Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Amerikāņi atbalsta palīdzības sniegšanu Seulai Ziemeļkorejas uzbrukuma gadījumā

Vairums amerikāņu uzskata, ka Ziemeļkorejas uzbrukuma gadījumā Savienotajām Valstīm būtu jāsniedz palīdzība Dienvidkorejai, secināts sabiedriskās domas aptaujā.

Kompānijas "Gallup" veiktā aptauja liecina, ka palīdzības sniegšanu Dienvidkorejai Ziemeļkorejas uzbrukuma gadījumā atbalsta 55% respondentu, 34% uzskata, ka Savienotajām Valstīm šādā situācijā nebūtu jāiesaistās, bet pārējiem aptaujas dalībniekiem nebija skaidra viedokļa šajā jautājumā.

Tikmēr jautājumā, vai tuvākā pusgada laikā Ziemeļkoreja varētu sarīkot uzbrukumu Dienvidkorejai, amerikāņu domas dalās, taču vien neliela daļa respondentu izsaka bažas, ka komunistiskā valsts varētu sarīkot uzbrukumu ASV kontinentālajai teritorijai.

ASV ir pienākums aizsargāt Dienvidkoreju saskaņā ar abu valstu parakstīto vienošanos, taču atsevišķi eksperti Seulā pauduši šaubas, vai Vašingtona tiešām ir būtu gatava iesaistīties konfliktā.

Otrdien un trešdien veiktajā "Gallup" aptaujā piedalījās 1025 pieaugušie amerikāņi. Aptaujas kļūdas robeža ir četri procentpunkti.

Jau vēstīts, ka spriedze Korejas pussalā pakāpeniski pieaugusi, kopš Ziemeļkoreja decembrī izmēģināja tāla darbības rādiusa raķeti, bet februārī veica savu trešo kodolizmēģinājumu.

Phenjana pēdējo nedēļu laikā nākusi klajā ar virkni apokaliptisku brīdinājumu par iespējamu kodolkara uzsākšanu.

Ziemeļkoreja ceturtdien pavēstīja, ka tā ir apstiprinājusi kodoluzbrukumu plānu, kas vērsts pret mērķiem Savienotajās Valstīs.

"Sprādziena brīdis strauji tuvojas," brīdināja Ziemeļkorejas armija, norādot, ka karš var izcelties "šodien vai rīt".

Vēl pagājušajā mēnesī Ziemeļkoreja draudēja sarīkot preventīvu kodoluzbrukumu ASV, bet pagājušajā nedēļā komunistiskās valsts līderis Kims Čenuns deva pavēli raķešu vienībām sagatavoties veikt triecienus ASV kontinentālajai daļai un militārajām bāzēm.

Lai gan Ziemeļkoreja veikusi kodolizmēģinājumus, vairums ekspertu uzskata, ka tā vēl nav spējīga uzstādīt kodollādiņu ballistiskajā raķetē, kas varētu sasniegt ASV militārās bāzes vai Savienoto Valstu teritoriju.

Eksperti spriež, ka viens no relatīvi zema riska scenārijiem, kā Ziemeļkoreja varētu iziet no krīzes ar spēka demonstrāciju nolūkā saglabāt savu reputāciju, būtu veikt provokatīvu raķetes izšaušanu pār Japānas teritoriju.