Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kipras bankas būs slēgtas līdz ceturtdienai

Visas Kipras bankas paliks slēgtas līdz ceturtdienai, pirmdien vēlu vakarā negaidīti paziņoja Kipras Centrālā banka.

Šāds lēmums pieņemts, vadoties no Kipras Centrālās bankas vadītāja Panika Demetriada rekomendācijas, lai nodrošinātu «visas banku sistēmas gludu funkcionēšanu».

Iepriekš Kipras Centrālā banka ziņoja, ka līdz ceturtdienai būs slēgtas tikai Kipras divas lielākās bankas «Laiki Bank» un «Bank of Cyprus», kas vissmagāk cietušas finanšu krīzē, bet visas pārējās darbu atsāks otrdien.

Kipras bankas ir slēgtas jau ilgāk nekā desmit dienas, pastāvot bažām par iespējamo depozītu aizplūšanu.

Šāds Kipras Centrālās bankas lēmums ir jauns trieciens valsts iedzīvotājiem, kuriem nākas stāvēt garās rindās pie bankomātiem, lai izņemtu naudu. Banku slēgšana arī negatīvi ietekmējusi uzņēmumus, kuri saskaras ar aizvien lielākām grūtībām darbiniekiem izmaksāt algas un nodrošināt preču krājumus.

«Es vēlos, lai bankas atsāk darbu. Kipriešiem ir spēcīgas rokas, gudri prāti, kad bankas atvērsies, mēs visi atsāksim darbu. Taču tagad viss ir iesaldēts, es nezinu, vai es zaudēšu naudu,» norādīja kādas nelielas tipogrāfijas īpašnieks.

Tikmēr Kipras prezidents Niks Anastasiads televīzijas intervijā pavēstīja, ka kipriešus sagaida papildu kapitāla kontrole, taču sīkāku informāciju pagaidām nesniedza.

«Šis ir pagaidu pasākums, kas pakāpeniski tiks atvieglots. Es jums varu garantēt, ka mēs darīsim visu iespējamo, lai drīzumā atgrieztos pie pilnīgi normālas situācijas,» sacīja Anastasiads.

Kā ziņots, eirozonas finanšu ministri naktī uz pirmdienu piekrita piešķirt Kiprai desmit miljardu eiro (7,03 miljardu latu) starptautisko aizdevumu, lai glābtu Kipras bankas no bankrota un saglabātu Kipru eirozonā.

Vienošanās paredz, ka Kipras otra lielākā banka «Laiki Bank» nekavējoties tiks sadalīta «labajā» un «sliktajā» bankā, bet labie aktīvi galu galā tiks pievienoti Kipras lielākajai bankai «Bank of Cyprus».

Savukārt sliktā banka laika gaitā tiks likvidēta.

Tikmēr visi Kipras bankās esošie depozīti, kas pārsniedz 100 000 eiro, tiks aplikti ar vienreizējo nodevu, savukārt noguldījumi, kas nepārsniedz 100 000 eiro, ar nodokli netiks aplikti.