Pilsētas investīciju programmas, tomēr to vēl vērtēs pašvaldības finansisti, un gala lēmums par šo jautājumu būs jāpieņem Rīgas domes sēdē.

Rīgā neatliekami jārenovē 6000 daudzdzīvokļu māju ar 12 miljonu kvadrātmetru platību, kam nepieciešami ap 650 līdz 700 miljoni latu. Līdz 2012.gadam Rīgā renovētas 40 daudzdzīvokļu mājas, vēl par 32 ēku siltināšanu noslēgti līgumi ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru. Novecojušu ēku siltuma patēriņš apkurei ir no 120 līdz 180 kilovatstundām uz kvadrātmetru, bet renovēto ēku piecu gadu monitorings liecina, ka pēc siltināšanas siltuma patēriņš sarūk līdz 40 - 80 kilovatstundām uz kvadrātmetru.

Kā ziņots, «Rīgas enerģētikas aģentūra» iesniegusi Rīgas domē izskatīšanai 2013.gada budžeta grozījumu projektu, lūdzot piešķirt 25 000 latu daudzdzīvokļu namu energoauditu veikšanai vēl aptuveni 100 ēkām, sedzot līdz 80% no energoaudita izmaksām, bet ne vairāk kā 300 latu vienai mājai.

Pamatojoties uz Rīgas domes apstiprināto kārtību, kādā Rīgas pilsētas pašvaldība sniedz palīdzību energoefektivitātes pasākumu veikšanai dzīvojamā mājā, privatizētām daudzdzīvokļu mājām, Rīgā energoauditi tiek veikti kā pirmais solis, lai sagatavotos māju renovācijas sākšanai un dotu iespēju mājas dzīvokļu īpašnieku kopībai izšķirties par konkrētiem veicamajiem pasākumiem mājas renovācijā.

Kā ziņots, Rīgā kopumā būtu jānosiltina aptuveni 5200 ēku. Aptuveni 4300 galvaspilsētas dzīvojamo ēku apsaimnieko pašvaldības uzņēmums «Rīgas namu pārvaldnieks». Pagājušā gada laikā Rīgā nav nosiltināta neviena «Rīgas namu pārvaldnieka» apsaimniekošanā esoša daudzdzīvokļu dzīvojamā ēka.

Pašvaldība gausajā mājokļu siltināšanā vaino iedzīvotāju nespēju vienoties, bailes no papildu izdevumiem un šaubas par siltināšanas ieguvumiem.

Kā liecina tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS pētījums par rīdzinieku attieksmi pret dzīvojamo māju siltināšanu, puse jeb 50% respondentu, kuri dzīvo daudzdzīvokļu mājās, atbalsta dzīvojamo māju renovāciju, taču nav gatavi par to maksāt.