Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Baldonieks: Vasiļjevs Latvijai nekad nav teicis «nē»

Pirms gaidāmā pasaules čempionāta hokejā aktualizējies jautājums par bijušā Latvijas izlases kapteiņa Herberta Vasiļjeva līdzdalību šajā turnīrā. 

36 gadus vecais uzbrucējs aizpagājušā gada vasarā pieņēma Vācijas pilsonību un hokeja sabiedrībā ātri parādījās viedoklis, ka Herbis uz visiem laikiem ir aizgājis no Latvijas valstsvienības, bet citi jau paspēja hokejistam pielaikot Vācijas izlases kreklu. Kāpēc Vasiļjevs šādi rīkojās?

Uz Vāciju Herberts devās 2004. gadā, kad sāka spēlēt Nirnbergas «Ice Tigers» klubā, bet nākamās astoņas sezonas pavadījis tikai vienā komandā – Krēfeldes «Pinguine». Neskatoties uz iespējām mainīt ne tikai klubu, bet arī valsti, spēlētājs joprojām palika uzticīgs Krēfeldei, kurā iepriekš par treneri strādāja viņa tēvs Haralds. Vācijas pilsonība Herbertam garantētu visus sociālos bonusus, ieskaitot pieklājīgu apdrošināšanu un vēlāk arī pensiju. Zinot, ko pretī var likt Latvija, sociālās garantijas Vācijā ļauj krietni pozitīvāk raudzīties uz dzīvi. Iespējams, hokejistam vēl vienas pases iegūšana nebija dienas kārtībā kā galvenais uzdevums, taču nav izslēgts, ka pilsonības jautājumu varēja nokārtot dažu dienu laikā un kāpēc gan to neizmantot, ja tuvāko un tālāko nākotni viņš domā saistīt ar Vāciju. Savu roku pielika arī hokeja funkcionāri, līdz ar pilsonības piešķiršanu Vasiļjevam noņemot viesspēlētāja statusu.

Hokejistam ir sieva amerikāniete, divi bērni, arī vecāki ilgus gadus dzīvojuši Vācijā un šāda viņa rīcība ir pilnībā saprotama. Spēlējot vienā ārvalstī vairākus gadus tomēr sanāk zaudēt saikni ar dzimteni, pat ja tu regulāri piedalies pasaules čempionātos. Acīmredzot, Herberta kārdinājums pēc Vācijas pases bijis liels un viņš to iepriekš arī nav slēpis.

«Krēfeldē jūtos kā mājās un šo redzu kā loģisku soli. Ir jau iekrāti desmit pasaules čempionāti, pēdējos astoņus gadus regulāri esmu palīdzējis izlasei. Katru pavasari pagarinot sezonu, parādās nogurums. Tas arī ir galvenais iemesls. Ne tikai fiziskais, bet arī psiholoģiskais nogurums ir par iemeslu tam, kāpēc nākamajā pavasarī domāju atteikties no spēlēšanas pasaules čempionātā,» tā pagaidām pēc sava pēdējā pasaules čempionāta 2011. gadā izteicās hokejists.

Vai Vasiļjevs Latvijai izlasei vēl palīdzēs? Jāsaprot, ka viņš nekad nav atteicies no iespējas pārstāvēt Latviju starptautiskajā arēnā. Jā, pērn viņam vācieši jautāja: «Kā tu tā - ar Vācijas pasi čempionātā spēlēsi pret Vācijas izlasi?», bet spēlētājam iepriekšējā sezonā tika veiktas divas pleca operācijas, pēc kurām tomēr izdevās atgriezties laukumā.

«Herberts nekad Latvijas izlasei nav teicis «nē». Jā, dzīve tā ievirzījusies, ka viņš ar ģimeni dzīvo Vācijā un viņa gados ir nopietni jāpadomā gan par veselību, gan tālāko nākotni. Mēs nevaram viņam neko pārmest un patiesībā neesam tiesīgi to darīt,» sarunā ar «Apollo» teic Latvijas Hokeja ģenerālsekretārs Māris Baldonieks, akcentējot, ka uzbrucējs allaž centies palīdzēt savai izlasei.

«Lai Vasiļjevs varētu spēlēt čempionātā, man organizatoriem jānoliek priekšā viņa Latvijas pase un nav svarīgi, cik pilsonības viņam ir. Viņš līdz šim ir pārstāvējis tikai Latviju un no šāda viedokļa spēlēšana turnīrā nav problēma. Ar viņu esmu vairākkārt sazinājies un patlaban viņš koncentrējas izslēgšanas spēlēm Vācijā čempionātā [Krēfelde 1/4 finālā vadībā ar 3-2]. Vienojāmies, ka pēc sezonas atgriezīsimies pie izlases jautājuma,» norādīja Baldonieks.

Līdzīga kā Vasiļjevs, ir rīkojies arī Oļegs Znaroks, kurš 2001. gadā pieņēma Vācijas pilsonību, bet vēlāk paziņoja, ka atsakās no Latvijas. Jāpiemin, ka Znarokam 1996. gadā par īpašiem nopelniem valsts labā tika piešķirta Latvijas pilsonība.

Kā zināms, Latvijas Pilsonības likums nepieļauj dubultpilsonību un no vienas pavalstniecības Vasiļjevam būtu jāatsakās labprātīgi, pretējā gadījumā pilsonību atņem ar tiesas spriedumu. Pilsonības likuma normas nedod tiesai pamatu vērtēt Herba ieguldījumu Latvijas hokejā, lemjot par pilsonības atņemšanu, bet varbūt šoreiz vajadzētu? Herbert, izlasei centra uzbrucēji pietrūkst.

<span class="username js-action-profile-name">@<b>Apollo_sport</b></span>