Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ārstu nolaidības dēļ mirst jaunietis: slimnīcai jāmaksā 20 000

Valsts SIA «Piejūras slimnīca» būs jāmaksā 20 000 latu morālā atlīdzība mātei, kuras 21 gadu vecais dēls 2007.gadā slimnīcā nomira no pneimonijas, portālu «Apollo» informēja Ausgtākajā tiesā (AT).

Zēna māte ar prasību tiesā vērsās 2009.gadā. Viņa norādīja, ka viņas dēls ārstējies valsts SIA «Piejūras slimnīca» no 2006.gada 1.decembra līdz 2007.gada 18.janvārim. Pēc izrakstīšanās no slimnīcas dēlam pēc trim dienām kļuvis slikti un viņš atkal nonācis slimnīcā, kur ārstējies no 2007.gada 21. līdz 26.janvārim, kad slimnīcā miris no abpusējas pneimonijas.

Latvijas Republikas Veselības ministrijas Medicīniskās aprūpes un darbnespējas ekspertīzes kvalitātes kontroles inspekcijas (MADEKKI) atzinumā konstatēti rupji medicīniskās aprūpes un lietvedības pārkāpumi. Par minēto negadījumu uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 138.panta otrās daļas par ārstniecības personu profesionālo pienākumu nepildīšanu.

Kriminālprocesa ietvaros konstatēts, ka ārstējoša ārste pieļāvusi ārstniecības personas profesionālo pienākumu nepienācīgu pildīšanu, taču pirmstiesas izmeklēšana izbeigta sakarā ar to, ka persona, pret kuru tika ierosināts kriminālprocess, mirusi.

Prasītājas ieskatā, ja ārstu konsīlijs būtu noteicis pareizo diagnozi un turpmāko ārstēšanas taktiku, izvērtējot ne tikai pacienta psihiskās veselības stāvokli, bet arī viņa somatisko stāvokli, viņas dēls nebūtu miris.

Ar MADEKKI un Ekspertu komisijas izdarītajiem secinājumiem apstiprināts, ka veicot savlaicīgu pacienta somatiskā stāvokļa izvērtēšanu, iznākums varētu nebūt letāls.

Dēla nāve radījusi sievietei garīgās ciešanas, nodarot morālo kaitējumu. Viņa lūdza tiesu piedzīt morālā kaitējuma atlīdzību 170 000 latu.

Izskatot lietu pirmajā instancē, Kurzemes apgabaltiesa 2009.gada 9.decembrī prasību noraidīja.

Izskatot lietu sakarā ar prasītājas apelācijas sūdzību, AT Civillietu tiesu palāta prasību apmierināja daļēji un piedzina no valsts SIA «Piejūras slimnīca» par labu prasītājai atlīdzību par morālo kaitējumu 20 000 latu. Pārējā daļā tiesa prasību noraidīja.

Apelācijas instances tiesa secināja, ka lietā ir konstatēts, ka atbildētājas VSIA «Piejūras slimnīca» personāla rīcība, nenosakot diagnozi un savlaicīgi neuzsākot ārstēšanu, ir tiešā cēloniskā sakarā ar pacienta nāvi. Nosakot atlīdzības apmēru par nodarīto morālo kaitējumu, Civillietu tiesu palāta secinājusi, ka konkrētajā gadījumā prasītājai nodarīts viens no iespējami smagākajiem aizskārumiem, jo bojā gājis viņas dēls un tas noticis atbildētājas neattaisnojamas, ilgstošas prettiesiskas bezdarbības dēļ, nepildot Ārstniecības likumā noteiktos pienākumus.