Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tiek pielikti «pārcilvēciski pūliņi», lai Kipras bankas atsāktu darbu

Šobrīd tiek pielikti «pārcilvēciski pūliņi», lai ceturtdien Kipras bankas varētu no jauna atsākt darbu, apliecināja Kipras Centrālās bankas vadītājs Paniks Demetriads.

Demitriads arīdzan apstiprināja, ka tiks noteikta pagaidu kapitāla kontrole, taču neatklāja plašāku informāciju par plānotajiem ierobežojumiem un to darbības termiņu.

Kipras bankas ir slēgtas jau kopš 15.marta, pastāvot bažām par iespējamo depozītu aizplūšanu.

Iepriekš Kipras Centrālā banka ziņoja, ka līdz ceturtdienai būs slēgtas tikai Kipras divas lielākās bankas «Laiki Bank» un «Bank of Cyprus», kas vissmagāk cietušas finanšu krīzē, bet visas pārējās darbu atsāks otrdien, tomēr pēcāk tika nolemts, ka visas bankas būs slēgtas vēl līdz pat ceturtdienai.

Kipras finanšu ministrs Mihalis Saris ir apstiprinājis, ka depozīti Kipras bankās, kuru apjoms nepārsniedz 100 000 eiro, netiks aplikti ar vienreizējo nodevu, taču noguldījumu turētājiem virs šī apjoma var tikt piemērots nodoklis aptuveni 40% apmērā.

«Par precīzu nodevas apjomu pagaidām vēl nav izlemts, taču tas būs ievērojams,» sacīja ministrs.

Saris arī apstiprināja, ka pēc banku darbības atjaunošanas tiks noteikti ierobežojumi naudas apjomam, ko cilvēki drīkstēs no tām izņemt.

Šie ierobežojumi, visticamāk, būs nedaudz bargāki Kipras divām lielākajām bankām «Bank of Cyprus» un «Laiki Bank» un saglabāsies spēkā līdz banku sistēmas stabilizācijai, norādīja ministrs.

Saris arī uzskata, ka pēc banku darbības atjaunošanas būs novērojama noguldījumu aizplūšana, taču uzticībai vajadzētu atgriezties, kad valsts sāks saņemt Eiropas Savienības (ES) finanšu palīdzību.

Tikmēr «Bank of Cyprus» priekšsēdētājs Andress Artemis iesniedzis atlūgumu, taču vietējie mediji vēsta, ka bankas valde viņa atlūgumu nav pieņēmusi.

Kā ziņots, eirozonas finanšu ministri naktī uz pirmdienu piekrita piešķirt Kiprai desmit miljardu eiro (7,03 miljardu latu) starptautisko aizdevumu, lai glābtu Kipras bankas no bankrota un saglabātu Kipru eirozonā.

Vienošanās paredz, ka «Laiki Bank» nekavējoties tiks sadalīta «labajā» un «sliktajā» bankā, bet labie aktīvi galu galā tiks pievienoti «Bank of Cyprus».

Savukārt sliktā banka laika gaitā tiks likvidēta.