Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kalniete vadīs rakstnieces Šepetis autorvakaru Eiropas Parlamentā

Trešdien Eiropas Parlamentā (EP) notiks lietuviešu izcelsmes amerikāņu rakstnieces Rūtas Šepetis literārais vakars, kuru vadīs EP deputāte Sandra Kalniete (V).

Viņas grāmata «Starp pelēkiem toņiem» (Between Shades of Gray) stāsta par necilvēciskām ciešanām, kuras piedzīvo vairākas lietuviešu ģimenes, jo pēc Staļina rīkojuma 1941.gada jūnijā tiek izsūtītas aiz polārā loka, Sibīrijā.

Literārā vakara organizatores ir EP deputātes Kalniete un Radvile Morkunaite-Mikuleniene no Lietuvas. Pasākuma patronese ir EP Kultūras un izglītības komitejas priekšsēdētāja Dorisa Paka, aģentūru LETA informēja Kalnietes parlamentārais asistents Mārtiņš Spravņiks.

Kalniete, kas ir grāmatas «Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos» autore, uzskata, ka Šepetis grāmata ir devusi ļoti nozīmīgu ieguldījumu komunisma noziegumu atmaskošanā. «Meitenes Līnas stāstījums par izsūtīto ciešanām, pārbaudījumiem, sargu cietsirdību, badu, slimībām, mīlestību un cilvēcību, kas mijas ar atmiņu vīzijām par normālu dzīvi, ielaužas cilvēkā, satricina. Šepetis ir atradusi pareizo ritmu un vārdus - vienkāršus un sirsnīgus, kas lasītāju no šausmu bezdibeņiem paceļ līdzjūtības un cildenuma gaismā. Izcili,» uzskata Kalniete.

«Starp pelēkiem toņiem» ir Šepetis pirmā grāmata, kas tūlīt piesaistīja visplašāko lasītāju un kritiķu uzmanību, iekļūstot «The New York Times» bestsellera kategorijā. Literatūras kritiķi tai veltījuši atzinīgus vērtējumus un spilgtus epitetus - aizraujoša, izcila, smags romāns, dziesma patiesībai un fascinējošs stāsts, kas mūsdienu jauniešiem paver logu uz apkaunojošu, kaut arī viņiem nepazīstamu vēstures posmu. Grāmata ir izdota 26 valodās 41 valstī.

Šepetis ir iedvesmojuši patiesi notikumi, kurus piedzīvojuši desmitiem tūkstoši cilvēku pēc Igaunijas, Latvijas un Lietuvas okupācijas 1940.gadā, kad šīs valstis anektēja Padomju Savienība. Vācot materiālu grāmatai, Šepetis intervēja desmitiem bijušo izsūtīto un apmeklēja daudzas ar šiem traģiskajiem notikumiem saistītās vietas. Izsūtītā meitene Daļa Grinkevičūte, kuras atmiņas atrada pēc 41 gada, ir romāna galvenās varones - piecpadsmitgadīgās Līnas - prototips. Arī Līna, kas izsūtīta kopā ar māti un jaunāko brāli, spītīgi cīnās par izdzīvošanu un apņemas, ja paliks dzīva, tad iemūžinās visu pieredzēto zīmējumos un atmiņu pierakstos, kas tiks apbedīti Lietuvas zemē.