Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Grīziņkalnā aprīlī darbu sāks Rīgas koka arhitektūras centrs «Koka Rīga»

Rīgas domei piederošajā atjaunotajā koka namā Krāsotāju ielā 12 šogad līdz 15.aprīlim plānots izveidot koka ēku renovācijas centru «Koka Rīga», liecina Pilsētas attīstības departamenta plāni.

Departamenta izstrādātā darbības stratēģija koka arhitektūras centram «Koka Rīga» 2012. līdz 2016.gadam paredz iekārtot muzeja telpas, izveidot «Koka Rīgas» muzeja ekspozīciju un nodrošināt koka ēku renovācijas centra «Koka Rīga» darbības sākšanu jau šā gada 15.aprīlī.

Par projekta īstenošanu atbildīga būs Rīgas Austrumu izpilddirekcija, kurai šim nolūkam pašvaldības budžeta grozījumos plānots piešķirt papildus 19 892 latus. Par šiem līdzekļiem no 15.aprīļa tiks izveidota viena jauna amata vienība - centra vadītājs - ar atalgojumu 843 lati mēnesī, paredzot līdz gada beigām izmaksāt 7166 latus atalgojumā, bet vēl 1726 latus paredzot darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.

Paša centra iekārtošanas izdevumi plānoti 3000 latu apjomā, uzturēšanas izdevumiem - komunālajiem maksājumiem, ēkas apdrošināšanai, apsardzes signalizācijai u.c. - paredzēti 8000 latu.

Kā ziņots, rekonstruētās ēkas pirmajā stāvā Krāsotāju ielā 12 plānots izvietot tūrisma uzziņas centru, kurā tiks sniegta informācija par Grīziņkalna apkaimes tūrisma piedāvājumiem. Vienlaikus tas darbosies arī kā kompetences centrs, kas uzkrās informāciju par koka ēku renovāciju un tās metodēm. Pirmajā stāvā paredzēta arī plaša telpa izstāžu un dažādu publisku pasākumu organizēšanai.

Ēkas otrais stāvs tiks izmantots, lai tajā esošajos četros vienistabas dzīvokļos izveidotu muzeja ekspozīcijas, kurās tiktu parādīta tipiska sadzīve koka ēkās četros posmos no 1876.gada līdz 1991.gadam. Katrs no dzīvokļiem tiks iekārtots sava laikmeta stilā - piemēram, senākajā dzīvoklī pat nebūs elektrības, jo ēkā tā ievilkta tikai 1910.gadā.

Ēka Krāsotāju ielā ir viena no visvecākajām koka ēkām, kas vēl saglabājušās Rīgā. Grīziņkalnā vēsturisku koka namu ir daudz, un tās aizsargā kultūrvēsturiskā mantojuma statuss, tomēr vairumā gadījumu tās rekonstruēt un restaurēt ir sarežģīti, jo pašvaldībai ir ierobežotas iespējas ieguldīt naudu šādos projektos, savukārt privātīpašumā esošo ēku liktenis ir to īpašnieku ziņā.

Domes Pilsētas attīstības departamenta projektu vadītājs Armands Rabovičs iepriekš aģentūrai LETA pastāstīja, ka vienlaikus Grīziņkalna apkaimē tiek īstenots vēl viens apjomīgs projekts, kas veicinās apkaimes attīstību, - ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu tiks veikta Grīziņkalna parka, Ziedoņdārza un Miera parka revitalizācija - tiks atjaunots segums uz gājēju celiņiem, atjaunotas kāpnes un atbalsta sienas, uzstādīts nožogojums, uzstādīts tūrisma norāžu, arhitektūras mazo formu un ietvju apgaismojums un veikta inženierkomunikāciju nomaiņa. Plānots atjaunot bērnu atpūtas laukumu un veikt teritorijas apzaļumošanu, kā arī izbūvēt sabiedriskās tualetes.

Projekta gaitā septiņās rajona ielās tiks atjaunots vēsturiskais bruģis, bet vēl deviņās - rekonstruēts apgaismojums.

Kā ziņots, Rīgas vēsturiskā centra Grīziņkalna rajons ir valsts nozīmes kultūrvēsturiskais piemineklis, kurš iekļauts UNESCO Pasaules kultūrvēsturiskā mantojuma sarakstā. Lai veiksmīgāk izmantotu Grīziņkalna tūrisma potenciālu, kā arī veicinātu koka arhitektūras saglabāšanu Rīgā, pašvaldība nolēma veikt investīcijas vēsturisko koka ēku renovācijā, kā arī rajona infrastruktūras sakārtošanā.

Projektu 252 000 latu apmērā finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds, bet Rīgas domes līdzfinansējums ir 224 000 latu.