Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bankas ir par ideju atbalstīt jaunās ģimenes pirmā mājokļa iegādē

Finanšu ministrijas ideja atbalstīt jaunās ģimenes pirmā mājokļa iegādē noteikti ir solis pareizajā virzienā, jo pirmās iemaksas sakrāšana ir problēma jaunajām ģimenēm kredīta saņemšanai mājokļa iegādei, biznesa portālam «Nozare.lv» atzina Latvijas Komercbanku asociācijas preses sekretāre Baiba Melnace.

Valsts atbalsts, piemēram, galvojums vai citi atbalsta veidi, padarītu šos kredītus pieejamākus. Protams, arī šajā gadījumā tiktu vērtēta klientu kredītspēja, ienākumi, tas ir, spēja norēķināties par savām saistībām, klientam būtu jābūt ienākumiem u.tml.

Melnace norādīja, ka patlaban nevar runāt par to, cik šādu klientu būtu, jo, pirmkārt, ir jābūt skaidrībai no valsts puses, kāds būtu šis atbalsts, kādi būtu atbalsta nosacījumi un apjomi, kas būtu potenciālie atbalsta saņēmēji, kādiem kritērijiem viņiem būtu jāatbilst.

Asociācijas pārstāve norādīja arī uz vēl kādu svarīgu aspektu - ja no vienas puses valsts izsaka idejas par hipotekārās kreditēšanas veicināšanu, tad no otras puses tiesiskās vides regulējumā visu laiku tiek mēģināts iekļaut idejas, kas strādā tieši pretēji, tas ir, bremzē un apgrūtina hipotekāro kreditēšanu, piemēram, idejas par nolikto atslēgu principa obligātu ieviešanu, idejas par fizisko personu maksātnespējas procesa ārkārtīgu atvieglošanu, idejas par hipotēkas kā nodrošinātās ķīlas drošības samazināšanu u.tml.

«Ja valsts patiešām vēlas veicināt kreditēšanu, tad tas jādara kompleksi, nevis no vienas puses apgrūtinot, bet no otras puses domājot valsts atbalsta programmas,» aicina Komercbanku asociācija.

Kā ziņots, finanšu ministrs Andris Vilks (V) šorīt informēja, ka valsts no savas puses varētu atbalstīt jaunās ģimenes, veicot daļu no pirmās iemaksas, iegādājoties pirmo mājokli.

«Hipotekārās kreditēšanas tirgus pagaidām attīstās diezgan lēni, jo gan iedzīvotāji, gan uzņēmēji vēl ir piesardzīgi, nogaida, kā attīstīsies situācija eirozonā un Latvijā,» sacīja Vilks.

Finanšu ministrs norādīja, ka viens no risinājumiem, ko valsts varētu piedāvāt gan demogrāfijas politikas atbalstam, gan arī hipotekārās kreditēšanas veicināšanai, būtu dalīta valsts un iedzīvotāju līdzdalība pirmajā iemaksā, jaunajām ģimenēm iegādājoties pirmo mājokli.

«Par iespējamiem risinājuma mehānismiem vēl būtu jārunā ar Latvijas Komercbanku asociāciju, taču šāda iespēja ir diezgan reāla. Ne par konkrētām valsts līdzdalības summām, ne ko citu patlaban vēl nevaru runāt, taču patlaban ir laiks, kad valstij jāizstrādā un jāievieš mehānisms jauno ģimeņu atbalstam,» sacīja Vilks.

Vēlāk Latvijas Radio raidījumā «Krustpunktā» finanšu ministrs pēc kāda radio klausītāja norādes par situāciju, kad ģimene nevar atļauties vēl kādu bērnu tāpēc, ka mitinās pārāk mazā dzīvoklī, atzina, ka atbalsta mehānismi vēl ir jāapdomā un, iespējams, atbalstu varētu sniegt ne tikai par pirmo dzīvokli, bet arī tad, ja ģimene vēlas pāriet uz lielāku dzīvojamo platību ģimenes pieauguma dēļ.