Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kipras noguldītāji varētu zaudēt vairāk, nekā tika uzskatīts

Lielie noguldītāji, kas bija uzticējuši savu naudu Kipras bankai «Bank of Cyprus», varētu zaudēt pat 60% no saviem iekrājumiem, sestdien pavēstīja amatpersonas.

Tiem noguldītājiem, kam Kipras lielākajā bankā «Bank of Cyprus» uzkrāti vairāk nekā 100 000 eiro, 37,5% no neapdrošinātā uzkrājuma varētu tikt pārvērsti bankas akcijās, bet vēl 22,5% tiktu novirzīti īpašā fondā līdz brīdim, iekams Kipra būs pārliecināta, ka tā spēj apmierināt aizdevuma programmas prasības, skaidroja valdošās partijas DISY likumdevējs Marjoss Mavrids.

«Tad 22,5% no konta uz diviem vai trim mēnešiem tiks ieturēti, taču šī summa varētu būt mazāka, ja būs nepieciešama lielāks depozīta samazinājums,» atklāja politiķis.

Virs 100 000 eiro lielo noguldījumu aplikšana ar nodevu bija viena no starptautisko aizdevēju prasībām, taču līdz šim tika uzskatīts, ka aizdevējiem nāksies zaudēt aptuveni 40% savu uzkrājumu.

Augsta ranga «Bank of Cyprus» amatpersona Mario Skandals izskanējušos datus apstiprināja.

«Sākotnēji bija runa par 37,5%, taču tas vēl nav apstiprināts,» skaidroja Skandals.

Ja radīsies grūtības nodrošināt nepieciešamos līdzekļus tautsaimniecības glābšanas programmai, iespējamas izmaiņas attiecībā uz nodevas noteikšanu depozītiem. Amatpersonas pieļauj, ka šī nodeva varētu būt robežās no 37,5% līdz pat 45%, skaidro izdevums «The Financial Times».

Vaicāts, vai tie noguldītāji, kuru uzkrājumi pārsniedz 100 000 eiro, varētu zaudēt pat 60% savas naudas, bankas pārstāvis atbildēja: «Tāda iespējamība pastāv, taču es teiktu, ka tā ir neliela iespējamība.»

Oficiāls paziņojums šajā jautājumā gaidāms līdz pirmdienai, piebilda Skandals.

Savukārt deputāts Mavrids norādīja, ka atlikušie 40% noguldījuma «uz aptuveni sešiem mēnešiem tiktu noguldīti depozītā, lai nepieļautu, ka cilvēki izņem visu savu naudu, taču tas rada problēmas uzņēmumiem, kuriem ir jāpiekļūst apritē esošajam kapitālam.»

Savukārt lielajiem noguldītājiem, kas savu naudu uzticējuši Kipras bankai «Laiki Bank», kura tiks sadalīta «labajā» un «sliktajā» bankā, visticamāk, nāksies samierināties ar teju visu savu noguldīto līdzekļu norakstīšanu.

Jau vēstīts, ka Kipra nonākusi milzīgās finanšu grūtībās, un naktī uz 25.martu eirozonas finanšu ministri piekrita piešķirt Kiprai desmit miljardu eiro (7,03 miljardu latu) starptautisko aizdevumu, lai glābtu Kipras bankas no bankrota un saglabātu Kipru eirozonā.

Vienošanās paredz, ka «Laiki Bank» nekavējoties tiks sadalīta «labajā» un «sliktajā» bankā, bet labie aktīvi galu galā tiks pievienoti Kipras lielākajai bankai «Bank of Cyprus». Savukārt sliktā banka laika gaitā tiks likvidēta.

Tikmēr visi Kipras bankās esošie depozīti, kas pārsniedz 100 000 eiro, tiks aplikti ar vienreizējo nodevu, savukārt noguldījumi, kas nepārsniedz 100 000 eiro, ar nodokli netiks aplikti.

Kipras valdība nule kā izveidojusi komisiju, kas veiks izmeklēšanu par to, vai Kipras krīze ir izraisījusies noziedzīgu darbību rezultātā. Atbildot uz jautājumu, vai izmeklēšanas rezultātā varētu tikt veikti aresti, izvirzītas apsūdzības un pieņemti notiesājoši spriedumi, ārlietu ministrs sacījis: «Ir visai iespējams, ka tieši tā arī notiks.»