Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dienvidkoreja un ASV vienojas par kopīgu militāru atbildi uz Ziemeļkorejas provokācijām

ASV un Dienvidkoreja piektdien parakstījušas vienošanos, kas paredz kopēju militāru atbildi uz visām provokācijām no Ziemeļkorejas puses, pirmdien paziņojusi Seula.

Gaidāms, ka nule kā noslēgtā vienošanās, kas paredz kopēju militāru atbildi pat zema līmeņa provokāciju gadījumā, saniknos Ziemeļkoreju, kas jau nedēļām ilgi kritizē Dienvidkorejas un ASV kopējās militārās mācības.

Vienošanās garantē ASV atbalstu visām Dienvidkorejas atbildes operācijām uz Ziemeļkorejas provokācijām un ļauj Seulai pieprasīt papildu ASV spēku ievešanu, ja tā uzskata to par nepieciešamu.

«Tas ļauj abām pusēm kopīgi atbildēt uz Ziemeļkorejas vietējām provokācijām, Dienvidkorejai uzņemoties vadību un ASV atbalstot,» norādīja Dienvidkorejas Aizsardzības ministrijas preses pārstāvis, piebilstot, ka šis līgums, iespējams, liks Ziemeļkorejai atturēties no provokācijām.

Dienvidkorejā ir izvietoti gandrīz 30 000 ASV karavīru, kuru skaitu nepieciešamības gadījumā iespējams viegli papildināt ar Japānā dislocētajiem spēkiem.

Vienošanās paredz kopēju atbildi arī uz tādām provokācijām kā jūras robežas pārkāpumi, pierobežas salu apšaudīšana, zemi lidojošu iznīcinātāju vai speciālo vienību iefiltrēšanās.

Vienošanās parakstīta vien pāris dienas pirms trešās gadskārtas, kopš Pennjondo apvidū tika nogremdēts Dienvidkorejas karakuģis «Cheonan», laupot dzīvību 46 jūrniekiem.

Seula uzskata, ka karakuģi nogremdēja Ziemeļkorejas torpēda, bet Phenjana vienmēr noliegusi, ka būtu jebkādi saistīta ar šo gadījumu.

Neilgi pēc tam 2010.gadā Ziemeļkorejas artilērija apšaudīja Jonpjonas salu, nogalinot četrus cilvēkus.

Pēdējā mēneša laikā Ziemeļkoreja nākusi klajā ar milzumu draudu ASV un Dienvidkorejai, tostarp draudējusi uzbrukt ar kodolieročiem. Šādi Ziemeļkoreja reaģējusi uz kārtējo ANO Drošības padomes sankciju rezolūciju, kas tika pieņemta, sodot Phenjanu par tās februārī veikto kodolizmēģinājumu.

Spriedzi Korejas pussalā sakāpinājis arī nesenais Phenjanas lēmums atteikties no pamiera līguma, ar kuru tika izbeigts Korejas karš, kā arī no neuzbrukšanas līgumiem, kas noslēgti ar Seulu.