Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par atrašanos darbā reibumā ierosina disciplinārlietas pret divām tiesnesēm

Pret divām Jūrmalas tiesas tiesnesēm Solvitu Glaudāni un Birutu Horunu ierosinātas disciplinārlietas par to, ka divas dienas tiesneses bijušas darbā alkohola reibumā, vēstī TV3 raidījums «Nekā personīga».

Raidījums ziņo, ka nepatīkamajam atgadījumam ir gana daudz liecinieku, un tas agrāk vai vēlāk nāktu gaismā. Tiesnešu skaidrojums par notikušo nav zināms. Uz tiesnešu disciplinārkolēģijas sēdi, uz kuru abas pārkāpējas bija izsauktas, ne Glaudāne, ne Horuna neieradās. Tomēr pagaidām nav pamata domāt, ka tiesnesēm izdosies izvairīties no soda par necienīgu rīcību.

Kā liecina raidījuma rīcībā esošā informācija, 26. un 27.februārī abas tiesneses darbā bijušas alkohola reibumā. Pēc aculiecinieku stāstītā, stāvoklis bijis pat tik drūms, ka vienai no viņām bijis jāpalīdz pārvietoties. Abās dienās tiesnešu kalendārs bija blīvs – 26.februārī Solvita Glaudāne skatīja divas krimināllietas, Biruta Horuna – vienu administratīvo pārkāpumu lietu un vienu civillietu. 27.februārī – Glaudāne skatīja vienu krimināllietu, bet Horunai bez administratīvās pārkāpumu lietas un civillietas, bija jāizlemj jautājums par diviem drošības līdzekļiem un jāpieņem vēl kāds kriminālprocesuāls lēmums.

Tiesnese Solvita Glaudāne jau ilgāku laiku nonākusi mediju uzmanības lokā ar nespēju saprātīgā laikā izskatīt bijušā Jūrmalas mēra Raimonda Munkevica kukuļošanas lietu. Tiesnese ilgstoši slimo, taču šonedēļ atgriezās darbā. Komentārus par pagājušajā mēnesī notikušo alkohola lietošanu darba laikā, tiesneses nesniedza.

Ar notikušo nemierā bijusi tiesas kancelejas vadība un vērsusies pie tiesas priekšsēdētājas, lai tā abas tiesneses savalda. Priekšsēdētājai bija jārīkojas, kā to paredz likums, un pret Glaudāni un Horunu jāierosina disciplinārlietas.

«Jā, es varu apstiprināt, ka esmu ierosinājusi divas disciplinārlietas pret Jūrmalas pilsētas tiesas tiesnesēm sakarā ar darba noteikumu pārkāpumiem. Plašāku informāciju nevaru sniegt, jo lietas pašlaik atrodas disciplinārkolēģijā,» raidījumam sacīja Jūrmalas tiesas priekšsēdētājas pienākumu izpildītāja Svetlana Beļajeva.

Tiesnešu disciplinārkolēģija ir tā institūcija, kas gādā, lai kolēģi, kas neievēro likuma normas, par to arī atbildētu. Pirms nedēļas 22.martā abām tiesnesēm bija jāstājas savu kolēģu priekšā un jāpaskaidro sava rīcība, tomēr Glaudāne atsūtīja darba nespējas lapu, bet Horuna norādīja, ka aicinājumu saņēmusi trīs dienas vēlāk, nekā to nosaka likums, un lūdza lietu atlikt. Tagad sēdes nozīmētas 12.aprīlī. Kādi sodi piemēroti līdzīgos gadījumos, tiesnešu discplinārkolēģijas priekšsēdētājs atturējās paust.

Tiesnešu disciplinārkolēģijas priekšsēdētājs Pēteris Dzalbe norādījis: «Pirms disciplinārlietas izskatīšanas nevienam tiesnešu disciplinārkolēģijas loceklim nav tiesību izteikties par neizskatītās lietas līdzību ar izskatītajām lietām un tajās pieņemtajiem lēmumiem, jo tas var būt par pamatu noraidījuma pieteikšanai attiecīgajam disciplinārkolēģijas loceklim.»

Ja tiesneses uz sēdi neieradīsies arī nākamreiz un tam nebūs attaisnojošs iemesls, lietu var skatīt arī bez viņu klātbūtnes. Bijusī Augstākās tiesas senatore, kura darbojusies arī tiesnešu disciplinārkolēģijā Valda Eilande atceras, ka šādas nepatīkamas lietas savulaik ir skatījusi, un domā, ka abām tiesnesēm diezin vai izdosies no soda izvairīties.

Eilande norādīja: «Acīmredzot disciplinārsods viņām par to pienākas, tā varētu būt necienīga rīcība, par ētikas kodeksu nemaz nerunājot. Neapšaubāmi tas nerada ticamību tiesas darbam, jo iereibušā stāvoklī izlemt svarīgus jautājumus – tur uzreiz var rasties šaubas, vai izlemts objektīvi vai nē.»

Tiesnese Solvita Glaudāne savā desmit gadu garajā tiesneses karjerā jau reiz disciplināri sodīta. Tiesneses rupjas nolaidības dēļ kādā privātās apsūdzības lietā iestājās noilgums. Šobrīd sods ir dzēsts.

Tiesu varai šādi gadījumi, kad tiesneši paši atklāj un izvērtē pārkāpumus nāk par labu, uzskata bijusī senatore Eilande, jo sabiedrībai nerodas sajūta par tiesnešu nesodāmību. Grūtāk strādāt turpmāk būs konkrētajām tiesnesēm.

«Vai nu pusēm, vai krimināllietās iesaistītajiem cilvēkiem ticamība šo tiesnešu objektivitātei neapšaubāmi mazināsies nevis stiprināsies,» sacīja Eilande.